Тараксіпп. Міфологія Давньої Греції

Тараксіпп. Міфологія Давньої Греції

Тараксіпп (жах коней) (за грецькою міфологією) — злий демон, що лякає коней, вселяючий у них під час змагань безпричинний страх. Тараксіппу був споруджений вівтар, який знаходився на Олімпійському іподромі і також називався Тараксіпп. Під час змагань коні без усілякої причини лякалися Тараксіппа, колісниці розбивалися, візничі калічилися. Вважалося, що у Тараксіппа перевтілився загиблий Герой, ім’я ж його, згідно різним міфам, варіюється: Еномай, згублений під час змагань візничим Міртілом; Міртіл, вбитий Пелопом; місцевий наїзник Дамеон; Алкаф — вбитий Еномаєм претендент на руку Гіпподамії (Павсаній); онук Гермеса Ісхен, що приніс себе у жертву, щоб врятувати країну з голоду (Лікофрон). Колісничі, щоб вмилостивити Тараксіппа, приносили йому жертви. Інший Тараксіпп почитався на іподромі, на якому відбувалися Істмійські ігри. Його вважали перевтіленим сином Сізіфа Главком, який був розірваний своїми кіньми на похоронних іграх, влаштованих на честь Пелія його сином Акастом (Гігін; Павсаній). Аби вмилостивити істмійського Тараксіппа, візничі приносили йому жертви, також як і на стадіоні Олімпії.

Тараксіпп (за грецькою міфологією) — одне із прізвиськ Посейдона-Гіппія (Діон Хрізостом). Гіпподром у давніх греків був містом кінних змагань і змагань у їзді на колісницях. Невеликі гіпподроми інколи облаштовувалися при гімназіях, щоб молоді люди могли тренуватися у верховій їзді. Великі іподроми слугували для прилюдних скачок, що відбувалися у різних містах Еллади під час національних свят. Павсаній детально описує олімпійський іподром, який вважається прототипом усіх інших. Наочне поняття про іподром дала його реставрація, зроблена археологом Гіртом.
Видовжений, вирівняний простір (арена іподрому) примикав одній своєю стороною до досить крутого схилу горба, на якому були влаштовані рівнями місця для глядачів. З протилежного боку знаходилася штучна тераса, також з місцями для глядачів. Ця тераса з одного кінця згиналася у вигляді півкругу і з’єднувалася за його допомогою з горбом. Колісниці мчалися уздовж арени, мимо тераси, і, досягнувши півкругу, повертали і продовжували дорогу іншою половиною арени, уздовж тераси. Місце повороту було позначено на початку півкругу стовпом, від якого йшов, у напрямку до портика. Бар’єр з іншого свого кінця обмежений стовпом із статуєю Гіпподамії. Чи був цей бар’єр з простого насипу, кам’яної стінки або колонади — невідомо. Простір між портиком Агнанта і стійлами представляв двор, на якому робилися приготування до скачок. Тут же перебував вівтар з бронзовим орлом, що піднімався за допомогою особливого механізму, для сповіщення про початок змагань. Інший сигнал, що складався з бронзового дельфіна, що опускався на землю, знаходився біля брам. На дворі за стійлами, а також і в інших місцях іподрому, стояли вівтарі або статуї: Посейдона-Гіппія, Гери-Гіппії та інших Богів, що вважалися заступниками іподромів. Довжина арени була близько п’ятисот метрів, ширина — триста. За зразком олімпійського були влаштовані іподроми і в інших місцях Греції, причому деякі з них, особливо пізніші, відрізнялися більшою архітектурністю і розкішшю споруди.

Тараксіпп. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аякс — ім’я двох учасників Троянської війни. Обидва воювали під Троєю як претенденти на руку Єлени. В «Іліаді» вони часто разом і порівнюються з двома могутніми левами або биками.

Беллерофонт — один із головних Героїв старшого покоління, син царя Коринфа Главку (за іншими джерелами, бога Посейдона), внук Сізіфа. Первинне ім’я Беллерофонта — Гіппоной.

Гектор — один із головних Героїв Троянської війни. Герой був сином Гекуби і Пріама — царя Трої. За переказами, він вбив першого грека, що ступив на землю Трої.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Юпітер — римський верховний Бог. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Фавоній — римський Бог бог західного вітру. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Сатурн — римський Бог часу. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися