Тевкр. Міфологія Давньої Греції

Тевкр. Міфологія Давньої Греції

Тевкр (за грецькою міфологією) — син річкового Бога Скамандра і Німфи Ідеї, прадавній цар Троади, епонім фрігійського племені тевкрів. За іншим джерелом, Скамандр і Тевкр, гнані голодом, переселилися в Троянську область з Криту, звідки перенесли із собою культ Аполлона. За першою версією, Тевкр прийняв утікшого з острова Самофракія Дардана, якому він віддав в заміжжя свою доньку Татом і відокремив частину області, названої за ім’ям прибульця Дарданієй. Після смерті Тевкра царська влада перейшла до рук Дардана (Аполлодор; Діодор). За другою версією, Тевкр застав Дардана вже в Троаді. Згідно викладу Страбона, Тевкр був уродженцем Криту. Разом зі своїм батьком він переселився в Троаду під час голоду на Криті. Аполлон порадив їм оселитися там, де під покровом темноти на них нападуть породження землі. На березі ріки Ксанф вночі незчисленна кількість мишей перегризла всю шкіру на зброї переселенців.
Тевкр (за грецькою міфологією) — син Теламону і доньки троянського царя Гесіони, вихований батьком на острові Саламін (Гомер, «Іліада»). Звідний брат Аякса Теламоніда, кращий стрілець із лука в грецькому війську під Троєю, де від його руки лягло понад тридцять захисників Іліона. Репутацію кращого стрільця Тевкр стверджує у похоронних змаганнях на честь Ахілла (Аполлодор). Тевкр під час суперечки за зброю Ахілла знаходиться поза табором ахейців і не встигає врятувати Аякса від самогубства. Тому, ще з більшою енергією він домагається від Атрідів належного поховання брата (Софокл).
Після закінчення війни Тевкр повернувся на батьківщину, де Теламон звинуватив його у тому, що він не врятував брата від самогубства. Тевкру заборонили сходити на берег, і він пояснювався, стоячи на кораблі. Визнаний винним, він відплив на Кіпр, де заснував місто Саламін. Виниклий надалі зв’язок Тевкра з Саламіном знайшов віддзеркалення в аттичній легенді про Тевкра, що захищається від звинувачень Теламону, стоячи на палубі корабля. З цим міфом зв’язують судову процедуру в судилищі, що влаштовувалося греками неподалік від Пірея: звинувачений в злочині і засуджений за нього на вигнання мав право, підпливши на кораблі до берега, виголосити промову у свій захист, не сходячи на сушу. Судді ж слухали його, знаходячись на землі. Внаслідок цього судилища Тевкр за вказівкою Аполлона переселився на Кіпр, де заснував другий Саламін на землі, наданій в його розпорядження сідонським царем Белом. Після смерті батька Тевкр повернувся на рідній Саламін, але своїм племінником Еврісаком не був допущений до участі в батьківському спадку. Тевкр як дійова особа виступає в драмі Софокла «Аякс» і трагедії Еврипіда «Єлена».

Тевкр. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Діомед — син етолійського царя Тідея і доньки Адраста Деїпіли. Разом із Адрастом брав участь в поході і розоренні Фів. Як один із женихів Єлени Діомед бився згодом під Троєю, очолюючи ополчення на 80 кораблях.

Діоскури — близнята Кастор і Полідевк, сини Зевса, брати Єлени і Клітеместри. За однією з версій міфу, Полідевк і Єлена — діти Леди від Зевса, Кастор і Клітеместра — її діти від спартанського царя — її чоловіка Тіндарея (тому Полідевк вважався безсмертним, а Кастор — смертним).

Едіп — син фінського царя Лая і Іокасти. Вбив свого батька і одружився на матері, не відаючи про це. Коли злочин відкрився, Іокаста повісилася, а Едіп сам засліпив себе. Помер, переслідуваний Ериніями.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аврора — римська Богиня ранішньої зорі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Фурії — римські Богині помсти. У грецькій міфології їм відповідають… дізнатися

Амур, Купідон — римський Бог любові. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися