Пріам. Міфологія Давньої Греції

Пріам. Міфологія Давньої Греції

Пріам (за грецькою міфологією) — останній іліонський правитель, син Лаомедонта, шостий по рахунку цар Трої; володарював сорок років. Пріам відбудував заново Трою після зруйнування її Гераклом. Коли Геракл вбив Лаомедонта і його синів, помстившись йому за обман, він дозволив донці Лаомедонта Гесіоні залишити при собі одного із братів. Вибір дівчини впав на молодшого, на ім’я Підарк. Геракл погодився дарувати йому свободу за умови, що Гесіона викупить брата із рабства, що мав природну долю полоненого. Гесіона віддала за брата свій пеплос, після чого Геракл залишив хлопця царювати в Трої під ім’ям Пріама (Аполлодор; Гігін).
Від своєї першої дружини Арісби Пріам мав лише одного сина, Есака, від другої — Гекаби або Гекуби — синів Гектора, Паріса, Деїфоба, Гелена і шість інших, а також доньок Креусу, Лаодіку, Поліксену, Кассандру. Разом із дітьми від інших жінок у нього було п’ятдесят синів і доньок. Під час Троянської війни Пріам був вже настільки старий, що не приймав участі у битвах. На полі битви він з’являється лише один раз, аби домовитися із греками відносно поєдинку Паріса з Менелаєм. Після смерті Гектора Пріам таємно, за допомогою Гермеса, пробирається в намет Ахіллеса і вимолює у Героя спотворене тіло свого сина. Сцена, в якій убитий горем Пріам просить у Ахілла віддати йому за великий викуп тіло Гектора, належить до найбільш хвилюючих епізодів гомерівського епосу («Іліада»).
Про смерть Пріама у Гомера нічого не говориться. У пізніших міфах, він був вбитий Неоптолемом, сином Ахілла, вдома, коли греки, увірвавшись до Трої, знищували все місто. Помилкою Пріама було його рішення ввести у місто залишеного ахейцями дерев’яного коня. Коли ворота Трої були відкриті, і до міста хлинули ахейці, Пріам бажав кинутися у бій, але Гекуба вмовила його сховатися у вівтаря Зевса. Тут на очах Пріама від руки Неоптолема загинув його син Політ. Пріам безсило метнув спис у вбивцю, але не влучив. Його стягнули з вівтаря і зарубали на порозі його власного палацу. Неоптолем відтягнув тіло Пріама на могилу Ахілла і залишив його там непохованим (Вергілій, «Енеїда»; Еврипід).

Пріам. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гіпнос — Бог сну. За Гесіодом — породження Нікти. Живе в Тартар поряд із братом-близнюком Танатосом, але на відміну від нього, Гіпнос м’якосердий і доброзичливий.

Гібріс — Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині.

Гіменей — божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн. Гіменей вважався сином Аполлона і однією із Муз. Розповіді про його походження і зв’язки з різними міфічними особами суперечливі.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Селена — грецька Богиня місяця. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Тіхе (Тіха, Тюхе) — грецька Богиня випадку і долі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Харити — грецькі Богині краси і витонченості. У римській міфології їм відповідають… дізнатися