Протесилай. Міфологія Давньої Греції

Протесилай. Міфологія Давньої Греції

Протесилай (за грецькою міфологією) — син фессалійського царя міста Філаки Іфікла, брат Подарка, чоловік Лаодамії. Будучи у минулому одним із женихів Єлени (Гесіод), Протесилай брав участь у Троянській війні, виступивши проти Трої на чолі ополчення на сорока кораблях. Усім грекам було відоме пророцтво, що, той хто перший торкнеться троянської землі, загине. Аби потягнути за собою воїнів, Одіссей кинув на берег свій щит і стрибнув на нього. Побачивши, що Одіссей вже на березі, але не помітивши, що він перебуває на щиті, Протесилай услід за ним зіскочив з корабля на берег, вбив декількох троянців, а згодом першим із греків впав від списа Гектора після короткої сутички (Гомер, «Іліада»; Аполлодор). Ряд давніх джерел приписує Протесилаю значну роль під час першої невдалої експедиції греків проти Трої за десять років до Троянської війни.
Згідно однієї із версій міфу, Протесилай у зв’язку із зборами не встиг навіть принести жертви Афродіті, і гнівом Богині грецькі джерела інколи пояснюють загибель Протесилая. Вдома у Протесилая залишилася дружина Лаодамія, з якою він одружився за декілька днів до походу під Трою. Після смерті Протесилай продовжував живити настільки пристрасну любов до залишеної дружини, що Боги дозволили йому повернутися до неї на одну ніч. Коли Лаодамія зрозуміла, що тепер Протесилай вирушає назавжди в царство Аїда, вона закололася мечем. За іншим варіантом, Лаодамія, сумуючи по Протесилаю, виготовила із воску його статую і брала її з собою в ліжко щоночі. Коли її батько, іолкський цар Акаст, звелів слугам спалити статую, Лаодамія кинулася у вогнище слід за нею.
Повернення Протесилая із царства мертвих і ритуал Діоніса, яким Лаодамія шанує його статую, вказують на близькість Протесилая до круга фракійських оповідей про Бога Діоніса. Історично засвідчений культ Протесилая у Філакі (Піндар) і в Елеунті, де була його гробниця (Геродот). Включення міфу про Протесилая в оповідь про Троянську війну сталося набагато пізніше і частково може бути пояснено географічною близькістю Елеунта до області Троада.

Протесилай. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Трофоній — первинне хтонічне божество, тотожне із Зевсом Підземним. За поширеним віруванням, Трофоній був сином Аполлона або Зевса, братом Агамеда, вихованцем богині землі — Деметри.

Фаетон — син Геліоса і Океаніди Клімени, звернувся до батька з проханням надати йому на один день керування сонячною колісницею. Але слабкий хлопець не впорався з безсмертними кіньми, внаслідок чого всесвіт трохи був охоплений пожежею.

Фороней — засновник Аргосської держави, син річкового бога Інаха і Гамадріади Мелії. Він шанувався як національний Герой.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі (за грецькою міфологією) — дізнатися

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.