Тіресій. Міфологія Давньої Греції

Тіресій. Міфологія Давньої Греції

Тіресій (за грецькою міфологією) — фіванський сліпий віщун, син Німфи Харікло і Евера, батько Манто, нащадок спартів. Грає важливу роль в оповідях про нещастя Едіпа і фіванських війнах. За однією із версій, що викладена у гімні Каллімаха «На обмивання Богині Афіни-Паллади», Тіресій, будучи хлопцем, випадково побачив Афіну голою під час її купання і був за це засліплений Богинею, але згодом на прохання Німфи Харікло Афіна відшкодувала Тіресію втрату зору даром пророцтва.
За іншою версією, Тіресій, побачивши змій, що злучаються, вдарив їх палицею, і за це був перетворений на жінку. Стати чоловіком йому вдалося лише після того, як через сім років він знову підстеріг двох змій у тому ж стані і вдарив їх (Овідій). Тому, коли між Зевсом і Герою виникла суперечка про те, яка з двох сторін отримує більшу насолоду при статевому спілкуванні, вони запросили Тіресія розсудити їх, оскільки він знає властивості обох сторін. Тіресій відповів, що насолода, яку випробовує жінка, у дев’ять разів перевищує відчуття чоловіка, і за це був засліплений розгніваною Герою, а Зевс наділив його даром пророцтва і тривалістю життя, що в сім разів перевищує звичайну (Гесіод).
Під час походу Семеро вождів проти Фів він передбачив, що фіванці переможуть, якщо син Креонта Менокей буде принесений в жертву. Під час навали епігонів Тіресій порадив фіванцям вступити в переговори про мир і користуючись цим втекти (Аполлодор). Під час втечі або, за іншими джерелами, при взятті Фів Тіресій був взят в полон і принесений в жертву Аполлону Дельфійському. Ще за однією версією, удосвіта, після нападу епігонів на Фіви, Тіресій випив із джерела Тельфусси і несподівано помер. За Гомером, Тіресій після смерті перебував у підземному царстві, де Одіссей дізнавався у нього про долю свого будинку і про те, чи вдасться йому повернутися на вітчизну (Гомер, «Одіссея»). У підземному царстві лише Тіресій по милості Персефони володів повною пам’яттю і свідомістю. Оракул Тіресія знаходився в Орхомені. У Фівах, ще в пізніші часи показували місце, з якого Тіресій спостерігав за польотом птахів, і камінь, на який сідала його донька Манто, коли провіщала.

Тіресій. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ГамадріадиНімфи дерев, які на відміну від Дріад народжувалися разом з деревом і гинули разом з ним. Гамадріади інколи жили дуже довго, проте безсмертними не були.

Гарпії — доньки морського божества Тавманта і Океаніди Електри, число яких вагається від двох до п’яти. Зазвичай вони зображаються у вигляді огидних напівптахів-напівжінок. Навіть у їх іменах звучить буря: Аелла — «вітер», Аеллопа — «вихор», Подарга — «швидконога», Окіпета — «швидка», Келайно — «похмура».

Гекатонхейри (Сторукі) — багаторукі п’ятдесятиголові велетні, уособлення стихій.

Гесперіди — доньки Атласу і Геспериди, що мешкали на щасливих островах, по сусідству з Горгонами. У саду, де вони жили і який охоронявся драконом Ладоном, зростали золоті яблука.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Мойри — грецькі Богині людської долі. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Музи — грецькі покровительки наук, поезії і мистецтв. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Ніка (Ніке) — грецька Богиня перемоги. У римській міфології їй відповідає… дізнатися