Пріап. Міфологія Давньої Греції

Пріап. Міфологія Давньої Греції

Пріап (за грецькою міфологією) — Бог садів і полів, під захистом якого знаходилися також стада кіз і овець, бджільництво, садівництво, виноробство, рибний лов. Він був син Діоніса (за деякими джерелами Адоніса або Гермеса) і Німфи Хіони або ж Афродіти (Павсаній). За однією із версій, Афродіта, вагітна Пріапом від Діоніса зійшлася з Адонісом. Ворожба ревнивої Гери зробила майбутнього дитя виродком (Аполлоній Родоський). Пріап довгий час мав лише місцевий культ в Лампсакі і пригеллеспонтських країнах. Гомер і прадавні поети про нього не згадують. Мало-помалу він став вважатися Богом — заступником похоті і плотських насолод. Пріап народився з потворним маленьким тілом і величезними геніталіями. Із-за своєї потворності дитя було кинуте матір’ю у горах і виховане пастухами.
Подорослішавши він приєднався до свити Діоніса. Овідій розповідає, що одного дня п’яний Пріап спробував збезчестити Німфу, коли вона задрімала на святі, де були присутні всі Боги. Проте у найвідповідальніший момент голосно закричав осел, всі прокинулися і Пріап став посміховиськом. З того часу Пріап зненавидів ослів, яких йому приносили у жертву. Деякі говорять, що Пріап одного дня посперечався з ослом, якого Діоніс обдарував здатністю мови, про те, у кого геніталії більші, і програвший Пріап забив тварину до смерті (Овідій). З культом Афродіти поклоніння Пріапу перейшло і до Італії, де його ототожнили з італійським Богом родючості — Мутіном. У жертву йому приносилися головним чином зачатки, тобто перші твори садів і полів.
Свята на честь Пріапа супроводжувалися сексуальним шаленством і веселістю. Його зображення з дерева або каменя (на кшталт герм) ставилися в садах і представляли чоловіка з великим фалосом в стані збудження, з великою бородою, в довгому одязі, з плодами на грудях. Зображення Пріапа знаходилися в лісах, садах, виноградниках, на шляхах, пасіках, пристанях і в прилюдних будинках по всій Греції, Італії, а в римську епоху також і в Германії, Галії, Далмації, Фракії, Африці і Іспанії.

Пріап. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Геката — Богиня ночі, володарка мороку. Геката володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством. Народилася в результаті шлюбного союзу Титану Перса і Астерії.

Гера (за грецькою міфологією) — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї і шлюбу.

Гермес — аркадський Бог пасовищ, виконавець волі Зевса. Гермес, великий винахідник, заступник промисловості, Бог доріг, путівник і провідник мертвих. У римській міфології йому відповідає Меркурій.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Харити — грецькі Богині краси і витонченості. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Еос — грецька Богиня ранішньої зорі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Еринії — грецькі Богині помсти. У римській міфології їм відповідають… дізнатися