Зет і Амфіон. Міф про Зета і Амфіона.
М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

Зет і Амфіон. Міф про Зета і Амфіона. М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

У місті Фівах жила дочка річкового бога Асопа (Назва ріки в Беотії) Антіопа. Їі полюбив Зевс-громовержець. У Антіопи народились два сини-близнята, їх назвала вона Зет і Амфіон. Боючись гніву батька свого за те, що вона таємно одружилася із Зевсом, Антіопа поклала своїх маленьких синів у кошик і віднесла їх у гори. Антіопа була певна, що Зевс не дасть загинути своїм синам. Справді, Зевс подбав про своїх синів. Він послав до того місця, де лежали Зет і Амфіон, пастуха. Пастух знайшов маленьких синів Зевса і Антіопи, взяв до себе додому і виховав їх. Так і росли брати в домі пастуха. Вже в дитинстві Зет і Амфіон різнилися вдачею один від одного: Зет був сильним хлопчиком, рано почав він допомагати пастухові пасти стада, Амфіон же мав лагідну, привітну вдачу, ніщо не вабило його так, як музика. Коли ж обидва брати виросли, Зет став могутнім воїном і відважним мисливцем. Ніхто не перевершував його силою і спритністю, його радував тільки брязкіт зброї під час бою і полювання на диких звірів. Амфіону ж, улюбленцеві бога Аполлона, одне лише давало радість — гра на золотострунній кіфарі, яку подарував йому сам срібнолукий син Латони Аполлон. Амфіон так чудово грав на кіфарі, що зворушував своєю грою навіть дерева й скелі. (Міф про Зета і Амфіона)
Як і раніше жили юнаки у пастуха, не знаючи, хто їх батько й мати. А мати їх Антіопа томилась у цей час під владою суворого царя Фів Ліка та дружини його Дірки. Закута в тяжкі кайдани, замкнена була Антіопа до темниці, в яку не проходив промінь сонця, але Зевс визволив її. Спали з неї самі собою кайдани, відімкнулися двері темниці, вона втекла в гори й заховалася в хатині того пастуха, який виховав її синів.
Тільки прийняв її під свій захист пастух, як з’явилася до нього жорстока Дірка; вона з іншими фіванками справляла в горах веселе свято Діоніса. Блукаючи по горах, у вінку з плюща і з тирсом у руках, вона прийшла випадково до хатини пастуха. Побачила Дірка Антіопу, і вся ненависть до неї спалахнула нестримно в серці жорстокої цариці. Вона вирішила згубити нещасну Антіопу. Дірка покликала Зета й Амфіона, обмовила Антіо-пу та переконала юнаків прив’язати невинну дочку Асопа до рогів дикого бика, щоб він розірвав її. Зет і Амфіон уже готові були послухатися Дірки; вони піймали бика й схопили Антіопу, але тут, на щастя Антіо-пи, прийшов пастух. Побачивши, що хочуть власні сини прив’язати Антіопу до рогів розлютованого бика, пастух вигукнув:

— Нещасні, який жахливий злочин хочете ви вчинити! Ви хочете, самі не знаючи, що робите, віддати на страшну смерть вашу рідну матір. Адже це ваша мати.
Жахнулися Зет і Амфіон, коли зрозуміли, який страшенний злочин могли вони вчинити з вини жорстокої Дірки. В гніві схопили вони Дірку, яка обмовила їх матір, і прив’язали її до рогів дикого бика, кажучи: (Міф про Зета і Амфіона)
— Загинь же сама тією смертю, на яку ти прирекла нашу матір! Хай буде ця смерть твоєю заслуженою карою і за жорстокість, і за обмову!
Тяжкою смертю загинула Дірка. Помстилися за матір Зет і Амфіон і на Лікові: вони вбили його й заволоділи владою над Фівами.
Ставши царями Фів, вирішили брати укріпити своє місто. Тільки висока Кадмея, фортеця Фів, побудована Кадмом, була захищена мурами, а решта міста була беззахисна. Брати самі збудували стіну навколо Фів. Яка різна була їх праця! Могутній, як титан, Зет носив величезні глиби каменю, напружуючи всі свої сили, і нагромаджував їх одна на одну. Амфіон же не носив камінних глиб; покірні звуку його золотострунної кіфари, самі рухались камені і складалися у високий незламний мур. Далеко розійшлася слава про великих героїв Зета і Амфіона, їх знали навіть далеко за межами Греції. Сам Тантал, улюбленець богів, віддав Амфіонові за дружину дочку свою Ніобу. Зет одружився з Аедоною, дочкою царя Ефеса Пандарея. Ніоба і Аедона й накликали нещастя на дім синів Антіопи.(Міф про Зета і Амфіона)

Зет і Амфіон. Міф про Зета і Амфіона. М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

1. Зміст (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

2. Боги (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

3. Герої (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

4. Давньогрецький епос (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

5. Троянський цикл мифів М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції

6. Фіванський цикл мифів (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

7. Аргонавти (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)

8. Одіссея (М. А. Кун. Легенди і міфи Давньої Греції)