Титани. Міфологія Давньої Греції

Титани. Міфологія Давньої Греції

Титани (за грецькою міфологією) — Боги першого покоління, діти Урану (Піднебіння) і Геї (Землі). У Гомера згадуються два Титани — Япет і Кронос, що повстали проти Зевса і потерпілі за це суворе покарання: звідси виникло уявлення про Титанів, як про винуватців ненависті, що існує в світі, і противників світобудови. Так пояснює це міфічне поняття Гесіод, побачивши в Титанах істоти, що мають злі устремління і наміри. За Гесіодом, Титанів було дванадцять, шість — чоловічого і шість — жіночої статі: Океан і Тефіда (пара морських божеств); Гіперіон і Тейя (небесні божества; від них сталися сонце, місяць, зірки); Крей і Рея (владні божества; від них сталися Астрей, Паллант і Перс); Кой і Феба (божества світла, від них сталися Лето і Астерія); Япет (батько Менотія, Атланта, Прометея і Епіметея, втілюючого стан і властивості людської смертної природи); Кронос і Феміда (мати Мойр і Гір від Зевса) і Мнемозіна (мати Муз від Зевса).
Підбурювані до повстання матір’ю Геєю, Титани скинули Урана і затвердили владу свого молодшого брата Кроноса, який у свою чергу був повалений своїм сином Зевсом. Кращі із Титанів приєдналися до Зевса. Лише Япет і його потомство, зайнявши гору Офрій (Кам’янисту гору), почали довгу і запеклу війну проти олімпійських Богів, які затвердилися на горі Олімпі (Світлій горі). Битва (Титаномахія) між Титанами і олімпійцями тривала десять років. Нарешті за допомогою Сторуких велетнів і Циклопів, яких за порадою Гери Зевс звільнив з темниці, Титани були переможені і скинуті в Тартар, де Сторукі велетні були поставлені їх вартувати. У пізніших оповідях Титани представляються примиреними із Зевсом, звільненими з Тартар і переселеними з Кроносом на острови блаженних.
Титани, в грецькій міфотворчості, архаїчні Боги, що втілювали стихії природи зі всіма її катастрофами. Титани не відають розумності, впорядкованості і міри, їх знаряддям була груба сила. Тому вони не слухають порад Прометея і Геї-Феміди, аби хитрістю порозумітися із Зевсом (Есхіл). У пізніших міфах грецькі автори Титанів часто змішували з Гігантами. Діти і онуки Титанів називалися Титаніди, а інколи їх звали також Титанами, тому до Титанів в грецьких оповідях відносили: Атланта, Палланта і Прометея.

На сторінці Титани є повний перелік титанів, титанід та їх нащадків.

Титани. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Юпітер — в римській міфології всемогутній Бог піднебіння, цар Богів. Юпітер почитався як верховне божество, повелитель грому і блискавок.

Ялем — божество ридання і плачу, син Аполлона і Калліопи.

Янус — римський Бог дверей; як таке мав дві особи. Також був Богом договорів і союзів. Янус керував началами. До появи культу Юпітера Янус був божеством піднебесся і світла.

Ясо — Богиня зцілення, донька Асклепія і Епіони, онучка Аполлона, сестра Богині здоров’я Гігієї і лікарів Подалірія, Махаона, Панакеї і Акессо.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Посейдон — грецький Бог морів. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Селена — грецька Богиня місяця. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Тіхе (Тіха, Тюхе) — грецька Богиня випадку і долі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися