Жезл Меркурія. Міфологія Давньої Греції

Жезл Меркурія. Міфологія Давньої Греції

Жезл Меркурія (Кадуцей) — жезл глашатаїв у греків і римлян. Мав вигляд крилатої палиці, обвитої двома зміями, і робився з оливкового або лаврового дерева. Спочатку Жезл був атрибутом вісника Богів, Гермеса-Меркурія, чим і пояснюється його крилатість. Жезл Меркурія, подібно до сучасного парламентерського прапора, був необхідним атрибутом глашатаїв, що посилались у ворожий табір, і був порукою їх недоторканості. У Росії жезл Меркурія зустрічався як гербова фігура на дворянських гербах, а також в зображенні герба Харківської губернії.
Жезл царський або Скіпетр (за старих часів скіпетр, частіше скіфетр, інколи скіпетро) належить до прадавніх символів влади. Прототипом для нього слугувала пастушача палиця. Він існував вже у греків. Римські царі перейняли скіпетр від етрусків. Згодом його вживали в Римі полководці під час тріумфу і імператори. Верхня частина була прикрашена орлом. Римляни часто посилали скіпетр союзним іноземним государям на знак дружби. Прийнята в християнській церкві, палиця стала використовуватися і європейськими государями, які замінили його укороченими жезлами-скіпетрами. У середні віки нахил скіпетра слугував знаком королівської милості, цілування скіпетра — знаком підданства. У французьких королів скіпетр був замінений високим, гладеньким позолоченим жезлом зробленим із слонової кістки. Таку палицю тримав і Наполеон I, коли коронувався імператором французів в Парижі і королем Італії в Мілані. У Росії урочисте вручення скіпетра цареві вперше зустрічається під час вінчання Федора Іоанновіча, але, він був у вжитку і раніше. За розповіддю англійця Горсея, скіпетр, що використовували при вінчанні царя Федора Іоанновіча, куплений був ще Іоаном IV. При обранні царем Михайла Федоровича йому була піднесена, як головний знак верховної влади, царська палиця. При сходженні на царство і в інших урочистих випадках московські царі тримали скіпетр у правій руці. При великих виходах скіпетр несли перед царем особливі стряпчі. Декілька скіпетрів зберігаються понині у Збройовій палаті. Скіпетр, що використовували російські государі будинку Романових, був виготовлений до коронації Павла I у вигляді золотого жезла, усипаного алмазами і коштовними камінням. Верхівку його прикрашає знаменитий діамант Орлова.

Жезл Меркурія. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гіпнос — Бог сну. За Гесіодом — породження Нікти. Живе в Тартар поряд із братом-близнюком Танатосом, але на відміну від нього, Гіпнос м’якосердий і доброзичливий.

Гібріс — Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині.

Гіменей — божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн. Гіменей вважався сином Аполлона і однією із Муз. Розповіді про його походження і зв’язки з різними міфічними особами суперечливі.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Мойри — грецькі Богині людської долі. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Музи — грецькі покровительки наук, поезії і мистецтв. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Ніка (Ніке) — грецька Богиня перемоги. У римській міфології їй відповідає… дізнатися