Тесей. Міфологія Давньої Греції

Тесей. Міфологія Давньої Греції

Тесей («сильний») (за грецькою міфологією) — Герой, син афінського царя Егея і Ефри. Бездітний Ей отримав від Дельфійського оракула пораду — йдучи з гостей не розв’язувати своє хутро з вином до повернення додому. Ей не розгадав передбачення, але трезенський цар Пітфей, в якого він гостив, зрозумів, що Егею судиться зачати Героя. Він напоював гостя і уклав в ліжко зі своєю донькою Ефрою. У цю ж ніч з нею зближувався і Посейдон. Так з’явився на світ Тесей, великий Герой, син двох батьків. Перед відходом від Ефри Ей привів її до валуна, під яким заховав свій меч і сандалі. Якщо народиться син, сказав він, хай зростає, мужніє, а коли зможе зрушити камінь, тоді відправ його до мене. Тесей виріс, і Ефра відкрила таємницю його народження. Хлопець легко дістав меч і сандалі, а по дорозі до Афін розправився з розбійником Сінісом і кромміонською свинею. Тесей зміг здолати жахливого Мінотавра, лише за допомогою царівни Аріадни, що покохала його, яка дала йому шляховказівну нитку.
У Афінах Тесей дізнався, що на трон Егея претендували п’ятдесят синів його двоюрідного брата Палланта, а сам Ей попав під владу чарівниці Медеї, кинутої Ясоном, яка сподівалася, що престол отримає її син Мед. Тесей приховав своє походження, але Медея, знаючи, хто він, вмовила Егея подати незнайомцю чашу з отрутою. Тесея врятувало те, що батько впізнав свій меч, яким Герой різав м’ясо. Наступні подвиги Тесей здійснював на благо Афін. Він розправився з синами Палланта і марафонським биком, що розоряв поля, здолав Мінотавра. Чудовиську, що мешкало в лабіринті, віддавали на поживу молодих афінян як спокутну жертву за смерть царського сина в Афінах. Коли Тесей викликався битися з Мінотавром, його старий батько прийшов у відчай. Вони домовилися, що якщо Тесей уникне смерті, то, повертаючись додому, змінить вітрило з чорного на біле. З лабіринту Тесей, вбивши чудовисько, вибрався завдяки донці Міноса Аріадні, що покохала його, слідуючи за ниткою, прив’язаною біля входу (шляховказівна «нитка Аріадни»). Згодом Тесей і Аріадна таємно втекли на острів Наксос. Тут Тесей покинув царівну і доля покарала його. Повертаючись додому, Тесей забув змінити вітрило на знак перемоги. Батько Тесея Ей, побачивши чорне полотнище, кинувся із скелі в морі. Тесей зробив ще ряд подвигів. Він взяв в полон царицю амазонок Іполіту, яка народила йому сина Іпполіта, дав притулок ізгоєві Едіпові і його донці Антігоні. Проте, Тесея не було серед аргонавтів — у цей час він допомагав цареві лапіфів Піріфою викрасти владичицю Аїда Персефону. За це Боги вирішили навіки залишити сміливця в Аїді, але Тесея врятував Геракл. Проте горе знову постукало в його будинок, коли друга дружина, Федра, забажала його сина Іпполіта, який в жаху мовчав про її пристрасть. Принижена відмовою Федра повісилася, в передсмертній записці звинувативши пасинка в спробі її збезчестити. Хлопця вигнали з міста, і він загинув перш, ніж батько дізнався правду. На старості років Тесей зухвало викрав дванадцятирічну доньку Зевса Єлену, заявивши, що лише вона гідна бути його дружиною, але брати Єлени, Діоскури, визволили сестру, і вигнали Тесея. Герой помер на острові Скірос від руки місцевого царя, який, побоюючись все ще могутнього Тесея, зіштовхнув гостя з кручі.

Тесей. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Нептун — древній бог римського пантеону. Його ототожнювали з Богом грецької міфології Посейдоном.

Ніке — крилата Богиня перемоги, персоніфікація перемоги, донька Океаніди Стікс і Палланта, сина Титана Крія.

Пан — польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів дарма пророцтва, вважався сином вісника Гермеса і онуком Кроноса (Сатурну). У римлян йому відповідає Фавн.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Фавн — римський Бог лісів, мисливців і пастухів, усієї природи. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Прозерпіна — римська Богиня родючості і царства мертвих. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Посейдон — римський Бог морів. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися