Тідей. Міфологія Давньої Греції

Тідей. Міфологія Давньої Греції

Тідей (за грецькою міфологією) — син Калідонського царя Ойнея, батько Діомеда, один із союзників Полініка в поході проти Фів. Внаслідок здійсненого ним вбивства свого брата під час полювання, Тідей втік в Аргос до Адрасту, який очистив його від злочину. До царя Аргоса у цей же час прибуває вигнаний із Фів Полінік. Згідно версії, що зустрічається у Еврипіда, між Тідеєм і Полініком виникає сварка. Адраст, застигнувши противників із зброєю в руках, мирить їх і видає за них двох своїх доньок. Тідею Адраст віддав у дружини свою доньку свою Деїфілу. Тідей стає учасником походу Семеро вождів проти Фів.
Гомер в «Іліаді» розповідає про деяке посольство Тідея до Фів, під час якого він перемагає в змаганні багато кадмейців. Аполлодор про цю подію оповідає так, що Тідей очолив посольство до Етеоклу з вимогою відректися від престолу на користь Полініка. Діставши рішучу відмову, Тідей став викликати на поєдинок по черзі всіх вождів і кожного разу виходив переможцем. Етеокл був у нестямі і наказав п’ятдесяти воїнам вбити Тідея із засідки. Тідей перебив всіх нападаючих і лише Меонта відпустив, аби той міг повідомити у Фівах про те, що сталося. Ймовірно, до цього епізоду відноситься також вбивство Тідеєм Ісмени у міського колодязя. Давня традиція змальовує Тідея людиною невисокого зросту, підкреслює його войовничий запал і дику лютість. Він не бажає слухати жодних домовленостей Амфіарая, застерігаючого вождів від битви, і рветься в бій.
У вирішальній битві фіванський полководець Меланіпп смертельно ранить Тідея, але той перед смертю встигає вбити противника. Афіна, побачивши свого улюбленця напівмертвим, поспішила до Зевса, аби випросити у нього цілюще зілля. Амфіарай, ненавидячи Тідея, відрубав голову поверженого Меланіппа і поклав її на груди пораненого Тідея. Той почав жадібно висмоктувати мозок із черепа Меланіппа, на що і розраховував Амфіарай, знаючи дику вдачу Тідея. Афіна жахнулася звірячої жорстокості Тідея, вилила зілля і з відразою покинула його (Аполлодор).

Тідей. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Рея — в античній міфології грецька Богиня, одна із Титанід, донька Урану і Геї, дружина Кроноса. Культ Реї вважався одним із древніх, але був мало поширений у Греції.

Сатурн (за римською міфологією) — одвічний давньоримський бог, культ якого був одним із найпоширеніших в Італії. Відповідає грецькому Кроносу.

Стікс — старша донька Океана і Тефіди, божество однойменної річки у царстві мертвих, уособлення первісного жаху і мороку.

Селена — одне із божеств, відоме також під ім’ям Мене. Селена, в грецькій міфології уособлення місяця, донька Гіперіона і Титаніди Теї, сестра Геліоса і Еос.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Асклепій — грецький Бог лікування. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Афіна — грецька Богиня мудрості і справедливої війни. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Афродіта — грецька Богиня любові і краси. У римській міфології їй відповідає… дізнатися