Поліксена. Міфологія Давньої Греції

Поліксена. Міфологія Давньої Греції

Поліксена (за грецькою міфологією) — донька Пріама і Гекуби. Ахілл, як розповідає порівняно пізнє віддання у викладі Еврипіда і Овідія, випадково побачивши її, запалав до неї коханням, вирішив взяти її в дружини і перейти до Трої, але був зрадницьки вбитий Парісом якраз тоді, коли прийшов, беззбройний, у Фімбру для одруження з Поліксеною. За іншою, Ахілл послав Автомедонта просити у Гектора її руки. Гектор заявив, що Поліксена належатиме Ахіллові того дня, коли той зрадить своїх співвітчизників. Ахілл не міг зрадити своїх товаришів і дуже страждав від неможливості заручення із Поліксеной.
Коли Гермес умовив Ахілла прийняти викуп за тіло Гектора, сталося так, що в скарбниці Пріама вже не залишалося досить золота. Поліксена, що спостерігала із стіни кинула вниз свої браслети і тим самим доповнила бракуючу вагу. Цим вчинком вона знову викликала захоплення Ахілла, який запропонував Пріаму залишити золото собі, але віддати йому Поліксену. Троянський цар відповів, що віддасть доньку Ахіллові безкоштовно, якщо той переконає греків зняти облогу і відплисти додому. Гігін стверджує, що Ахілл став жертвою змови. Поліксена дізналась, що п’ята Героя вразлива. На її прохання він прийшов в храм Аполлона босоніж і без зброї. Деїфоб притиснув Ахілла до своїх грудей, а Паріс вколов його в п’яту отруйною стрілою.
Коли ахейці після взяття Трої мали намір повернутися додому, над кенотафом Ахілла з’явилася його тінь, що зажадала принесення йому в жертву Поліксени, інакше вітрила кораблів греків ніколи не наповняться вітром. Заклання Поліксени зробив син Ахілла Неоптолем, причому Поліксена гордо підставила себе під удар меча і померла з гідністю. Оповідь про Поліксену, засвідчена у кіклічному епосі, ліриці і афінській трагедії, сходить до давнього звичаю хоронити разом із Героєм його дружину, наложниць, улюблених слуг, коня. Пізня версія пояснювала загибель Поліксени на романтичний лад: закоханий у Поліксену Ахілл був підступно убитий, прийшовши беззбройним для переговорів про весілля, і після смерті він призвав до себе наречену.

Поліксена. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Mомос — божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду.

Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Музи вважалися доньками Зевса і Богині пам’яті Мнемозіни.

Немезида — Богиня помсти. У обов’язки Богині входило покарання за злочини, спостереження за чесним і рівним розподілом благ серед смертних. Немезида була народжена Ніктою в покарання Кроносу.

Нептун — древній бог римського пантеону. Його ототожнювали з Богом грецької міфології Посейдоном.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аїд — грецький Бог царства мертвих. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Арес — грецький Бог війни. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Артеміда — грецька Богиня полювання. У римській міфології їй відповідає… дізнатися