Тельхіни. Міфологія Давньої Греції

Тельхіни. Міфологія Давньої Греції

Тельхіни (за грецькою міфологією) — вулканічні божества морської глибини, що почиталися на Родосі як супутники Посейдона і складали, за переказами, прадавнє населення острова. За одними джерелами їх батьками були Понт і Гея, за іншими, Тельхіни були дітьми Посейдона і Галії. Назва Тельхіни походить від дієслова чарую, одурманюю. Тому Стесіхор називає цим ім’ям Кер і ті приголомшуючі удари, які затьмарюють свідомість. Тельхіни у давніх греків виглядали собакоголовими і лаСторукими чаклунами і чарівниками. Вони гублять тварин і рослини, поливаючи їх водою із Стікса, змішаною із сіркою. Але існує версія про те, що Тельхінів обмовили суперники, які заздрили їх майстерності. Вони — прекрасні ковалі, і серп для оскоплення Урану — справа їх рук (Страбон). За Діодором, Тельхіни були дітьми моря і вихователями Посейдона, якого ввірила їх піклуванням Рея. Тельхінів було дев’ять, і деякі з них, що супроводжували Рею і немовля Зевса на Крит, отримали ім’я Куретів (Страбон).
Тельхіни були винахідниками різних мистецтв і виробів, у тому числі, і мистецтва виготовлення статуй Богів. Вони визнавалися також за чародіїв. Їх могутності приписувалися зміни погоди, у зв’язку із вулканічним характером острова. Вони володіли властивістю змінювати свій вигляд і ні з ким не ділилися своїми знаннями і мистецтвом. Тому Тельхінам приписувалося виготовлення таких предметів мистецтва, які приносили шкоду і загибель, наприклад, серпа, яким Крон кастрував свого батька Урану, тризубця Посейдона і інших знарядь. По місцевому відданню, Посейдон покохав сестру Тельхінів морську Богиню Галію, в якої від любовного союзу із Посейдоном народилося шість диких синів і донька Рода, ім’ям якої і було названо острів. Як злі і заздрісні демони, Тельхіни, за переказами, окропили поля острова водою Стікса, що мало велику шкоду для рослинності і тварин. З іншого боку, одному із Тельхінів, Міласу, приписують винахід млина.
Коли Аполлон, мав намір оволодіти островом Родос і звільнити його від влади Тельхінів, то затопив його. Тельхіни розсіялися по різних країнах і, між іншим, оселилися на Кіпрі, Криті, в Беотії, Сікіоні, Лікії, Орхомені. Тельхінів часто плутали із Кіклопами. Вірування у цих підводних чародіїв-демонів було поширено і існувало довго, навіть у візантійську епоху. Міф про Тельхінів пов’язаний з історіями хтонічних мудрих божеств, які перетворилися на супутників і помічників олімпійських божеств.

Тельхіни. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Аполлон — Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв. Син Зевса і Лети (Латони), заступник поезії, музики і співу, також заступник стад.

Арес — Бог війни, син Зевса і Гери. У ранніх міфах народження Ареса сталося без участі батька від дотику Гери до чарівної квітки. У пізніших міфах Арес виступав як син Зевса.

Артеміда — Богиня полювання. Донька Зевса і Лети, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця; супроводжувана лісовими Німфами, полює по лісах і горах, охороняє стада і дичину. Вона ніколи не підкорялася силі коханя, і, як Аполлон, не знає шлюбу. У римській міфології їй відповідає Діана.

Асклепій (за грецькою міфологією) — Бог лікування, син Аполлона і Німфи Короніди (за іншою версією — Арсіної, доньки Левкіппа), яку Аполлон вбив за зраду.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Плутон — римський Бог царства мертвих. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Марс — римський Бог війни. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Діана — римська Богиня полювання. У грецькій міфології їй відповідає … дізнатися