Громадянські війни 40—30-х років І ст. до н. е. Падіння республіканського ладу. Історія Давнього Риму

Громадянські війни 40—30-х років І ст. до н. е. Падіння республіканського ладу. Історія Давнього Риму

Перший період громадянської війни. 49—47-й роки до н. е.

Як досвідчений політик, Цезарь прекрасно розумів, що озброєний виступ проти коаліції Помпея, що мав в розпорядженні армію, розквартировану в Іспанії і Африці, і сенату як верховного органу Римської республіки означало початок кровопролитної громадянської війни з непередбачуваними наслідками. В той самий час, розв’язуючи громадянську війну, Цезарь усвідомлював, що йшлося не лише про його особисте честолюбство і бажання захопити верховну владу в державі, відтіснивши від її стерна корумповану і нездібну до управління величезною державою римську аристократію. За Цезарем стояло досить численне, хоча і різнорідне політичне угрупування, яке відбивало інтереси різних прошарків римського громадянства, — муніципальних власників, частини вершників і навіть деяких кругів сенатської аристократії, зацікавлених в реформуванні застарілого державного устрою. Мав він і підтримку більшості провінційної аристократії, що прийняла римське панування, але зацікавлена в отриманні римського громадянства і повноправній участі в управлінні хоч би на рівні провінцій. І, звичайно, потужною силою підтримки Цезаря була його численна (до 12 легіонів) і загартована у боях армія, зацікавлена безпосередньо в перемозі Цезаря і отриманні обіцяних щедрих нагород, земельних ділянок і почесних призначень.
Після деяких коливань і ретельного аналізу військово-політичної обстановки, що склалася, Цезарь прийняв рішення почати військові дії проти сенату і Помпея. 10 січня 49 р. до н. е. один з легіонів Цезаря форсував пограничну річку Рубікон, відділяючу провінцію Цізальпійська Галлія від власне Італії. Жереб був кинутий (Alea jacta est). Громадянська війна, в якій загинула Римська республіка, почалася.
На перший погляд, військово-політичне положення Цезаря було хитким. Йому протистояла потужна коаліція талановитого полководця Помпея з його армією і правлячого сенату, тобто існуючого уряду, що мав в розпорядженні не лише увесь авторитет законного органу управління, але і величезну державну казну. Проте реальне положення Цезаря виявилося стійкішим, ніж могло здатися на перший погляд. З військової точки зору, сили Цезаря були значнішими, ніж у Помпея і сенату. Якщо за загальною чисельністю вони були більш менш рівними (по 12—14 легіонів у кожного), армія Цезаря була монолітна, набула великого досвіду ведення війни в Галлії, була повністю відмобілізованою і готовою до найрішучіших дій. Армія Помпея була роздроблена на два великі угрупування, з яких одна (6 легіонів) стояла в Африці, інша (8 легіонів) була розквартирована в Іспанії, тоді як їх командувач знаходився в Римі. Вже понад 10 років воїни Помпея не брали участь у великих війнах, насолоджувалися тривалим миром і, природно, поступалися за своїми бойовими якостями загартованим у боях ветеранам Цезаря. Правда, Помпей від імені сенату міг зробити набір в легіони серед римських громадян в Італії, до того ж мав в розпорядженні усю державну казну.

Подібною розстановкою сил і диктувалися дії Цезаря. Його план ведення війни полягав в тому, щоб не допустити набору воїнів в Італії для Помпея і захопити державну казну, з якої потім фінансувати утримання своїх військ. Виконання цього плану повинне було зумовити подальші успіхи Цезаря. Як показав час, наступні події громадянської війни розвивалися за цим сценарієм. Передусім Цезарь потурбувався про несподіваність своїх дій і про те, щоб ввести в оману Помпея про свої наміри. Впродовж року Цезарь проявляв незвичайну миролюбність, приймаючи практично усі умови сенату і Помпея відносно виходу у відставку і складання з себе повноважень проконсула. Він тримав усі свої сили далеко від Італії в Трансальпійській Галлії. Прибувши в Цізальпійську Галлію, Цезарь демонстративно узяв з собою лише один легіон, залишивши усі інші за Альпами. Бенкети і пиятики, яким Цезарь активно вдавався напередодні вторгнення, повинні були показати, що проконсул мало думає про війну. Навіть напередодні форсування Рубікону він задав розкішний бенкет своїм друзям, одночасно видавши секретний наказ своєму легіону про переправу.
Мета була досягнута. Не говорячи про недалекоглядних сенаторів, що наївно вважають, що їх резолюціями управляється держава, навіть досвідчений Помпей був дезінформований і не прийняв запобіжних заходів для оборони Італії. Цезарь же використав чинник несподіваності повною мірою. Форсувавши Рубікон, він нестримно просувався по Фламінієвій дорозі до Риму, практично ніде не зустрічаючи опору. Лише у районі міста Корфінія 30 когорт Помпея (близько 3 легіонів, тобто у 3 рази більше, ніж у Цезаря) спробували учинити опір. Після короткої облоги і щедрих обіцянок Цезаря вони перейшли на його сторону. Цезарь поступив дуже розсудливо по відношенню до колишніх супротивників: усі воїни отримали пробачення і запрошення вступити в його армію, що і було зроблено більшістю колишніх легіонерів Помпея. Збентежений таким стрімким розвитком подій, Помпей не зміг ні провести набір воїнів в Італії, ні переправити сюди свої війська з Іспанії або Африки. Єдине, що він зміг зробити, — спішно переправитися в Грецію, зібрати там свої розрізнені легіони, наскільки це було можливо, і вичікувати подальшого розвитку подій. Разом з Помпеєм в Грецію втекло і багато сенаторів. Цезарь безперешкодно захопив Рим і отримав у свої руки велику державну казну. План його блискуче вдався. Проголошений диктатором, Цезарь провів набір воїнів, поповнив свою армію до 7 легіонів і міг приступити до виконання наступних завдань. Він не став переслідувати Помпея в Греції, а вирішив розгромити його сильне угрупування, що стоїть в далекій Іспанії (8 легіонів). Іспанські легіони учинили наполегливий опір диктаторові, але деморалізовані через відсутність свого головнокомандувача, який у цей момент збирав сили в Греції, вони були блоковані Цезарем при місті Ілерді і капітулювали (49 р. до н. е.). Велика частина воїнів отримала пробачення, була запрошена в армію Цезаря, поповнивши її ряди.

Історія Давнього РимуЮлій Цезарь

Перемога при Ілерді ще більше погіршила загальний стан сенатської партії. Проте у розпорядженні сенату були ще дуже великі сили зібрані в Греції (до 10 легіонів), крім того, в розпорядженні Помпея знаходилися величезні матеріальні ресурси багатих східних провінцій, в яких правили намісники, призначені сенатом. Як і раніше, Цезарь діяв рішуче і сміливо. Залишивши значну частину своїх легіонів в Іспанії і Галлії (велика армія не могла швидко рухатися, до того ж Іспанія і Галлія потребували охорони), він форсованим маршем з 6 легіонами досяг Італії, звідси переправився в Грецію і біля міста Діррахій вступив в зіткнення з основними силами Помпея. Проте спроба з ходу розгромити свого супротивника закінчилася повною невдачею. Деморалізовані легіонери Цезаря закрилися в таборі, і лише незрозуміла нерішучість Помпея (він зупинив переслідування супротивника) врятувала Цезаря від повної поразки, а можливо, і загибелі.
Скориставшись несподіваним передихом, Цезарь відвів війська у Фессалію, дав відпочинок воїнам, поповнив легіони. Тепер уже Помпей вирішив, розвиваючи свій успіх при Діррахії, напасти на армію Цезаря, що стояла у Фарсала. Здавалося, чаша вагів починає схилятися на сторону сенату. Війська Помпея були добре забезпечені продовольством і спорядженням, майже в два рази перевершували за чисельністю свого супротивника (40 тис. піхоти, 6 тис. кінноти проти 27 тис. піхоти і 2 тис. кінноти), до того ж тільки що перемогли армію Цезаря під Діррахієм.
Проте битва при Фарсалі (літо 48 р. до н. е.) закінчилася повною поразкою Помпея. Як виявилося, об’єктивні показники чисельної переваги і матеріального забезпечення відступили перед військовим талантом полководця, організованістю і стійкістю його воїнів. Цезарю вдалося розгадати план Помпея: удар усієї маси кінноти по правому флангу, щоб перевернути його і зайти в тил основної частини легіонів Цезаря. Цезарь усупереч усім наявним тоді правилам сконцентрував на напрямі головного удару кінноти кращі когорти легіонної піхоти, які у взаємодії зі своєю кавалерією не лише витримали страшний удар кінноти Помпея, але і перевернули її і спонукали до втечі. Кіннота, що хлинула назад, змела власні легіонні порядки, а удар переслідуючих цезаріанських когорт довершив справу. Лівий фланг Помпея був зім’ятий, після чого похитнувся весь фронт і почалася втеча.
Перемога була повною. Сам Помпей втік на Лесбос, звідти спробував проникнути в Єгипет, в якому сподівався отримати фінансову допомогу від свого колишнього союзника — єгипетського царя. Помпей, мабуть, розраховував зібрати нові сили і приєднати їх до тих легіонів, які стояли в провінції Африка. Проте єгиптяни вже знали про нищівну поразку Помпея при Фарсалі. Бажаючи витягнути політичні вигоди з ситуації, найближчі радники єгипетського царя організували вбивство Помпея і передали його голову Цезарю, який переслідував супротивника.
Опинившись в Єгипті, Цезарь був втягнутий в заплутані внутрішньоєгипетські справи. Річ у тому, що в 51 р. до н. е. помер цар Птолемей XII, і між його дітьми — 12-річним сином Птолемеєм ХIII і 18-річною дочкою Клеопатрою VII (вірніше, між їх придворними кліками) — розгорілося суперництво. Перемогу отримали прибічники юного Птолемея XIII, Клеопатра була усунена від влади і вислана з Александрії. Проте енергійна Клеопатра не змирилася зі своєю долею. Скориставшись прибуттям Цезаря, Клеопатра проникла до римського диктатора, зуміла захопити його своєю красою, а також вигідністю політичного союзу між нею як повелителькою Єгипту і римським командувачем. Захоплений красою і неабияким розумом юної цариці, необхідністю рішення складних внутрішньодинастичних відносин, Цезарь провів в Єгипті 9 місяців, кинувши на самоплив усі інші військові і політичні справи. Правда, в Єгипті йому вдалося подавити опір супротивників Клеопатри і затвердити її владу (брат Клеопатри Птолемей XIII загинув у боротьбі), причому в цій міжусобній боротьбі Цезарь трохи не загинув, а сумним наслідком цього династичного розбрату була загибель в пожежі безцінних скарбів Александрійської бібліотеки (47 р. до н. е.). І хоча вдячна Клеопатра надала в розпорядження Цезаря усі свої величезні багатства, тривале перебування в Єгипті дозволило політичним супротивникам Цезаря оправитися від поразки і знову зібрати свої сили.
Потужна, добре укомплектована армія помпеїців стояла в Африці (близько 6 легіонів). Залишені в Іспанії легіони Помпея, капітульовавши під Ілердою і які були пробачені Цезарем, збунтувалися, призвали до себе синів Помпея Секста і Гнея і виступили проти влади переможця. Син Митридата VI Фарнак — правитель Боспорського царства вирішив скористатися політичним сум’яттям в східних провінціях. На чолі армії в 30 тис. воїнів він переправився в Малу Азію, захопив територію колишнього Понтійського царства, а також Колхіду, Малу Вірменію, частину Каппадокії і навіть Віфінії. У результаті доки Цезарь знаходився в Єгипті, він опинився в кільці ворогів.
Скрутне військове становище Цезаря посилювалося соціальними заворушеннями в центрі держави, в самому Римі та Італії.
Соціальна напруженість була однією з найважливіших причин виникнення громадянської війни і під час протиборства воюючих сторін проявлялася у формі відкритих виступів як на народних зібраннях, так і в озброєних сутичках. Однією з найгостріших була проблема заборгованості різних категорій римського і італійського населення. Популярним гаслом стає вимога tabulae novae, тобто відміна всякої заборгованості, списування боргів, занесених в кредиторські книги (tabulae). Заборгованість росла із-за зростаючого зубожіння малозабезпечених прошарків громадян у зв’язку з військовими діями, природною у зв’язку з цим затримкою підвезення зерна в Рим і зростанням цін на продовольство.
Питання про заборгованість постало з усією гостротою вже тоді, коли Цезарь уперше захопив Рим після переходу через Рубікон. З властивою йому гнучкістю Цезарь зміг пом’якшити напруженість через часткове вирішення боргового питання. Згідно з едиктом диктатора 49 р. до н. е., виплачені відсотки віднімалися з основної суми боргу і тим самим зменшували її дуже значно. В той самий час боржники могли частину боргу погасити за рахунок свого майна, яке має бути оцінене за більш високими (довоєнними) цінами. На якийсь короткий час це компромісне рішення пом’якшило гостроту боргового питання. Проте після від’їзду Цезаря з Риму на театр військових дій заворушення в Римі і Італії незабаром спалахнули знову. Ростом соціальної напруженості спробували скористатися честолюбні офіційні магістрати. Так, в 48 р. до н. е. претор Целій Руф запропонував радикальний законопроект про відміну усіх боргів і тим самим отримав величезну популярність у столичного плебсу і бідного італійського населення. Такий радикальний захід, як відміна усієї заборгованості, міг призвести до найсерйозніших потрясінь усіх власницьких відносин і до непередбачуваних наслідків. Природно, ні Цезар, ні сенат не могли з цим погодитися. Сенат змістив Целія Руфа з посади претора, він був вимушений втекти з Риму на південь Італії. Тут Целію Руфу вдалося зібрати значні сили прибічників відміни усіх боргів, головним чином з числа бідного населення італійських міст. Популярність і сили Целія Руфа нестримно росли. Справа стала приймати найсерйозніший оборот і зажадала прийняття від сенату і залишених Цезарем магістратів рішучих заходів. З Риму були нацьковані досить великі сили, яким вдалося без особливих зусиль розсіяти погано організовані скупчення прибічників Целія Руфа, сам він загинув у бою. Наступного року проблему заборгованості знову спробував підняти народний трибун Корнелій Долабелла. Він відновив законопроект про касацію боргів, а коли сенат рішуче відкинув цей законопроект, Долабелла призвав римське населення до повстання. Залишений Цезарем в Римі в якості його заступника Марк Антоній рішуче втрутився в події, повстання було пригнічене, а Долабелла був усунений зі своєї посади. Проте військове пригнічення обох повстань зовсім не вирішувало гострої проблеми заборгованості, і вона продовжувала отруювати громадську атмосферу.
В цілому в 47 р. до н. е., більш ніж через два з половиною роки після початку і такого блискучого ходу громадянської війни, перед Цезарем і його прибічниками постали нові важкі проблеми. Вони виникали навіть там, де їх, здавалося, і не повинно було бути,— у цезарській армії. І річ не лише в тому, що Цезарь постійно зараховував до складу своєї армії колишніх помпеїських легіонерів, які далеко не завжди були надійні і могли відійти при перших же невдачах диктатора. Навіть найвідданіші, так би мовити, корінні цезарці, що пройшли із звитяжним полководцем усі галльські походи, з різних причин (одні з небажанням билися зі своїми співгромадянами, інші не розділяли автократичних замашок свого полководця, треті просто втомилися від 12-річних воєн) виражали невдоволення тривалою громадянською війною, вимагали почесної відставки, обіцяних нагород і земельних ділянок. Цезарю довелося проявити буквально чудеса виверткості і політичного мистецтва, щоб заспокоїти легіонні маси, включаючи свою особисту чарівливість і знання військової корпоративної психології: він, наприклад, міг назвати легіонерів не воїнами, а громадянами, і тим уразити їх військову гордість, він міг демагогично заявити, що демобілізуватиме усіх воїнів і битиметься тільки з одним 10-м легіоном, він міг взяти особисту участь в битві або у важкому поході, розділяючи усі його тяготи з рядовими легіонерами, хоча не відрізнявся міцним здоров’ям. Проте вирішальну роль мали вжиті Цезарем заходи по реальному виконанню обіцяних нагород. З цією метою він проявив неабияку майстерність в мобілізації усіх засобів. У справу пішла не лише багата галльська здобич і величезна державна казна, але і казкові скарби Клеопатри, накопичені за 300 років правління Птолемеїв, а також конфісковані статки Помпея і його вельможних прибічників. Коли не вистачило срібла для карбування традиційної римської монети для оплати ветеранів, Цезарь наказав чеканити монети із золота, започаткувавши одну з найбільших в римській історії золоту емісію.

Завершення війни. Реформи Цезаря

Як і в минулі роки Цезарь і його однодумці вирішували проблеми, що встають, рішуче, сміливо і далекоглядно. Після тривалого перебування в Єгипті римський диктатор виступив проти новоявленого відновника Понтійського царства Митридата і його сина Фарнака, і у битві при Зелі римські легіони без особливих зусиль наголову розгромили різношерсту, поспішно зібрану армію боспорського царя (47 р. до н. е.). Саме про цю перемогу Цезарь написав знамениті слова: прийшов, побачив, переміг (veni, vidi, vici), підкреслюючи рішучість дій і скоротечность усієї кампанії. Ця стрімка перемога стабілізувала військово-політичну ситуацію в усіх східних провінціях.
Прибувши в Рим після довгої відсутності, Цезарь передусім своїм рішучим втручанням пом’якшив гостроту боргової проблеми. Була скасована заборгованість по квартирній платі за минулий рік, якщо ця плата не перевищувала 2000 сестерціїв за місяць в Римі і 500 сестерціїв в італійських містах. Одночасно був підтверджений закон 49 р. до н. е. про вирахування сплачених відсотків з основної суми боргу, що скоротило заборгованість не менше чим на 1/3. Лихварям було заборонено під страхом покарання підвищувати процентні ставки зверху прийнятої норми (0,5% в місяць, 6% в рік). Цезарь хоча і затвердив суворі заходи Марка Антонія по військовому пригніченню виступу Долабелли, але демонстративно не став карати бунтівного трибуна і навіть наблизив до себе.
Як було сказано вище, Цезарь вжив енергійні заходи по демобілізації і виплаті нагород, поселенню на земельні ділянки значної частини своїх легіонерів. Користуючись отриманими від сенату повноваженнями диктатора на 10 років (уперше в римській історії диктатура визначалася таким великим терміном; звичайний термін повноважень диктатора за римською конституцією до 6 місяців), Цезарь не лише зміг знайти величезні грошові кошти для виплати щедрих нагород (кожному легіонерові було видано 20 тис. сестерціїв, а центуріонам в 2—3 рази більше), він зміг вирішити ще складніше завдання — вивести своїх численних легіонерів (понад 100 тис. чоловік) на земельні ділянки. Оскільки такої кількості землі у держави не було, а до масових конфіскацій, на відміну від жорстокого Сулли, Цезарь прагнув не прибігати, то можна оцінити складність завдання. Але Цезарь і її вирішив блискуче. Звичайно, без конфіскацій справа не обійшлася, були відібрані в казну і поділені серед ветеранів величезні володіння Помпея і його найбільш видатних прибічників типу Доміція Агенобарба, одного з видатних земельних магнатів. Проте був обраний інший, спокійніший шлях: окрім наявних залишків римського ager publicus Цезарь скупив багато землі за її нормальну вартість, що дозволило йому задовольнити потребу в землі багатьох своїх ветеранів. Але Цезарь пішов далі: він перший в широких масштабах почав роздачу земельних ділянок для своїх ветеранів в провінціях, де вільної землі було багато, до того ж вона по праву завоювання належала римській державі і диктатор міг її розподіляти на законній підставі. Це дозволило не лише задовільнити вимоги ветеранів і наділити їх великими ділянками родючої землі, але і поглибити процес романізації римських провінцій, оскільки ветерани несли в провінції і передові методи господарювання, свій спосіб життя, латинську мову і більш високу культуру. Вжиті заходи дещо стабілізували соціальну і політичну обстановку в Італії і східних провінціях. Але серйозна військова небезпека погрожувала владі талановитого диктатора в провінції Африка, де вже давно стояла добре підготовлена армія помпеїців на чолі з тестем Помпея Сципіоном.
Знову треба було починати складну військову кампанію. Весною 46 р. до н. е. великі сили (5 легіонів) були переправлені в Африку, і тут в кровопролитній битві біля міста Тапса насилу Цезарю вдалося розгромити помпеїців. Після битви при Тапсі усі міста провінції капітулювали перед переможцем. Тільки у місті Утіка командувач її гарнізоном Марк Порцій Катон Молодший, фанатичніший прибічник республіканських порядків, не бачачи можливостей боротьби з монархією Цезаря, що насувається, віддав перевагу смерті від свого власного меча почесному полону. Самогубство Катона Молодшого стало символом вірності Республіці і неприйняття диктатури у багатьох подальших поколінь як в давнину, так і в новий час.
Здавалося, усі військові сили суперників вичерпані і можна святкувати повну перемогу. І в 46 р. до н. е. Цезарь найурочистішим чином справляє 4 тріумфи, що відбивають перемогу в чотирьох найбільших військових кампаніях (галльські завоювання, александрійська війна, понтійська перемога і африканська кампанія). Декілька днів святкувала столиця перемоги Цезаря, були дані розкішні вистави, дорогі гладіаторські ігри, кожному жителеві Риму були роздані по декілька сотень сестерціїв в якості подарунків.
Проте до повного миру справа ще не дійшла. Прибічникам Помпея, зокрема його синам Сексту і Гнею, а також старому соратникові Цезаря, Титу Лабієну, вдалося навернути на свою користь воїнів, що стояли в Іспанії, свого часу капітульовавших під Ілердою, і зібрати переконливі сили (не менше 8—9 легіонів). Довелося починати підготовку до нової, цього разу останньої, великої військової кампанії. У березні 45 р. до н. е. супротивники зійшлися в Південній Іспанії біля міста Мунда. Ціною напруги усіх сил Цезарю вдалося вирвати перемогу в цій найнаполегливішій і кровопролитній битві. За його словами, якщо в інших битвах він бився за перемогу, то при Мунді боровся за власне життя.
Після битви при Мунді і святкування іспанського тріумфу Цезарь стає одноосібним правителем Середземноморської держави. І одним з перших заходів, зроблених переможцем, було формальне закріплення його верховної єдиновладності. Якщо дещо раніше він був призначений диктатором на 10 років, то в 45 р. до н. е. він був проголошений римським сенатом вічним диктатором, тобто необмеженим у своїй компетенції одноосібним правителем. Ще більше підкреслювали його монархічну владу інші посади, отримані їм раніше. Так, він мав довічні права народного трибуна, тобто його особа вважалася священною, він мав права цензора, тобто міг складати і переглядати список сенаторів. Він був великим понтифіком з 63 р. до н. е., тобто главою самої шанованої жрецької колегії Риму. Раніше тимчасове звання імператора, що підкреслює зв’язок воєначальника і війська, стає постійним титулом Цезаря. Він отримав права постійного проконсульського імперія, тобто необмеженої владі над провінціями. Важливою прерогативою Цезаря було отримане їм від сенату і народу право рекомендації кандидатів на магістратські посади (консулів, преторів, еділів). Тим самим фактично вибори на посади перетворювалися на призначення, продиктоване всемогутнім правителем.
Необмежені повноваження вічного диктатора були доповнені і відповідними зовнішніми атрибутами. Цезарь отримав право постійно носити пурпурного кольору плащ тріумфатора і лавровий вінок на голові, сидіти на спеціальному кріслі із слонової кістки із золотими прикрасами, носити особливі чоботи червоного кольору, в яких, за переказами, ходили давні альбанські царі. Були зроблені кроки у бік обожнювання нового глави держави. Не говорячи про те, що він був верховним жерцем і як народний трибун був sacrosanctus, тобто знаходився під особливим заступництвом богів, Цезарь посилено розвивав ідею про те, що богиня Венера є родоначальницею роду Юліїв, а сам він її прямий нащадок. Як культурна і освічена людина Цезарь прекрасно розумів умовність усіх цих пишних титулів. Але, охоче їх приймаючи і підкреслюючи, він тим самим хотів впровадити ідею монархії в римське республіканське суспільство, привчити його до нової політичної реальності і імперської ідеології.
Зміцнивши своє положення як необмеженого глави держави, Цезарь приступив до зміцнення розхитаних під час громадянської війни державних структур, рішення наявних гострих соціальних проблем. Так, Цезарь реорганізував сенат — верховний орган Римської республіки, в якому було багато його супротивників. Найбільш непримиренні з них загинули у війнах, були видалені з сенату, багатьох Цезар пробачив і ті, виявили готовність підтримувати новий режим. Але Цезарь включив в сенат дуже багато своїх безумовних прибічників, розширивши склад сенату до 900 чоловік (при Суллі він був збільшений з 300 до 600 чоловік). З органу, ворожого Цезарю, реформований сенат став опорою нової влади.
Народні зібрання і до громадянської війни зазвичай підтримували Цезаря, а тепер, коли він отримав довічні права народного трибуна, право рекомендації кандидатів на посади, коли у складі народних зібрань стали переважати його ветерани і підкуплений подачками міський плебс, цей орган Римської республіки став ще однією опорою диктатора.
Цезарь вжив заходи до зміцнення адміністративного апарату свого режиму і реформував систему виборних магістратів. Він збільшив чисельність магістратів, тепер замість восьми преторів обиралися 16, замість 4 еділів — 6, число квесторів зросло до 40. Використання права рекомендацій дозволило Цезарю сформувати відданий і підпорядкований йому як главі держави виконавчий апарат. Але Цезарь пішов далі, він часто прибігав до прямого призначення (без виборів) своїх друзів, сенаторів і навіть своїх відпущенників для виконання деяких державних справ, називаючи їх префектами, легатами, прокураторами. Особливо багато таких дорученців Цезаря, свого роду перших чиновників, прямувало в провінції передусім для управління державним майном, зборів податків, різних фінансових справ. Управління величезною Римською державою вимагало консолідації центрального адміністративного апарату, і Цезарь прагнув розв’язати цю складну проблему, в усякому разі, почати її вирішувати.
Дещо стабілізувавши верхні ешелони влади, новий володар зробив ряд заходів по зміцненню і провінційної, і місцевої ланок управління. Був посилений контроль над діяльністю провінційних намісників, спрямований проти їх корупції і зловживання владою. У деякі провінції окрім офіційних намісників в ранзі проконсула або претора посилалися особливі довірені особи Цезаря в званні легатів і прокураторів, особливо для нагляду за фінансовими справами і зборів податків, які складали своєрідну противагу влади всемогутніх намісників. Одне з гострих питань, що викликає невдоволення провінціалів,— відкупна система податків, на якій гріли руки римські публікани, було частково вирішене передачею права збору прямих податків місцевій владі, що не могло не полегшити положення провінцій. Римським же відкупникам був залишений привілей збору лише непрямих податків, і тим самим був знайдений тимчасовий компроміс інтересів як провінціалів, так і могутніх римських публіканів.
В цілому провінційна політика Цезаря переслідувала мету органічнішого об’єднання центру — Риму, Італії і численних провінцій, їх перетворення з прибуткових маєтків римського народу в органічні частини величезної Римської держави. Окрім названих вище заходів, цьому сприяла політика масової роздачі прав римського громадянства цілим поселенням і містам, як, наприклад, в Іспанії і Галлії. Більше того, уперше в римській історії було даровано право римського громадянства жителям цілої провінції — Цізальпійській Галлії (закон Росція 49 р.), яка, таким чином, стала складати органічну єдність з іншою Італією. З 49 р. до н. е. територія Італії стала тягнутися не до річки Рубікону, а до Альпійських гір. Нарешті, кардинальне рішення про виведення демобілізованих ветеранів на провінційні землі, безперечно, стимулювало процес романізації провінцій і їх органічного включення в структуру Римської держави.
Важливе місце в адміністративних реформах Цезаря зайняло впорядкування системи місцевого самоврядування в муниципіях, колоніях, містах і поселеннях, яке було розвинено наступниками Цезаря і мало найблаготворніші наслідки для організації політичного і громадського життя в усій Римській державі. Одним з напрямів внутрішньої політики Цезаря була активізація господарської діяльності населення. Як було сказано вище, вдалося повернути до землі маси римських легіонерів, багато хто з яких завів прибуткові господарства. Цій же спільній меті сприяв закон проти розкоші (дорогих поховань, бенкетів, будівель та ін.), а також цікавий закон про заборону мати готівкою понад 60 тис. сестерцій. Ці закони повинні були стимулювати людей, що володіють засобами, до раціональнішого їх застосування. З цією ж метою було скорочено з 320 тис. до 150 тис. число римських громадян-люмпен-пролетаріїв, включених в списки одержувачів безкоштовного хліба з державних складів.
Виплата щедрих нагород численним ветеранам, роздача грошей столичному плебсові під час розкішних тріумфів призвела до небачених раніше емісій дзвінкої монети і не могла не оживити загальний грошовий обіг в державі. Для стимулювання імперської торгівлі були проведені і деякі спеціальні заходи: в 46 р. до н. е. були відновлені раніше зруйновані найбільші торгові центри Середземномор’я — Коринф і Карфаген, торговий порт Риму Остія був реконструйований. Обговорювалися проекти по будівництву судноплавного каналу через Коринфський перешийок.
Перемога в громадянській війні і прихід до одноосібної влади розглядалися Цезарем і його політичним оточенням не як одне із звичайних явищ, а як подія епохального значення, свого роду поява нового історичного періоду. Мабуть, ця концепція послужила одній з головних причин радикальної реформи римського календаря і переходу на нову систему літочислення. Слід сказати, що римський календар був незручним і заплутаним. Річний цикл складався з 12 місячних місяців (по 28—29 днів), і в кожному році накопичувалося, так би мовити, до 22—23 зайвих днів. Для узгодження місячного і сонячного циклів щороку доводилося додавати вставний місяць, що було досить незручно. До того ж в межах величезної Римської держави у багатьох провінціях велося власне традиційне літочислення. Єдина середземноморська держава потребувала єдиного літочислення. Для створення нового і єдиного календаря була створена спеціальна комісія на чолі зі знаменитим александрійським астрономом Созігеном. З 1 січня 45 р. до н. е. (чи в 709 р. від заснування Риму) була введена нова система літочислення, що дістала назву юліанського календаря. У його основу був покладений сонячний цикл, тобто час обертання Землі навколо Сонця, обчислене в 365,25 діб. Рік був розбитий на 12 місяців по 30 днів, а не вистачавших 5,25 діб додавалися до лютого місяцю. Один з місяців — секстилій — був перейменований на честь диктатора і став називатися Июлем.
Юліанське літочислення, прийняте після смерті Цезаря в Римській імперії, з деякими уточненнями вживалося і в новій Європі до XVI—XIX ст. (а в Росії до лютого 1918 р.)коли воно було замінене сучасним, таким, що називається григоріанським (від імені папи Григорія) літочисленням.
Багатогранна реформаторська діяльність Цезаря диктувалася необхідністю рішення гострих соціальних і політичних проблем, що накопичилися в римському суспільстві в епоху громадянських воєн. Ці проблеми кінець кінцем викликалися несумісністю традиційного соціального і політичного порядку, висхідного до полісно-громадських структур і втілюваного Римською республікою, і новими історичними реальностями величезної Середземноморської держави. Реформи Цезаря покликані були зняти це протиріччя, погоджувати полісно-громадські традиції і реалії світової держави. Як показав досвід римської історії, створення нового соціального і політичного порядку було можливе лише в умовах монархічного ладу. Він припускав створення централізованих державних інститутів, особливої військової організації, нових соціальних структур, що виражають і підтримують нову монархію, — Римську середземноморську імперію. Звичайно, реформи Цезаря лише намітили шляхи формування основ імперії, її будівництво займе ще багато часу, але Цезарь намацав і визначив загальний напрям цього руху і тому може розглядатися як родоначальник Римської імперії.
Як досвідчений і далекоглядний політик, Цезарь розумів небезпеку і непередбачуваність радикальних заходів. Ось чому багато його реформ носять компромісний, примиряючий інтереси різних соціальних прошарків характер. Взагалі Цезарь розглядав в якості керівного принципу усієї своєї діяльності соціальний консенсус (concordia ordinum) і примирення протиборчих сил на основі розкаяння переможених і пощади з боку переможців (dementia et misericordia). Минулий жах сулланських проскрипцій, терору маріанців, Цезарь прагнув максимально пом’якшити неминучі жахи громадянської війни. Звичайно, і йому доводилося прибігати до покарань, конфіскацій, вигнань, у битвах загинуло велике число його супротивників. Але Цезарь вже з самого початку громадянської війни став проводити політику милосердя по відношенню до супротивника, що здався, і перший тому приклад — відношення до воїнів Доміція Агенобарба під Корфінієм. Цезарем пробачені і наближені, у тому числі отримали вищі магістрати, багато його найфанатичніших супротивників з середовища римської аристократії, наприклад Касій, Марцелл, Брут.
Це була гуманна далекоглядна політика. Цезарь, можливо, один з небагатьох (можливо, єдиний) політиків світової історії, який не дав розвинутися у своїй душі почуттям жорстокості, помсти і ненависті і усіма доступними йому засобами прагнув до згоди і консолідації в ім’я вищих державних інтересів.
В той самий час відома компромісність реформ і політика помилування колишніх супротивників Цезаря разом з його програмою встановлення монархічного ладу породжували і зміцнювали опозицію. Проти Цезаря була складена змова, на чолі якої встали Юний Брут, Касій Лонгін і Децим Брут, ідейним натхненником змови став Марк Тулій Цицерон — усі переконані прибічники Республіки, свого часу колишні супротивники Цезаря, що пробачені ним і залучені до участі в управлінні. Змова виявилася вдалою, Цезарь був убитий в сенаті змовниками у березневі іди 15 березня 44 р. до н. е. Символічно, що його мертве тіло рухнуло до підніжжя статуї його покійного, що тут стояла, і так же віроломно убитого супротивника Помпея.

2-й тріумвірат. Диктатура легіонів

За задумом змовників вбивство диктатора, оголошеного тираном, повинне було привести до відміни монархічних структур, що формуються, і автоматичного відновлення традиційного республіканського пристрою. Проте виявилось, що в римському суспільстві і Середземноморській державі багато верств населення підтримували програму централізації і зміцнення влади і бачили її реалізацію в створенні монархії. Римська республіка із слабким держапаратом, розділенням влади, пануванням сенатської аристократії, безправ’ям провінцій, що розглядаються в якості прибуткових маєтків римського народу, на думку багатьох, вже віджила свій вік і потребувала заміни іншим державним устроєм. Ось чому після вбивства Цезаря сталася різка поляризація політичних сил. Римське суспільство розділилося на прибічників традиційного облаштування республіканців і прибічників програми Цезаря, переслідуючого мету створення нового державного устрою, цезаріанців. Партію республіканців очолювали Цицерон, Брут і Касій, партію цезаріанців — найближчі соратники Цезаря в останні роки його правління — Марк Антоній, консул 44 р. до н. е., і Емілій Лепід, начальник кінноти (magister equitum), тобто офіційний заступник диктатора. Незабаром до них приєднався і спадкоємець Цезаря — 19-річний Гай Октавій, онук його сестри Юлії. По заповіту Цезаря він був усиновлений і, згідно із звичаєм, отримав нове ім’я Гай Юлій Цезарь Октавіан. У його руки передавалося величезне майно покійного диктатора. Цезаріанці мали у розпорядженні підтримку частини сенаторів, що потрапили у вищий стан при Цезарі, римського плебсу, підкупленого щедрими роздачами, багатьох муніципалів, жителів італійських міст, провінціалів, що отримали права римського громадянства з рук Цезаря. Нарешті, їх потужною опорою були багаточисельні (понад 100 тис.) ветерани Цезаря, наділені їм земельними ділянками і грошовими нагородами. У складній і суперечливій обстановці, що склалася в Римі після вбивства Цезаря, саме його ветерани стали грати роль основної, добре організованої ударної сили по підтримці і закріпленню встановленого Цезарем режиму. З їх середовища лідери цезаріанців без особливих зусиль укомплектували величезну армію в 20 легіонів. Цезаріанські ветерани вимагали рішучої розправи зі змовниками і республіканцями, які їх підтримували. Значною мірою під тиском легіонів лідери цезаріанців припинили розбрати у своєму таборі (Марк Антоній не бажав ділити владу з Октавіаном і відмовлявся визнати його спадкоємцем Цезаря). По суті кажучи, цезаріанська армія вийшла з-під контролю своїх вождів і не стільки виконувала їх політичну програму, скільки диктувала свою волю безпосереднім керівникам, сенату, народному зібранню, провінціям. Відбиваючи пряму вимогу воїнів, лідери цезаріанців Марк Антоній, Емілій Лепід і Октавіан оформили свій союз як офіційний державний інститут. У жовтні 43 р. до н. е. вони уклали угоду про установу 2-го тріумвірату, тобто союзу трьох, як свідчило офіційне формулювання, «для влаштування республіки» (rei publicae constituendae). Римський сенат, оточений легіонерами Октавіана, не міг не затвердити цю угоду, яка придбала силу державного закону. За цим законом тріумвір отримав необмежену владу в Римській республіці на 5 років (потім пролонговану ще на п’ятирічний термін).

