Сфінкс. Міфологія Давньої Греції

Сфінкс. Міфологія Давньої Греції

Сфінкс (за грецькою міфологією) — чудовисько, породжене Тифоном і Єхидною, демон-душитель в образі напівжінки-напівлева з крилами птаха; уособлення неминучої долі і нелюдської муки. За іншою версією Сфінкс була донькою Химери і Орфа (Гесіод). Богиня Гера наслала Сфінкс на Фіви для спустошення країни в покарання за спокушання Лаєм юного Хрісіппа (Еврипід). За іншою версією Арес відправив Сфінкс мстити фіванцям за вбивство засновником Фів (Кадмом) улюбленого дракона Бога війни. Сфінкс розташувалася в печері на горі, неподалік від міських брам Фів і задавала кожному загадку («Хто із живих істот вранці ходить на чотирьох ногах, вдень на двох, а увечері на трьох?»). Того, хто не зумів дати вірну відповідь, Сфінкс вбивала і таким чином згубила багато знатних фіванців, включаючи Гемона, сина царя Креонта (Аполлодор). Фіванський цар оголосив, що віддасть трон і руку вдови Лая Іокасти тому, хто позбавить місто від чудовиська.
За Еврипідом, загадку зміг розгадати Едіп. Правильна відповідь на питання Сфінкс була наступна: людина у три пори її життя — в дитинстві, в зрілому віці і старості. Сфінкс у відчаї кинулася в провалля і розбилася на смерть. За Есхілом, Сфінкс самій довелося відгадувати загадку, задану їй Силеном: «Що знаходиться у нього в руці — живе або мертве?». Оскільки Силен стискував в кулаку пташку, яку мав можливість швидко вбити, то Сфінкс не мала шансів дати вірну відповідь. Павсаній із слів Гесіода розповідає більш давню беотійську версію, де чудовисько іменується Фікс і мешкає воно на горі Фікіон. Давня Фікс була лютим чудовиськом, здатним заковтувати видобуток. Її здолав Едіп із зброєю в руках в ході жорстокої сутички (Гесіод; Павсаній).
Слово Сфінкс має грецьке походження (від дієслова, що означає душити), але вистава запозичена, ймовірно, у єгиптян або ассирійців, в яких Сфінкс, — одна із звичайних міфічних фігур. Особливо поширена була фіванська оповідь, розроблена грецькими трагіками, які втілили в Сфінкс ідею боротьби людини із долею. Біля Фів показували печеру в горі Фікіон або Сфінгіон, де за переказами, жило це чудовисько. Зображення Сфінкс в мистецтві були різні: звичайно цей образ мав голову і груди жінки, а нижня частина тіла була тулубом якої-небудь тварини (лева, змії, лисиці або пса), або передньою частиною тулуба лева і задньою частиною тіла людини, з кігтями шуліки і крилами орла. У новітній поезії Сфінкс стала символом загадки і таємниці, а також втіленням ідеї про суміжність страждання з насолодою.

Сфінкс. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Геката — Богиня ночі, володарка мороку. Геката володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством. Народилася в результаті шлюбного союзу Титану Перса і Астерії.

Гера (за грецькою міфологією) — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї і шлюбу.

Гермес — аркадський Бог пасовищ, виконавець волі Зевса. Гермес, великий винахідник, заступник промисловості, Бог доріг, путівник і провідник мертвих. У римській міфології йому відповідає Меркурій.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня полювання, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня розуму, війни, наук і мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися