Сцілла. Міфологія Давньої Греції

Сцілла. Міфологія Давньої Греції

Сцілла (Скілла) (за грецькою міфологією) — жахливе морське чудовисько, що жило в печері на крутій скелі вузької протоки і разом із Харібдою губило пропливаючих мореплавців і їх кораблі. Скала Сцілли високо здіймалася гострою вершиною до піднебіння і вічно була вкрита темними хмарами і сутінком. Доступ до неї був неможливий внаслідок її гладкої поверхні і крутості. Посередині неї, на висоті, недосяжній навіть для стріли, зяяла печера, обернена темним жерлом на захід: у цій печері мешкала страшна Сцілла. Без зупину гавкаючи (Укэллб, у перекладі «та, що гавкає»), чудовисько оповістило околиці пронизливим вереском. Спереду у Сцілли було дванадцять лап, на кудлатих плечах підіймалося шість довгих гнучких ший, і на кожній шиї стирчало по голові. У пащі виблискували часті, гострі, розташовані в три ряди зуби. Залізши задом у глиб печери і виставившись грудьми назовні, вона всіма головами вистежувала здобуток, шаривши лапами навкруги по скелі і виловлюючи дельфінів, тюленів і інших морських тварин.
Коли корабель проходив мимо печери, Сцілла, роззявивши усі пащі, разом викрадала з корабля по шість чоловік (Гомер, «Одіссея»). У таких рисах Сціллу змальовує Гомер. Що ж до генеалогії Сцілли, то Гомер називає її матір’ю Німфу Кратеїду, доньку Гекати і Тритона. У інших джерелах Сцілла вважається донькою Форкіса і Гекати або Тритона і Ламії, або Тифона і Єхидни, або Посейдона і Кратеїди. У післягомерівських оповідях Сцілла інколи представляється красивою дівчиною. Овідій розповідає, що спочатку Сцілла була чарівною Німфою. Всі дні вона проводила у морі з подругами, кожного разу відкидаючи запропоноване нею кохання.
Одного дня в неї закохався морський Бог Главк, причому чарівниця Цирцея, яка сама зачарувалася Главком, з ревнощів до Сцілли знівечила її красиве тіло, обернувши нижню його частину на ряд собачих голів (Овідій). За іншою оповіддю, це перетворення красуні в чудовисько було зроблено Амфітрітою, яка, помітивши, що Посейдон спокусився красою Сцілли, вирішила у такий засіб позбутися небезпечної суперниці. За викрадання биків Геріона у Геракла Сцілла була вбита останнім, але знову повернена до життя Форкісом. У Вергілія згадується декілька Сцілл, які серед інших чудовиськ населяють переддвер’я Тартару. У витворах мистецтва Сцілла зображувалася у вигляді чудовиська з собачою головою і двома дельфіновими хвостами або з двома головами страховищ і дельфіновим хвостом.
Географічно місцеперебування Сцілли і Харібди приурочувалося давніми до Мессенської протоки, причому Харібда поміщалася в сицилійській частині протоки під Пелорським мисом, а Сцілла на протилежному мисі в Брутії, біля Регія, що носив в історичний час її ім’я. При цьому звертає на себе увагу невідповідність фантастичного опису казкової небезпечної протоки у Гомера з дійсним характером Мессенської протоки, яка не настільки небезпечна для мореплавців.

Сцілла. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Грації — в римській міфології добродійні Богині, що втілюють радісний, добрий і вічно юний початок життя. Доньки Юпітера, Німф і богинь. У старогрецькій міфології — Харити.

Деметра — Богиня родючості і землеробства, цивільного устрою і шлюбу, донька Кроноса і Реї, сестра і дружина Зевса, від якого вона народила Персефону.

Діана — в римській міфології Богиня природи і полювання, вважалася уособленням місяця. Її супроводжував епітет «богиня трьох доріг», що тлумачився як знак потрійної влади Діани: на піднебінні, на землі і під землею.

Діоніс — вічно юний Бог плодоносних сил землі, рослинності, виноградарства і виноробства, відомий як «бог з бичачими рогами». Син Зевса і фіванської царівни Семели.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Гермес — грецький Бог торгівлі і спритності. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Гестія— грецька Богиня домівки. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Гефест — грецький Бог вогню і ковальського ремесла. У римській міфології йому відповідає… дізнатися