Телефос. Міфологія Давньої Греції

Телефос. Міфологія Давньої Греції

Телефос (за грецькою міфологією) — син Геракла і Авги, доньки аркадського царя Алея (Аполлодор). Дельфійський оракул передбачив Алею, що його сини загинуть від руки онука, народженого Авгою. Тому Алей прирік свою доньку на безшлюбність, зробивши її жрицею Афіни. Прибувший Геракл зґвалтував Авгу, і вона народила сина (Гігін). Побоюючись свого батька, Авга заховала свого сина в святилище невинної Богині Афіни. Цнотлива Богиня розгнівалася і наслала на країну чуму. Дізнавшись причину лиха Алей прийшов у лють. За версією Софокла, він віддав доньку своєму другу Навплію, щоб той продав її на невільничому ринку. Так Авга потрапила у Мізію, де її придбав і одружився цар Тевтрас.
Телефоса кинули у лісі на горі по дорозі в Аргос. Тут його вигодувала лань, присвячена Артеміді. Згодом хлопчик був знайдений пастухами, які назвали його Телефосом. (Аполлодор). Коли Телефос виріс, в одній із битв він вбив синів Алея (Алеадів), виконавши тим самим передбачення оракула. Дізнавшись від дельфійського оракула, де знаходиться його мати, Телефос відправився до неї. Надалі Телефос був усиновлений Тевтрасом і став його наступником, успадкувавши царський престол (Гігін).
За іншою версією, згідно Еврипіду, цар наказав своєму другу Навплію посадити матір і дитя в бочку і кинути в море. Бочку прибило до берегів Мізії, цар якої Тевтрас одружився на Авгі і усиновив дитя (Страбон). У «Одіссеї» Телефос згадується як азійський цар. Багата різними пригодами оповідь про Телефоса часто оброблялася у давнину (Есхіл, Софокл, Еврипід та інші античні автори) і слугувала темою для художників. Телефос вважався національним Героєм і родоначальником мізійських мешканців Пергама і їх царів Атталів. Міф про Телефоса зустрічається також в Італії, особливо в Кампанї.

Телефос — в історії Еллади грецький граматик, що жив у Римі. Був вчителем імператора Люція Віра. Перелік його багаточисельних вигадувань викладений в словарно-енциклопедичних працях візантійської лексикографії Свіди.

Телефос. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.

Цирцея — могутня чаклунка, донька бога сонця Геліоса і Персеїди. Отруївши свого чоловіка, царя сарматів, вона оселилася на чарівному острові Ея. Лише Одіссей зміг зруйнувати її злі чари через рік після прибуття на острів.

Ясон — син Айсона, за дорученням Пелія, відправився із Фессалії за золотим руном до Колхіди, для чого спорядив Похід аргонавтів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богині і покровительки мистецтв і наук (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня помсти (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог підводного царства, вважався владикою Морів і океанів (за римською міфологією) — дізнатися

Польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів даром пророцтва (за грецькою міфологією) — дізнатися