Ахілл (Ахіллес). Троянський цикл міфів.
М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

Ахілл (Ахіллес). Троянський цикл міфів. М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

Ще одного героя повинні були заохотити герої до участі в поході. Це був юний Ахілл (Ахіллес), син царя Пелея й богині Фетіди. Провісник Калхас провістив Атрідам, що тільки в тому разі здобудуть вони велику Трою, якщо участь у поході братиме Ахілл (Ахіллес). Безсмертну славу судила доля Ахіллові. Він мав бути найбільшим з героїв, які битимуться під мурами Трої. Великі будуть подвиги Ахілла, але не повернеться він живим з-під стін Трої, загине він у розквіті сил, уражений стрілою. Знала богиня Фетіда, що судилося її синові. Всіма силами намагалась вона відвернути ту грізну долю. Коли був ще немовлям Ахілл (Ахіллес), вона натирала тіло його амброзією і тримала його в огні, щоб зробити сина невразливим і таким чином дати йому безсмертя. Але одного разу вночі, коли Фетіда поклала немовля Ахілла в огонь, прокинувся Пелей. Вжахнувся він, побачивши, що його син в огні. Вихопивши меч, кинувся він до Фетіди. Злякалася богиня, втекла від страху з Пелеєвого палацу і заховалась у безодні моря в чертогах отця свого Нерея. А Ахілла Пелей віддав на виховання своєму другові, кентавру Хірону. Вигодував Хірон Ахілла мозком недмедів і печінкою левів. Виріс могутнім героєм Ахілл. Мавши всього тільки шість років від роду, він убивав лютих левів і вепрів і без собак наздоганяв оленів, такий бистрий і легкий був у бігу Ахілл. Не було рівного Ахіллові в умінні володіти зброєю. Навчив його також Хірон грати на солодко- звучній кіфарі й співати. Не забувала й Фетіда свого сина, часто випливала вона з морської глибіні, щоб побачитись із ним. Скрізь і завжди піклувалася Фетіда про свого сина.

Ахілл (Ахіллес). Троянський цикл міфів

Хирон і Ахіллес (Джон Сингер Сарджент, 1921)

Коли Ахілл виріс і став прекрасним юнаком, по всій Греції рознеслася звістка, що збирає героїв Менелай у похід на Трою. Фетіда, знаючи, яка доля загрожує Ахіллові, сховала його на острові Скіросі (Острів в Егейському морі на північний схід від острова Евбеї), в палаці царя Лікомеда. Там жив серед царських дочок Ахілл, одягнений в жіноче вбрання. Ніхто не знав, де переховується Ахілл (Ахіллес). Але провісник Калхас відкрив Менелаєві його схованку. Зараз же зібралися у путь Одіссей з Діо-медом. Одіссей придумав таку хитрість. Під виглядом купців прибули на Скірос Діомед та Одіссей і пішли до палацу Лікомеда. Вони розклали перед царівнами свій крам: розкішні тканини, золоті намиста, обручки, сережки, гаптовані золотом покривала, а між цим крамом поклали вони меч, шолом, щит, поножі і панцир. Царівни з захопленням розглядали золоті оздоби й багаті тканини, а Ахілл, що стояв серед них, дивився лише на зброю. Раптом біля палацу залунали воєнні поклики, засурмили сурми й забряжчала зброя. Це супутники Діомеда й Одіссея вдарили мечами у щити і подали воєнний клич. Вжахнувшись, розбіглися цареві дочки, а Ахілл (Ахіллес), схопивши меч і щит, кинувся назустріч ворогам. Він думав, що вчинено напад на Лікомедів палац.

Ахілл (Ахіллес). Троянський цикл міфів. М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

Ахіллес і дочки Лікомеда (Пітер Пауль Рубенс, 1616—1617)

Так упізнали Ахілла Одіссей і Діомед. З великою радістю погодився Ахілл брати участь у поході проти Трої. З ним вирушили і його вірний друг Патрокл, і мудрий старець Фенікс. Пелей же дав своєму синові ту зброю, яку дістав він колись як дарунок від богів на весіллі своєму з богинею Фетідою, дав йому і спис, подарований Хіроном, і коней, одержаних від Посейдона.

Ахілл (Ахіллес). Троянський цикл міфів. М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

1. Зміст (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

2. Боги (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

3. Герої (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

4. Давньогрецький епос (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

5. Троянський цикл мифів М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

6. Фіванський цикл мифів (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

7. Аргонавти (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

8. Одіссея (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)