Історія Давнього РимуКлеопатра VII

Отримавши у свої руки необмежену владу і йдучи назустріч вимогам легіонерам, тріумвір розв’язав справжнісінький терор проти своїх політичних супротивників. Якщо головним принципом внутрішньої політики Цезаря було милосердя і пробачення, то керівним правилом його спадкоємців-тріумвіру стали помста і ненависть. Відразу ж після затвердження тріумвірату були складені криваві проскрипції, що перевершили проскрипції Сулли. У списки було внесено близько 300 видатних сенаторів (і першим з них — великий римський оратор і мислитель Марк Тулій Цицерон), понад 2000 найбільш впливових представників іншого вищого стану республіканського Риму — вершників і багато тисяч людей простішого звання. Причому в списки заносилися люди, далекі від політики, але мали пристойний статок, а їх майно переходило в руки тріумвіру і їх прихильників. Проскрипціоні списки кілька разів доповнювалися по численних доносах людей, що часто зводили особисті рахунки. У Римі уперше з’явилися донощики, і доносительство перетворилося на звичайне явище. Мабуть, 14-річний період правління другого тріумвіру з 44 по 30 р. до н. е. є одним з найкривавіших в тисячолітній історії Давнього Риму.
Проскрипції 2-го тріумвірату призвели до фізичного знищення римської аристократії, що орієнтується на республіканський порядок, до перерозподілу власності, у тому числі і землі від республіканської знаті на користь нових прошарків римського суспільства, що консолідуються в опору монархічного режиму, що народжується, і в першу чергу армії. Від конфіскацій і проскрипцій постраждали не лише римська знать, вищі стани, але і рядові жителі багатьох італійських міст. Так, щоб забезпечити воїнів своїх легіонів земельними ділянками, триумвіри обрали 18 міст Італії з найбільш родючими ґрунтами, зігнали жителів із земель і розподілили конфісковану землю серед ветеранів.
Масовий терор тріумвіру загострив військово-політичну ситуацію, викликав невдоволення їх кривавими діями і зміцнював позиції республіканців. Лідери республіканців Марк Юній Брут і Касій Лонгін зуміли підготувати сильну армію в 19 легіонів, яка формувалася в Македонії. Тут, в Македонії, біля міста Філіппи, в 42 р. до н. е. сталася одна із самих кровопролитних битв в римській історії. З обох боків билися один проти одного близько 200 тис. чоловік. Доля битви довго була неясною, але зрештою республіканська армія зазнала поразки, а її командири Брут і Касій покінчили життя самогубством, по давньому римському звичаю кинувшись на власний меч.
Тріумвір торжествував повну перемогу, використану для нових страт і конфіскацій. Прибічники традиційної Республіки були розгромлені і в політичному, і у військовому відношенні. Правда, деякою військовою противагою торжествуючому тріумвіру були армія і флот, сформовані молодшим сином Помпея, — Секстом Помпеєм. Секст Помпей захопив Сицилію, Сардинію і Корсику і зміг утримувати їх під своїм контролем до 36 р. до н. е.; у 36 р. він був розгромлений легіонами Октавіана і під час втечі убитий. Але якщо тріумвір розгромив сили республіканців, їм не вдалося здолати виниклі у своєму середовищі розбіжності. У 36 р. до н. е. Емілій Лепід, що управляв африканськими провінціями, спробував виступити проти Октавіана, але не був підтриманий своєю власною армією. Він був усунений від влади і засланий в один зі своїх маєтків, де і прожив у безвісності аж до 13 р. до н.е. Тріумвірат перетворився на дуумвірат. Влада над Римською державою була розділена між Антонієм, що управляв східними провінціями, і Октавіаном, що управляв Італією, західними і африканськими провінціями. Між двома могутніми правителями, які давно ненавиділи один одного, не могла не спалахнути смертельна боротьба за верховенство. Вирішальна битва між армією і флотом Антонія і Октавіана сталася в 31 р. до н. е. у мису Акція в Західній Греції. Повна перемога була отримана силами Октавіана. Марк Антоній разом зі своєю дружиною, єгипетською царицею Клеопатрою VII (він одружився з нею ще в 37 р. до н. е.), втік в Александрію. У наступному, 30 р. до н. е. Октавіан почав наступ на Єгипет, а деморалізований Антоній не зміг учинити йому достатнього опору. Єгипет був захоплений легіонами Октавіана, а Антоній і Клеопатра покінчили життя самогубством.
Окупація Єгипту в 30 р. до н.е. підвела підсумок тривалому періоду кровопролитних громадянських воєн, що закінчилися загибеллю Римської республіки. Єдиним правителем Римської середземноморської держави став переможець Антонія, офіційний спадкоємець Цезаря, його прийомний син Гай Юлій Цезарь Октавіан, що відкрив своїм правлінням нову історичну епоху — епоху Римської імперії.

Громадянські війни 40—30-х років І ст. до н. е. Падіння республіканського ладу. Історія Давнього Риму

Попередня сторінка з ІСТОРІЇ РИМУ

Повернутися до змісту ІСТОРІЯ РИМУ

Наступна сторінка з ІСТОРІЇ РИМУ