Тритон. Міфологія Давньої Греції

Тритон. Міфологія Давньої Греції

Тритон (за грецькою міфологією) — давнє морське божество, син Посейдона і Амфітріти, з якими він живе в золотому палаці на дні моря, біля Ег (Гесіод). На материку головним містом його перебування вважалися околиці Алалкомен в Беотії, біля Копаїдського озера, де знаходилася річка Тритон. Тут, за місцевою оповіддю, сталося змагання Тритона з Гераклом. Існує ще танагрська оповідь про єдиноборство Тритона з Діонісом. За іншим джерелом, танагрійці, худобу яких викрадав Тритон, відрубали йому голову, коли він, сп’янівши, заснув. Сестрою Тритона була Німфа Рода, дружина Геліоса (Аполлодор). Окрім беотійської річки, існувала річка Тритон, з міфічним Тритоновим озером, в Лівії. Сюди, за переказами, був занесений бурею Ясон і, лише завдяки сприянню Тритона, позбавився від лиха. Тритон допоміг аргонавтам і подарував ком землі, з якого надалі утворився острів Калліста (Аполлоній Родоський).
Звичайно Тритон називається морським стариком, але зовнішність його, судячи по пам’ятникам мистецтва, зображувалася по-різному. За Павсанієм, у Тритона замість ніг хвіст, як у дельфінів. У квітучу пору мистецтва грецькі художники прикривали одягом нижню частину тіла Тритона. Пізніше її змальовували у вигляді двох риб’ячих хвостів, а спереду до тулуба додавалися кінські груди і ноги, так що виходило чудовисько потрійної породи, — так званий морський Кентавр. Атрибутами Тритона були дельфін, ріг для вина, завита раковина. За допомогою останньої він витягує то бурхливі, то ніжні звуки, дивлячись на те, чи здіймає він бурю або заспокоює водну стихію. Під час Девкаліонова потопу саме Тритон протрубив в свою раковину сигнал до відступу вод. Мізен, знаменитий сурмач Енея, загинув через те, що осмілився викликати Тритон на змагання в грі на розі. Навіть Гіганти тікали при гучному звуці Тритонової мушлі. У античній поезії Тритон вельми колоритний: то він переслідує своїми люб’язностями морських Німф, то, подібно до Посейдона, вдаряє об скелі тризубцем, то носиться по хвилях на прекрасних конях, то показується на березі, де підкараулює людей і пожирає їх.
З IV століття до нашої ери Тритон мало-помалу втрачає індивідуальність і, подібно Сілену, Пану і іншим міфічним персонажам, стає міфологічним родовим поняттям. Як Сатири, Паніски, Кентаври на суші, так Тритони на морі представляють собою однорідну сім’ю божества: вони влюбливі, завзяті, капризні, носяться з шумом по морю і сурмлять в свої раковини, втілюючи галасливий, мінливий, капризний характер водної стихії, з таємничим життям її глибин. У художніх зображеннях з життя морських божеств Тритон — необхідна фігура. Одним із чудових витворів мистецтва була велика група Скопаса, яку Пліній бачив в Римі: серед морських божеств були змальовані Нептун, Фетіда, Нереїди, дельфіни, кити, Гіпокампи, хор Форка, Тритони і інші морські дивні істоти. У пізнішому декоративному мистецтві Тритони зображалися дуже часто; про це свідчать античний вазовий живопис, фрески, мозаїки, срібне начиння, рельєфи з теракоти, саркофаги і тому подібне.

Тритон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Евменіди — милостиві, доброзичливі Богині — одна із назв жіночих божеств, найбільш відомих під ім’ям Ериній, у римлян Фурії — означає гнівні, люті, Богині-месниці.

Еос (за грецькою міфологією) — Богиня ранішньої зорі, донька Титану Гіперіона і Титаніди Теї, сестра Геліоса і Селени.

Еринії — страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі, переважно вони є месницями за порушення освячених природою родинних прав. Доньки Землі і Мороку. У римській міфології — Фурія.

Ерот — Бог кохання, що розумівся як особливе світове божество і як супутник і помічник Афродіти.

Зевс — наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей. Син Кроноса (Сатурну) і Реї, муж Гери. У римській міфології йому відповідає Юпітер.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.

Велика матір Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися