Грецький Бог Зевс — верховне божество. Міфологія Давньої Греції

Грецький Бог Зевс — верховне божество. Міфологія Давньої Греції

Зевс («світле піднебесся») (за грецькою міфологією) — верховне божество, син Титанів Кроноса і Реї. Всемогутній батько Богів, повелитель вітрів і хмар, дощів, грому і блискавки. Ударом скіпетра викликав шторми і урагани, але також міг заспокоїти сили природи і очистити небо від хмар. Кронос, боячись бути поваленим своїми дітьми, проковтнув всіх старших братів і сестер Зевса відразу після їх народження, але Рея замість молодшого сина подала Кроносу загорнутий в пелюшки камінь, а немовля таємно вивезли і виховали на острові Крит. Змужнілий Зевс прагнув розрахуватися з батьком. Його перша дружина, мудра Метіда («думка»), донька Океана, порадила дати батьку зілля, від якого той вивергне всіх дітей, що проковтнув. Здолавши свого породителя Кроноса, Зевс і брати розподілили світ між собою. Зевс обрав піднебесся, Аїд — підземне царство мертвих, а Посейдон — море. Землю і гору Олімп, де був розташований чертог Богів, вирішили вважати загальними.
Вплив Зевса поширювався на всі сфери. Але, він не володів владою над долею. Тому марно благала його Нереїда Фетіда, що свого часу призвала на допомогу Зевсу Сторуких велетнів, врятувати її сина Ахілла від загибелі в Троянській війні. Будучи «батьком людей і Богів», Зевс був грізною караючою силою. За його велінням був прикований до скелі Прометей, що викрав для людей божий вогонь. Він наслав на землю потоп і розв’язав Троянську війну, караючи людський рід за нечестя. Але із часом світ олімпійців змінися і став не таким жорстоким. Ори, доньки Зевса від Феміди, його другої дружини, внесли до життя Богів і людей порядок, а Харити, доньки від Евріноми, колишньої владичиці Олімпу, — радість і витонченість. Богиня Мнемосіна народила Зевсу 9 Муз. Таким чином, у людському суспільстві зайняли своє місце закон, науки, мистецтва і норми моралі. Зевс також був батьком великих Героїв — Геракла, Діоскурів, Персея, Сарпедона, славних царів і мудреців — Міноса, Радаманфа і Еака. Любовні зв’язки Зевса як із смертними жінками, так і з безсмертними Богинями, стали основою багатьох міфів, викликали постійний антагонізм між ним і його третьою дружиною Герою, Богинею законного шлюбу. Деяких дітей Зевса, народжених поза шлюбом, наприклад Геракла, Богиня жорстоко переслідувала. У римській міфології Зевсу відповідає всемогутній Юпітер.

Міфологія Давньої ГреціїЗевс Олімпійський (Ермітаж)

Грецький Бог Зевс — верховне божество. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Манія — страшна Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї.

Марс — в римській міфології бог війни, прадавнє божество Риму, яке входило в тріаду богів, що спочатку очолювали римський пантеон, — Юпітер, Марс і Квірін.

Меркурій — в римській міфології Бог торгівлі, прибутку і збагачення, заступник мандрівників, син Майї.

Мінерва — в римській міфології Богиня мудрості, мистецтва, війни і міст, покровителька ремісників.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня садів, краси і любові, покровителька нащадків Енея і усіх римлян (за римською міфологією) — дізнатися.

Бог Сонця. Знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися