Протей. Міфологія Давньої Греції

Протей. Міфологія Давньої Греції

Протей (за грецькою міфологією) — віщий морський старик, батько Ідофеї, Евріноми і Кабіро, один із Богів, підвладних Посейдону, що пас тюленячі стада Амфітріти. Чоловік Псамафи, Богині морського піску. Як син Посейдона, Протей наділений усіма традиційними рисами морських Богів, таких як, наприклад, Главк, Нерей, Фок: старістю, великою кількістю дітей (протидів) або підопічних (тюленів), здатністю приймати подобу різних істот, а також пророчим даром і багатознайством (Аполлодор; Вергілій; Овідій). Місцеперебуванням його вважався острів Фарос або Карпафос, куди він виходив із води відпочивати в тіні прибережних скель, оточений тюленями. Якщо хотіли отримати від нього передбачення, його треба було зловити і хитрістю або силоміць утримати, оскільки він мав здатність приймати різний вигляд і часто вислизав від очікуючих оракула. У оповідях орфіків Протей вважався первонародженим. Вони приписували йому первинний пристрій світу, завдяки його дивній здатності приймати різні образи.
За іншою оповіддю, Протей був мудрим єгипетським царем і правив в Мемфісі. До нього Гермес привів викрадену в Паріса Єлену. Паріс замість неї отримав від Зевса її примару, а вона сама жила у Протея багато років, чекаючи повернення Менелая (Лікофрон; Еврипід; Геродот). Після падіння Трої Протей розповідає Менелаю про подальшу долю грецького війська. Менелай добився цього за допомогою Ідофеї, доньки старика (Гомер; Есхіл), яка попередила про те, що Протей, щоб уникнути пророцтва перетворюватиметься на різних звірів: бика, змію, кабана, лева, пантеру, птаха і мавпу, а згодом у вогонь, воду і дерево. Менелаю, за переказами, потрібно було утримувати віщуна до того часу, доки Протей не зупиниться на власній подобі — сонливого старичка (Філострат).
Існує міф про те, що Протей переселився з Єгипту до Фракії і тут одружився на Тороні, від якої мав двох синів — Тмола і Телегона. Але оскільки сини його негостинно поводилися з іноземцями, то Протей залишив країну і попрохав батька свого Посейдона повернути його до Єгипту. Посейдон утворив в Паллені міжгір’я і провів сина під морем до Єгипту.

Протей. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фрасімед — син пілосського царя Нестора, який прибув разом з батьком і братом Антілохом під Іліон. Він командував п’ятнадцятьма кораблями і брав участь в багатьох битвах.

Фріна — знаменита грецька гетера; прославилася тим, що була натурницею знаменитих художників Праксителя і Апеллесу.

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Велика матір Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество безумства, породження Никти (Богині Ночі) з крові Урану (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї (за грецькою міфологією) — дізнатися