Грецька богиня Стікс — божество річки у царстві мертвих. Міфологія Давньої Греції

Грецька богиня Стікс — божество річки у царстві мертвих. Міфологія Давньої Греції

Стікс (за грецькою міфологією) — старша донька Океана і Тефіси, божество однойменної річки у царстві мертвих, уособлення первісного жаху і мороку (Гесіод). За іншою версією, Океаніда Стікс була донькою Нікти і Ереба (Гігін). Від шлюбу Стікс із Титаном Паллантом народилися Зелос (Суперництво), Ніке (Перемога), Біа (Мужність) і Кратос (Сила). Дітей Стікс любив Зевс, оскільки вони завжди його супроводжували, особливо Ніке.
Стікс мешкала далеко, на крайньому заході, де починається царство ночі, в розкішному палаці, срібні колони якого впиралися у піднебіння. Це місце було віддалене від обителі Богів. Лише інколи сюди залітала Іріда за священною водою, коли Боги у суперечках присягалися хвилями Стікса. Під срібними колонами палацу Стікс маються на увазі падаючі з висоти бризки джерела. Місцеперебування Богині було там, де із падаючих струменів утворювався потік. Звідси води вирушали під землю, у темноту глибокої ночі, жах якої виразився в жаху клятви.
Під час розбрату Богів за наказом Зевса виголошувалися клятви над водою Стікс, зібраною і принесеною Богинею Ірідою. Бога, що порушив клятву, чекала страшна кара: винні лежали протягом року без ознак життя і на дев’ять років виганяли з Олімпу з сонму небожителів. Клятва водою Стікс вважалася найстрашнішою в античні часи. Під час Титаномахії Стікс стала на сторону Зевса і зберегла свою відвічну шану і долю, отримавши від Бога-громовержця щедрі дари. А ім’я її Зевс звеличив, зробивши Стікс Богинею клятви (Гесіод).
Існує міф про те, що Персефона була донькою Зевса і Стікс (Аполлодор). Стікс фігурує серед інших Німф і Богинь, що грали з Персефоною на лугу, коли її викрав Аїд (Гімни Гомера). У образі Стікс старогрецькі оповідачі спробували об’єднати олімпійську міфологію з доолімпійським хтонізмом, осмисленим у якісно нових функціях, таких як, наприклад, допомога Зевсові під час боротьби із Кроносом. У історичний час річку Стікс бачили в потоці біля Нонакриса у землях північної Аркадії. За Гесіодом, річка Стікс складала десяту частину усього водного потоку, що проникав через морок у підземне царство, де в Стікс впадав Кокіт. Останні дев’ять частин світового водного потоку доводилися на землю і море.

Грецька богиня Стікс — божество річки у царстві мертвих. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Антігона — донька фіванського царя Едіпа і Іокасти. Супроводжувала вигнаного з Фів сліпого батька у його поневіряннях. Після смерті Едіпа повернулася на батьківщину якраз на початок облоги Фів сім’ю вождями.

Аріаднажриця із острова Наксос, донька царя Криту Міноса і Пасіфаї. Сестра Федри. Аріадна допомогла Тесею зберегти життя і перемогти Мінотавра.

Ахілл — в грецькій міфології один із найбільших Героїв, син царя Пелея, царя мірмідонців і морської богині Фетіди, онук Еака, головний Герой «Іліади».


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Парки — римські Богині людської долі. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Камени — римські покровительки наук, поезії і мистецтв. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися

Вікторія — римська Богиня перемоги. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися