Загальна криза і загроза розпаду Римської імперії (235—284 рр.). Історія Давнього Риму

Загальна криза і загроза розпаду Римської імперії (235—284 рр.). Історія Давнього Риму

Послаблення імператорської влади

Правління «солдатських» імператорів. Після військової реформи Септимія Севера римська армія не лише була укріплена в матеріальному і організаційному відношеннях, але і перетворилася на вирішальну політичну силу. Династії Северів загалом вдавалося управляти цією силою і підтримувати певний баланс інтересів армії і сенату. Проте вбивство Олександра Севера розлюченими легіонерами виявилося свого роду межею у відносинах між імператорською владою і армією. Армія вийшла з-під політичного контролю царюючих імператорів і стала диктувати свою політику, спрямовану передусім на задоволення своїх інтересів. Проголошення і позбавлення влади імператорів диктувалося тепер не державними потребами, а свавіллям тих або інших армійських угрупувань. У цих умовах було важко проводити зважену державну політику як усередині, так і на кордонах Імперії, створити стійку центральну владу у формі певної династії.

Впродовж п’ятидесятиріччя, з 235 по 284 р., на імператорському троні побувало 29 «законних» монархів, не рахуючи ще більшого числа «незаконних» узурпаторів, що з’явилися в різних областях Середземномор’я. З них тільки один загинув, так би мовити, природною смертю — у бою із зовнішнім ворогом, інші були по-звірячому убиті змовниками, багато хто з імператорів «правив» впродовж декількох місяців. Чехарда на імператорському троні, свавілля армії відбивали серйозну кризу усієї політичної системи принципата, створеної Августом.
Після вбивства Олександра Севера рейнські легіони проголосили імператором Віра Максиміна, фракійця за походженням, в молодості простого пастуха, що пройшов в римській армії усю ієрархію посад від рядового легіонера до командувача легіоном. Максимін був достовірно солдатським імператором не лише в силу свого походження і професійного досвіду, але і тому, що у своїй внутрішній політиці прагнув задовольнити усі вимоги армійських кругів. Він навіть не визнав потрібним прибути в столицю Імперії Рим і очолити центральний апарат. Він знаходився на рейнському кордоні і особисто керував військовими діями проти германців. Для отримання коштів, що йдуть на утримування армії, в усі провінції були послані імператорські прокуратори. А коли цих засобів бракувало, Максимін приступив до конфіскацій майна римської і провінційної аристократії, чим викликав її глибоку ненависть, «Щодня, — пише історик Геродіан, — можно бачити тих, які учора були найбагатішими людьми, а сьогодні потребували усього… Максимін на підставі нікчемного доносу піддавав конфіскації майно головним чином тих, яким було доручено управління провінціями або командування військами, колишніх консулів або тріумфаторів».

Історія Давнього РимуІмператор Філіп Аравитянин

Не дивно, що репресивна політика Максиміну і його команди викликала невдоволення як в провінціях, так і в Римі. У 238 р. в Африці було піднято повстання місцевого населення, яке проголосило імператорами місцевого аристократа Марка Антонія Гордіана і його сина. В цей самий час в Римі сенат і преторіанська гвардія проголосили імператорами відразу двох сенаторів Бальбіна і Пупієна. Таким чином, в 238 р. в Імперії виявилося відразу 5 імператорів, які усі загинули в міжусобній війні в тому ж році. Зрештою імператором був проголошений 13-річний онук Гордіана I Гордіан III, від імені якого правив енергійний і розумний політик, префект преторія Тиместей. Після його смерті префектом преторія став Філіп Араб (син арабського шейха), який незабаром повалив малолітнього Гордіана III і був проголошений військами Августом (у 244 р.). Цікаво, що Філіпу Арабу вдалося протриматися на хисткому троні цілих 5 років, впродовж яких він зробив спробу проводити самостійну політику, встановити дружні відносини з сенатом, підтримувати мир на Сході з войовничими персами, ладнати з армійськими кругами. Філіп намагався навіть заснувати щось на зразок своєї династії, призначивши свого сина співправителем (Августом), брата — командуючим сирійськими легіонами, а тестя — намісником стратегічно важливих провінцій Мезія і Македонія. Романізований араб Філіп спробував використати для зміцнення своєї влади древні римські традиції. Так, при ньому було урочисто відсвятковано велике свято — тисячоліття з дня заснування міста Риму (20 квітня 248 р.). Проте усі ці гарячкові зусилля Філіпа не увінчалися успіхом. Знову в справи втрутилася армія, цього разу дунайські легіони. У тривожній обстановці нападу готських племен, що переселилися із степів Північного Причорномор’я до дунайських кордонів, римські війська підняли повстання і проголосили імператором Гая Траяна Деція, знатного провінціала, члена римського сенату, прихильника староримських традицій. Імператор Децій правив близько двох років і показав себе рішучим і енергійним государем. Він зробив спробу приборкати свавілля армії і поставити її під контроль державних органів. Сенат при Деції знову придбав авторитет. Для зміцнення розхитаних вищих ланок управління, боротьби з корупцією, підвищення професіоналізму вищих чиновників була введена цензура, свого роду система державного контролю. Щоб підняти авторитет імператорської влади, Децій, наслідуючи політику Філіпа Араба, намагався спертися на традиційні римські цінності, зокрема на древню римську релігію. На думку Деція, нові релігійні системи, що поширюються в Імперії,— релігія Митри, сирійського бога Сонця Геліогабала, германського Донара, і особливе християнство, підривали авторитет традиційних римських вірувань. У 251 р. був обнародуваний едикт імператора про переслідування християн по усій Імперії.

Історія Давнього РимуІмператор Децій

Проте енергійна діяльність Деція по зміцненню центральної влади була перервана вторгненням готських племен, які форсували Дунай, знищили римські загони і стали нестримно просуватися Мезією і Фракією. Децію довелося виступити назустріч варварам, і в одній з битв з готами він пропав без вісті, ймовірно, загинув.
Після смерті Деція спалахнула боротьба за владу між декількома претендентами, з якої кінець кінцем переможцем вийшов Публій Ліціній Валеріан, командуючий римськими військами в Реції. 63-річний Валеріан належав, мабуть, до найзнатнішої аристократичної сім’ї, висхідної до прадавнього римського роду Ліцініїв. Він мав багатий адміністративний і військовий досвід, був впливовим членом сенату. Свого часу імператор Децій призначив його керівником найвищого контрольного органу Імперії — реорганізованої цензури. Валеріан негайно призначив своїм співправителем (Августом) свого сина Публія Ліцінія Егнація Галлієна. Валеріан і Галлієн протрималися на троні приблизно 15 років, але саме на роки їх правління доводиться пік політичної кризи Римської імперії, а велика Середземноморська держава була на межі розпаду. Відносно тривалий період правління Валеріана — Галлієна пояснюється не міцністю їх влади як верховних правителів Імперії, а сепаратизмом провінцій, які були зайняті своїми внутрішніми справами і звертали мало уваги на центр — Італію.
Досвідчений політик Валеріан спробував стабілізувати внутрішній порядок в Імперії. Імператори розділили між собою сфери управління. Західною частиною Імперії, включаючи Італію, повинен був управляти Галлієн, східною частиною — імператор-батько. Наслідуючи політику Деція, Валеріан в 257 р. видав едикт проти християн, піддаючи їх стратам і конфіскаціям майна, якщо вони відмовлятимуться від служби в армії і від виконання імператорського культу. Це було друге широкомасштабне гоніння прибічників релігії Христа, проте і воно загалом виявилося малорезультативним, якщо мати на увазі інтереси Римської держави в цілому.
Внутрішньою слабкістю і розбродом в Імперії скористалися її зовнішні вороги і посилили свій тиск на римські кордони. Активізувалися перси, які перейшли Євфрат і вторглися в Сирію, руйнуючи усе на своєму шляху. Валеріан терміново виїхав на східний фронт і зробив спробу налагодити відносини з персами миром, але під час переговорів він був зрадницьки схоплений персами і потрапив в полон (260 р.). У перший і останній раз в римській історії римський імператор, нащадок прадавнього римського роду, став рабом варварського царя і повинен був, за переказами, підставляти свою спину всякий раз, коли персидський цар підіймався на коня. У християнській традиції розглядали жахливу долю Валеріана як боже покарання за його жорстоке гоніння на християн.
Після полонення Валеріана положення в Імперії стало катастрофічно погіршуватися. У різних частинах Імперії окремі римські армії стали проголошувати імператорами своїх командувачів, які правили у своїх провінціях, не претендували на більше, але не підкорялися Галлієну, що перебував в Римі. Сучасники називали 260-ті роки часом правління 30 тиранів, так багато «імператорів» з’являлося в різних областях римського Середземномор’я. У деяких областях з’являються досить великі державні утворення, свого роду імперії усередині Римської імперії. Так, в 259 р. утворилася окрема держава в Галлії — Галльська імперія на чолі з Латинієм Постумом, яка включала усі галльські провінції, частину Іспанії і Британію. Галльська імперія Постуму мала свою столицю — Августа Треверів (суч. Трір), свій сенат, своїх посадовців, власну армію. Впродовж 10 років Постум відбивав усі спроби Галлієна поставити ці провінції під свій контроль. На Сході склалася аналогічна ситуація. Тут правитель міста Пальміри Оденат зумів організувати відсіч персам, забезпечити спокій в східних провінціях і проводити досить незалежну від центру політику.

Історія Давнього РимуІмператор Галлієн

Щоб зберегти обличчя, Галлієн був вимушений визнати фактичну незалежність східних провінцій, а Оденату дарувати титул «вождя Сходу». Були спроби створити свого роду Дунайську імперію. Римська імперія як єдине державне утворення в середині 260-х років фактично перестала існувати. Галлієн і центральний уряд робили відчайдушні зусилля, щоб врятувати державу, яка розвалювалася. Передусім необхідно було зміцнити армію як знаряддя центральної влади. З цією метою Галлієн провів військову реформу. Легіонна римська армія з переважанням важкоозброєної піхоти була реорганізована за рахунок різкого збільшення кінноти. З околичних варварських племен, що проживають на території Імперії (германців, іллірійців, сирійців, маврів), були створені сильні кавалерійські корпуси, які перетворилися на мобільну і потужну ударну силу. Преторіанська гвардія була реорганізована в спеціальний корпус імператорських охоронців, складений з кращих офіцерів усіх легіонів, і з них вербувалися потім кадри вищих командирів і вищого чиновництва Імперії. Корпус імператорських охоронців розглядався Галлієном як реальна і головна опора його режиму.
Спираючись на реформовану армію, використовуючи розбіжності серед самозваных «імператорів», свої дипломатичні здібності, Галлієну у кінці свого правління вдалося дещо стабілізувати обстановку. Галльському узурпаторові Постуму були нанесені ряд поразок, і він був убитий власними воїнами в 268 р. В Пальмірі вдалося організувати палацовий переворот, в результаті якого всемогутній «вождь Сходу» Оденат був убитий. Вдалося відбити напад численної орди припонтійських варварів (герулів, сарматів) на Малу Азію і Грецію. Проте в 268 р. проти Галлієна була складена палацова змова, в результаті якої імператор був убитий.
Імператором був проголошений найближчий соратник Галлієна Марк Аврелій Клавдій. Загальний стан в Імперії продовжував залишатися украй важким.

Соціально-економічна криза Римської імперії

Послаблення авторитету імператорської влади, політична анархія, свавілля армії і бюрократії, тобто тяжкі наслідки політичної кризи, що охопили Імперію, самі, у свою чергу, були проявом серйозних соціально-економічних змін в римському суспільстві. Зрештою вони були викликані кризою античного способу виробництва, вичерпанням закладених у ньому потенційних можливостей для розвитку господарства і культури.
Конкретними проявами економічної кризи III ст. були скорочення робочої сили (із-за епідемій, мобілізації в армію), запустіння посівних площ, падіння врожайності, відмова від інтенсивних культур винограду і оливок на користь екстенсивного хліборобства, погіршення якості ремісничих виробів, розорення ремісничих майстерень і загальне скорочення їх продукції. Господарські негаразди, нестабільність політичної обстановки вели до занепаду торгівлі, що доповнювало розлад грошового обігу, який виразився в знеціненні монет.
Криза сільського господарства, ремесла і торгівлі завдала сильного удару по містах як економічних і культурних центрах, призвела до загасання їх господарської діяльності, скорочення населення, запустіння.
Зубожіння міст і розорення їх жителів, що несли важкий тягар податків, викликали масову втечу в сільську місцевість, де до III ст. пануючим типом господарства став величезний маєток — латіфундія, оброблювана колонами, яка мала в розпорядженні власні ремісничі майстерні з натуральним господарством, слабо пов’язаним з міським ринком.
Власники таких латіфундій були, як правило, впливовими сенаторами, вищими чиновниками або військовими і домагалися від ефемерних імператорів вилучення своїх маєтків з-під юрисдикції імперських чиновників і муніципальної влади (екзимовані володіння), отримували звільнення від ряду податків. Скорочення торгівлі, розорення міст, загибель пов’язаних з ними середніх рабовласницьких вілл лише посилювали кількість і господарський вплив латіфундій, великого землеволодіння. Латіфундисти оточують свої вілли міцними стінами, перетворюють їх на укріплені резиденції, зі своїх рабів і залежних людей створюють озброєні загони, охоче приймають на свої землі городян і саджають їх на ділянки в якості колонів.
Занепад міст і пов’язаних з ними форм господарства — рабовласницької товарної вілли, міського ремесла і активної торгівлі, з одного боку, і зміцнення латіфундіального землеволодіння, мало пов’язаного з муніципальними центрами,— з іншого,— готували ґрунт для переміщення центру соціально-економічного життя з міста в село, свідчили про серйозні зміни усієї господарської і соціальної структури римського суспільства, вели до створення елементів нової формації.
У структурі панівного класу починає втрачати своє значення його основа — муніципальне землеволодіння, а на перший план виходить прошарок великих латіфундистів, земельних магнатів, контролюючих великі території і численне населення, мають в розпорядженні значні запаси продукції і мало пов’язані з сусідніми муніципіями.
Різко зменшується роль рабів у виробництві, зокрема в сільському господарстві і ремеслі. Правда, в середині III ст. рабів було багато, але вони все більше і більше використовуються в обслуговуванні і домашньому господарстві, ніж у виробництві, де постійно збільшується роль залежних колонів або поставлених під контроль уряду юридично вільних членів ремісничих колегій. Навіть рабів власники вважають за краще саджати на ділянки землі і перетворювати на квазіколонів.

Історія Давнього РимуСкляні вироби кельнской майстерні. III ст. н. е.

Загальна криза античної форми власності охопила і колишню структуру культурних цінностей, підготувала основу для формування нового світогляду. Презирству до фізичної праці як ганебного заняття рабів, принциповому протиставленню вільної людини і раба як знаряддя, відомому паразитизму вільної людини, наділеної правом жити за рахунок інших, споживчому характеру життя і пристрасті до насолод поступово протиставлялася нова система цінностей з повагою фізичної праці, принциповою, хоча в містичній релігійній формі, рівністю людей, відмовою від розкоші і паразитизму, інтересом до простої, скривдженої долею людини. На роль такої світоглядної системи претендувало християнство, що активно використало наївно-демократичні концепції своїх перших засновників.

Відновлення єдності Римської імперії

Подолання загальної кризи III ст. Вже в останні роки правління Галлієна намітився перелом у подоланні глибокої кризи Римської імперії. При його наступниках, імператорах Клавдії II, Авреліані і Пробі, вдалося стабілізувати положення і намітити шляхи виходу з катастрофічної ситуації.
В період дворічного правління Клавдія II (268—270 рр.) найбільшу небезпеку Імперії представляли войовничі готи, що влаштувалися на дунайських кордонах. Відтіснені свого часу Галлієном, готські полчища в 269 р. чисельністю в 300 тис. чоловік (цифра, що повідомляється джерелами, мабуть, перебільшена у декілька разів) наводнили дунайські провінції і піддали їх страшному спустошенню. Зібравши усі наявні сили, Клавдій зустрів їх біля міста Наісса у верхній Мезії і розгромив в кровопролитній битві, діставши почесну назву Готського. Клавдій II Готський наслідуючи традиційну римську політику використав ворогів для вирішення своїх проблем — частину полонених зарахував в римську поріділу армію і частково поселив в спустошених війною дунайських провінціях в якості колонів.
Наступником Клавдія II, померлого від чуми, став 55-річний Луцій Доміцій Авреліан (270—275 рр.), досвідчений політик і здібний полководець, кіннота якого зіграла вирішальну роль в розгромі готів при Наіссі. За п’ять років свого правління Авреліан зміг стабілізувати загальну обстановку в Імперії і відновити її єдність, розгромивши численних зовнішніх ворогів і внутрішніх узурпаторів. На початку свого правління Авреліан кинув усі свої сили проти германських племен (ютунгів, атаманів і маркиланів), які через альпійські проходи наводнили Північну Італію. Частина варварських загонів навіть перейшла Апенніни і погрожувала безпосередньо Риму. З величезною напругою сил Авреліану вдалося зупинити просування германців і завдати їм рішучої поразки біля річки Тицин, неподалік від того місця, де колись великий Ганнібал розгромив римську армію.
Напад ютунгів на Північну Італію і безпосередня загроза Риму змусили Авреліана вжити термінові заходи для посилення оборони столиці. Навколо Риму були спішно зведені потужні стіни з вежами загальною довжиною в 18 км. Значна частина цієї «стіни Авреліана» збереглася досі і є пам’яткою сучасного Риму.

Історія Давнього РимуЧоловічий портрет з Пальміри. III ст. н. е.

Після відбиття нападу германців Авреліан звернув увагу на Схід і передусім на Пальмірську державу. Після смерті Одената тут правила його енергійна вдова Зенобія. Пальмірська державу при Зенобії досягла своєї найвищої могутності. Ні про яку залежність від Риму не могло бути і мови. Війська Пальміри не лише контролювали Сирію і Палестину, але і захопили усю Малу Азію і Єгипет. Як противагу Риму Пальміру підтримували могутні персидські царі. Так що перед Авреліаном стояло дуже складне завдання. Імператор почав ретельну підготовку до великого походу. Основною базою зосередження римських військ стали дунайські провінції. Після перемог Клавдія над готами тут спостерігався відомий спокій. До того ж Авреліан зміцнив дунайський кордон, очистивши від римських військ і римської адміністрації Дакію (270 р.). Римські війська і багато римських колоністів, які знаходилися раніше в Дакії, були переселені на правий берег Дунаю. Багатоводна перешкода Дунаю, посилена прикордоними укріпленнями, тепер надійніше захищала від варварів північно-східні межі Імперії. Після реорганізації системи оборони на нижньому Дунаї, проведена Авреліаном, тут був досягнутий відносний спокій майже на сто років.
Велика римська армія, зібрана Авреліаном на Дунаї, переправилася в Малу Азію і відновила тут римське панування. У вирішальній битві під Емессою пальмірці зазнали поразки. Римляни підійшли і взяли в облогу саму Пальміру і після багатомісячної і важкої облоги (при облозі Аврелиін був поранений стрілою) захопили це величезне і багате місто. Зенобія була схоплена і відправлена до Риму (272 р.). Після захоплення Пальміри війська Авреліана пройшли в Єгипет і відновили тут римську адміністрацію. Влада Риму була відновлена в усіх східних володіннях.
Залишалася Галльська імперія, де правили наступники Постуму Вікторин і Тетрик. Завдання Авреліана по знищенню галльських сепаратистів полегшувалося тим, що усередині галльського суспільства загострилися соціальні проблеми, невдоволення умовами життя широких народних мас. Рядовому населенню Галлії були байдужі політичні амбіції Імперії або місцевих правителів, воно вимагало людських умов існування. Нижчі верстви галльського населення — раби, колони, батраки, дрібні землероби — підняли повстання проти місцевої влади.
Це повстання кінця 60-х років III ст. дістало назву руху багаудів (борців). Налякані цим рухом, правлячі круги Галльської імперії на чолі зі своїм місцевим «імператором» Тетриком охоче пішли на компроміс з центральною владою, під заступництвом якої вони могли себе почувати у більшій безпеці.
Відновивши єдність Імперії і відносний спокій на зовнішніх кордонах, Авреліан починає зміцнювати внутрішнє положення. Він зробив спробу призупинити тривале псування монети і налагодити випуск повноцінної монети, боровся із зловживаннями чиновників, що відають карбуванням монети. Суворий контроль імператора за випуском повноцінної монети викликав заворушення серед працівників монетного двору (монетаріїв). Авреліан розглядав центральну владу імператора в якості основної гарантії спокою, єдності держави. Їм були прийняті заходи по встановленню повнішої, більше усеосяжної влади імператора, яка набула форми абсолютизму. Імператор дістав офіційну назву dominus et deus (пан і бог). У Римі вводиться культ непереможного Сонця як божественного покровителя імператора. Новому божеству був побудований прекрасний храм в Римі. Ще раз і в категоричнішій формі було підтверджено, що єдиним джерелом влади є імператор і тільки він.
За відносно короткий термін Авреліану вдалося зробити багато що по відновленню єдності і порядку в Імперії, і цілком заслужено він отримав почесне звання «відновник держави». Проте і Авреліан не уникнув звичайної долі своїх попередників — бути убитий своїми власними соратниками.
Продовжувачем основних напрямів політики Авреліана став імператор Марк Аврелій Проб (216—282 рр.). Велику частину свого правління Проб присвятив відображенню варварських нападів на кордони Імперії, особливо в районі верхнього Рейну і Дунаю. Наслідуючи приклад своїх попередників, Проб зараховував варварів, що потрапили в полон, на службу в римську армію або селив їх в якості колонів в спустошених районах провінцій. Так, він поселив у провінції Мезія ціле плем’я бастарнів. Прагнучи здолати розруху у багатьох провінціях, Проб став використовувати для господарських робіт гарнізонні армійські підрозділи, зокрема для посадки і відновлення виноградників, будівництва іригаційних споруд.
Дещо зміцнивши свою владу, Проб спробував відновити дисципліну своїх воїнів, використовуючи систему покарань, давно відомих в римській армії. Проте Проб переоцінив авторитет центральної влади: його заходи викликали невдоволення частини його легіонів, і він був убитий своїми власними воїнами.
У 284 р. війська проголосили імператором Гая Аврелія Валерія Діоклетіана. З приходом до влади Діолектіана закінчився період загальної кризи римського суспільства і держави III ст. і почалася нова епоха римської історії — епоха пізньої Римської імперії.

* * *

Римське середземноморське суспільство I—III ст. стало унікальним і цікавим явищем не лише римсько-італійської, але і усієї давньої історії. Уперше була створена достовірно світова держава, що об’єднує усе Середземномор’я, велику частину Західної Європи, Південно-східної Європи і Близького Сходу. Римським правлячим кругам вдалося до певної міри уніфікувати соціально-економічні структури численних народів в процесі романізації провінцій, тобто поширення і впровадження інтенсивних форм господарства, класичного рабства, товарного виробництва, передової греко-римської культури. Римська імперія як державна організація виявилася досить міцним утворенням, в якому було досягнуто стійкий баланс сильної і авторитетної центральної влади, гнучкої провінційної ланки і широкого місцевого самоврядування. У механізмі імперської державної машини своєрідно поєднувалися авторитарні методи давньосхідних монархій і методи полісно-громадських республік. Це вдале поєднання відкривало, з одного боку, досить широкі можливості для господарського, громадського і культурного розвитку у рамках місцевого самоврядування (міст, поселень, племінних утворень), з іншого — дозволяло ефективно координувати і направляти з центру економіку, громадське життя, культурні процеси, здійснювати внутрішню і зовнішню безпеку Імперії загалом.
Великим досягненням Імперії стало створення блискучої середземноморської античної культури, греко-римська основа якої була збагачена досягненнями інших народів Середземномор’я (кельтів, іберів, єгиптян, сирійців, малоазійських народів, фракійців та ін.). Антична середземноморська складена культура I—III ст. стала свого роду прообразом загальноєвропейської культури нового і новітнього часу.
Звичайно, не можна перебільшувати міру уніфікації римського Середземномор’я в епоху ранньої Імперії. Розв’язати до кінця складну проблему об’єднання сотень різних по мірі розвитку, укладу життю, традиціям народів Середземномор’я в давнину, та і не тільки в давнину, навряд чи можливо. Так що римське імперське суспільство було в той самий час і досить гетерогенним, різнорідним. Воно було досить стабільним, доки діяли сили зчеплення, що розвиваються товарними зв’язками, інтенсивною економікою у рамках класичного рабовласництва. Вичерпання історичних потенцій класичного рабства, його глибока криза в середині III ст. викликали руйнівні сили дезинтеграції імперського державного механізму, поставили Середземноморську імперію на грань розпаду.
Щоб запобігти небезпеці розпаду великої Імперії, її панівному класу довелося шукати нові форми об’єднувальних зв’язків в державі, приводити їх у відповідність з соціально-економічною структурою римського середземноморського суспільства. Це завдання вирішувалося вже на новому етапі римської історії — в епоху пізньої Римської імперії IV—V ст.

Загальна криза і загроза розпаду Римської імперії (235—284 рр.). Історія Давнього Риму

Попередня сторінка з ІСТОРІЇ РИМУ

Повернутися до змісту ІСТОРІЯ РИМУ

Наступна сторінка з ІСТОРІЇ РИМУ