Поліфем. Міфологія Давньої Греції

Поліфем. Міфологія Давньої Греції

Поліфем (за грецькою міфологією) — син Посейдона і морської Німфи Тооси. Одноокий велетень-Циклоп, швидше за все, мешкав на Сицилії. Поліфем закохався у Німфу Галатею, але вона відкинула його, оскільки любила красеня Акіда. У нападі лютих ревнощів Циклоп вбив Акіда, але Галатея перетворила коханого на сицилійську річку, що носить його ім’я. Під час своїх довгих мандрів Поліфема відвідали греки і Одіссей, який представився велетневі-Циклопові як «ніхто». Поліфем виявився негостинним господарем і, замкнувши греків разом із худобою в печері, поїдав їх поодинці на вечерю. Одіссей не наважувався вбити Циклопа вночі, адже його люди не змогли б зрушити величезний камінь, що закривав вхід. Йому довелося скласти хитромудрий план втечі. Напоїв Поліфема вином, греки засліпили його. Поранений Гігант заревів від болю, а на питання Циклопів, що прибігли, відповідав, що на нього напав «ніхто». Побратими вирішили, що він або п’яний, або з’їхав з глузду. Вранці Поліфем відкрив вихід з печери і став випускати своє стадо, обмацуючи спини кожної тварини. Але Одіссей і його товариші прив’язалися під животами овець і зуміли вибратися непоміченими. Дізнавшись від Одіссея його справжнє ім’я, велетень в люті став кидати скелі в його корабель.

Поліфем. Міфологія Давньої ГреціїЦиклоп Поліфем
(Аннібале Карраччи, 1595—1605)

Поліфем. Міфологія Давньої ГреціїОдісей в печері Поліфема
(Якоб Йорданс, 1635)

Повернутися на сторінку «Міфологія у мистецтві»

Поліфем. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Іліфія — Богиня-покровителька породіль, донька Зевса і Гери (Гесіод). У грецьких оповідях Іліфія з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні.

Кібела — велика матір Богів. Донька Урану і Геї, дружина Кроноса.

Лісса — божество безумства, породження Нікти (Богині Ночі) з крові Урану.

Манія — страшна Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Гея — грецька Богиня землі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Деметра — грецька Богиня полів і родючості. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Діоніс (Вакх) — грецький Бог виноградарства і виноробства. У римській міфології йому відповідає… дізнатися