Діоскури, Кастор і Полідевк. Міф про Діоскурів — Кастора і Полідевка.
М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

Діоскури, Кастор і Полідевк. Міф про Діоскурів — Кастора і Полідевка. М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

Дружиною царя Спарти Тіндарея була прекрасна Леда, дочка царя Етолії Фестія. По всій Греції славилася Леда своєю чудовою вродою. Стала дружиною Зевса Леда, і було в неї від нього двоє дітей: прекрасна, мов богиня, дочка Єлена і син, великий герой Полідевк. Від Тіндарея у Леди було також двоє дітей: дочка Клітемнестра і син Кастор.
Полідевк дістав від батька свого безсмертя, а брат його Кастор був смертним. Обидва брати були великими героями Греції. Ніхто не міг перевершити Кастора в умінні правити колісницею, він приборкував найбільш невгамовних коней. Полідевк же був найвправнішим кулачним бійцем, який не знав собі рівних. У багатьох подвигах героїв Греції брали участь брати Діоскури. Завжди були вони разом, найщиріша любов зв’язувала братів.
У Діоскурів було два двоюрідних брати — Лінкей і Ідас — сини мессенського царя Афарея. Могутнім бійцем був Ідас; а брат його Лінкей мав такий гострий зір, що він проникав навіть в надра землі; ніщо не могло сховатися від Лінкея. Багато подвигів зробили Діоскури зі своїми двоюрідними братами. Одного разу під час сміливого наскоку загнали вони в Аркадії череду биків і вирішили поділити між собою здобич. Ділити череду мав Ідас. Захотів Ідас заволодіти з братом усією здобиччю і вирішив вдатися до хитрощів. Розрізав Ідас бика на чотири частини, поділив їх між собою, братом і Діоскурами і запропонував віддати одну половину череди тому, хто з’їсть свою частину першим, а другу половину — тому, хто з’їсть другим. Швидко з’їв Ідас свою частину і допоміг братові Лінкею з’їсти його частину.
Страшенно розгнівалися Кастор і Полідевк, побачивши, що Ідас обдурив їх, і вирішили помститися своїм двоюрідним братам, з якими їх зв’язувала досі нерозривна дружба. Вторглися Кастор і Полідевк у Мессенію і викрали не тільки череду, загнану з Аркадії, але й частину череди Ідаса і Лінкея. І цим не вдовольнилися Діоскури, вони викрали ще наречених своїх двоюрідних братів.

Знали Діоскури, що не подарують їм цього Ідас і Лінкей, і вирішили заховатися в дуплі великого дерева і чекати, коли почнуть переслідувати їх Ідас і Лінкей. Брати Діоскури хотіли несподівано напасти на них, бо побоювалися ставати до бою з могутнім Ідасом, який одного разу наважився навіть на боротьбу з самим Аполлоном, коли срібнолукий бог сперечався з ними за прекрасну Марпессу (Ідас викрав Марпессу на крилатій колісниці, яку дав йому Посейдон. Аполлон хотів відняти Марпессу в Ідаса і став з ним до бою. Зевс припинив цей бій і повелів Марпессі самій обрати собі чоловіка. Марпесса обрала Ідаса: вона знала, що бог Аполлон не кохатиме її до смерті, що забуде її безсмертний бог, коли вона зістаріється). Але не могли сховатись Діоскури від зірких очей Лінкея. З високого Тайгету побачив Лінкей братів у дуплі дерева. Напали на Діоскурів Ідас і Лінкей. Перш ніж вони встигли вийти з засідки, Ідас ударив своїм списом у дерево і пронизав груди Кастора. Кинувся на них Полідевк. Не витримали його натиску Афареїди і кинулися тікати. Біля могили їх батька наздогнав їх Полідевк. Він убив Лінкея і почав смертний бій з Ідасом. Але Зевс припинив цей поєдинок, він кинув вогненну блискавку і нею спопелив і Ідаса, і труп Лінкея.
Повернувся Полідевк туди, де лежав смертельно поранений Кастор. Гірко плакав він, бачачи, що смерть розлучає його з братом. Почав благати тоді Полідевк батька свого Зевса і просив дати і йому померти разом з братом. З’явився громовержець своєму синові і дав йому на вибір: або жити вічно юним у сонмі світлих богів на Олімпі, або ж жити разом з братом один день у похмурому царстві Аїда, другий — на світлому Олімпі. Не захотів Полідевк розлучатися з братом і вибрав спільну з ним долю. З того часу брати один день блукають похмурими полями царства тіней померлих, а другий день живуть разом з богами в палаці егідодержавного Зевса. Шанують греки братів Діоскурів, як богів. Вони захисники в усіх небезпеках, вони захищають людей в дорозі як на чужині, так і на батьківщині.

Діоскури, Кастор і Полідевк. Міф про Діоскурів — Кастора і Полідевка. М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

1. Зміст (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

2. Боги (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

3. Герої (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

4. Давньогрецький епос (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

5. Троянський цикл мифів М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

6. Фіванський цикл мифів (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

7. Аргонавти (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

8. Одіссея (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)