Богиня Теллус — давньоримське Божество матері-землі

Богиня Теллус — давньоримське Божество матері-землі

Теллус (за римською міфологією) — давньоримське Божество матері-землі, що іменувалося також Tellus Mater і закликалося в молитвах разом із Церерою. Відповідне чоловіче божество носило ім’я Tellumo. Як представниця землі, Теллус протиставлялася Юпітеру, божеству піднебіння. У клятвах, а також у тих випадках, коли справа йшла про космічну сукупність явищ природи, обидва божества закликалися разом. Втілюючи материнське лоно землі, що сприймає насіння і дає нове життя, Теллус вважалася творцем всього сущого і переважно перед іншими Богинями закликалася як mater. З іншого боку до неї зверталися як до Богині смерті, оскільки вона була як би загальною могилою всього, що втратило життя. Крім того, Теллус була улаштовувачкою світопорядку, подателькою благоденствування і покровителькою шлюбів, подібно до грецької Деметри. Як божество землі, Теллус закликалася також при землетрусах. З нагоди землетрусу, що настав серед битви, в 268 р., під час війни з піцентамі, консул П. Семпроній дав обітницю спорудити на честь Теллус храм, який і був збудований на західному схилі Есквілінської гори.
Зі свят, встановлених на честь Теллус, відомі наступні: Feriae Sementivae — свято посіву, що справлялося в січні за призначенням понтифіка; Paganalia — сільське свято, що справлялося одночасно з Feriae Sementivae, причому на честь Теллус і Церери приносилася в жертву поросна свиня; Eordicidia або Hordicidia — свято заклання тільної корови, що встановлене для забезпечення року родючості, що настає, і справлявся за участю понтифіків і весталок частково на Капітолії і в тридцяти куріях, частково за межею міста. Попіл телят, що не народилися, зберігався весталками до свята Парілій (21 квітня), коли їм користувалися для очищення.

Богиня Теллус — давньоримське Божество матері-землі

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.

Цирцея — могутня чаклунка, донька бога сонця Геліоса і Персеїди. Отруївши свого чоловіка, царя сарматів, вона оселилася на чарівному острові Ея. Лише Одіссей зміг зруйнувати її злі чари через рік після прибуття на острів.

Ясон — син Айсона, за дорученням Пелія, відправився із Фессалії за золотим руном до Колхіди, для чого спорядив Похід аргонавтів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богині і покровительки мистецтв і наук (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня помсти (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог підводного царства, вважався владикою Морів і океанів (за римською міфологією) — дізнатися

Польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів даром пророцтва (за грецькою міфологією) — дізнатися