Уран. Міфологія Давньої Греції

Уран. Міфологія Давньої Греції

Уран (за грецькою міфологією) — самий давній із грецьких Богів. Уособлення піднебіння, божество піднебіння в грецькій міфології. Прародитель Гігантів, Ериній, Німф, Гекатонхейрів, велетнів-Циклопів, Афродіти і Титана Кроноса. Кронос народився від шлюбу Бога піднебіння Урану і Богині землі Геї. Він піддався на домовленості матері і оскопив свого батька Урана, аби припинити безкінечні народження його дітей. Таким чином Кронос хитрістю скинув свого батька. Він позбавив Урану сили і відняв у нього владу. Краплі крові Урану впали на землю і з них народилися невтомні Богині помсти Еринії (Фурія) і змієногі велетні-Гіганти. А Богиня Ночі, під покровом якої зробив свій злочин Кронос, народила йому в покарання цілий сонм чудовиськ. Ці жахливі божества: Тапат — смерть, Еріда — розбрат, Апат — обман, Кер — знищення, Гіппос — сон, рій похмурих, важких снів. Також народилася Богиня Немезида, що не знає пощади, як втілення відплати за скоєні злочини, і безліч інших божеств. Жах, розбрати, обман, боротьбу і нещастя внесли вони в світ, де запанував на троні свого батька Кронос.
Повалення Урану відкрило можливість подальшої зміни поколінь Богів і вдосконалення божих володарів світу у дусі антропоморфізму, впорядкованості і правопорядку. Міф про Уран — свідоцтво архаїчних витоків класичній міфології. Піднебесся і земля уявляються одним цілим, яке згодом в процесі космогонії розділяється на два єства. З них Уран — чоловіче начало, одночасно є і синовнім началом, вторинним щодо Геї. Уран має потребу в лоні землі, яка приймає його родючу силу. Земля ж, переживши період бурхливого і мимовільного продовження роду, усуває Уран. Вона народжує потомство і вступає в інші шлюби, керуючись власними задумами і цілеспрямованою волею, що вказує на первинність саме міфології землі, а не піднебіння.

Уран. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Едіп — син фінського царя Лая і Іокасти. Вбив свого батька і одружився на матері, не відаючи про це. Коли злочин відкрився, Іокаста повісилася, а Едіп сам засліпив себе. Помер, переслідуваний Ериніями.

Еней — син Анхіса і Афродіти, родич Пріама, Герой троянської війни. Еней подібно до Ахілла у греків — син прекрасної богині, улюбленець богів; у битвах його захищали Афродіта і Аполлон.

Європа — донька царя Фінікії Агенора, предмет пристрасті громовержця Зевса. Зевс у подобі дивного білого бика викрав Європу і відніс її на острів Крит.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня переконання в сенсі схилення на яку-небудь справу (за грецькою міфологією) — дізнатися

Володар морів (за грецькою міфологією) — дізнатися