Акахада-но Усагі — заєць-віщун. Японська міфологія

Акахада-но Усагі — заєць-віщун. Японська міфологія

Акахада-но Усагі («голий заєць») (в японській міфології) — заєць-віщун, персонаж міфу про те, як бог О-намудзі (одне із семи імен бога О-кунінусі) супроводжував своїх старших братів — вісімдесят богів, що відправилися в країну Інаба шукати руки діви Ягамі-хіме (виклад «Кодзікі», тобто «Записи про справи старовини», перший синтоїстський письмовий текст, складений в 712 році). Акахада-но Усагі, маючи намір переправитися через протоку, вирішив обманом скористатися для цього крокодилами як живим мостом, але, коли обман розкрився, крокодили обдерли з нього шкірку.
Старші брати дають йому підступну пораду омитися морською водою і лягти на гребені гори, що продувається вітром. Акахада-но Усагі наслідує раду, і страждання його посилюються. О-намудзі радить йому омитися чистою водою з гирла річки і повалятися на цілющому пилку, зібраному з колосків водорості кама. У вдячність за зцілення Акахада-но Усагі передбачає доброму богові: йому, а не братам дістанеться в дружини Ягамі-хіме і сам він стане правителем великої країни — Японії («Кодзікі», I свиток під назвою «Час богів»). Ймовірно, цей сюжет привнесений порівняно пізніше в культ О-намудзі — О-кунінусі, що виступає в ролі цілителя, гуманного, чуйного бога. Цей сюжет, а також подібні до нього зустрічаються у ряді старовинних творів японської літератури, наприклад, в текстах «Кондзяку-моногатарі» 12 століття, розповідь «Заєць і Вані» в словнику «Тірібукуро» 13 століття. Акахада-но Усагі в цих літературних пам’ятках давньої Японії має інше ім’я Інаба-но Сіро-усагі («обідраний заєць з Інаба»).


ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аме-но Удзуме — богиня, що грає головну роль у витяганні Аматерасу з грота. Відомий міф про її одержимий танець на чані біля входу до притулку богині сонця.

Дзігокудаю — богиня смерті, володарка загробного світу. Коли Дзігокудаю заглядала в дзеркало, яке завжди поруч тримали послужливі демони, то бачила своє відображення у вигляді скелета — це був її істинний образ.

Ідзанакі — перший бог, що мав подобу і був здатний народити інших богів. Від шлюбу Ідзанакі і Ідзанамі на світ з’явилися Японські острови, а потім боги землі і покрівлі, вітру і моря, гір і дерев, рівнин і туманів та інші.

Акахада-но Усагі — заєць-віщун. Японська міфологія

Повернутись на сторінку германо-скандинавська міфологія