Пігмеї. Міфологія Давньої Греції

Пігмеї. Міфологія Давньої Греції

Пігмеї (за грецькою міфологією) — казковий народ карликів, що живе у Лівії (Гекатей), або в Малій Азії (Пліній). Розміром пігмеї були від мурашки до мавпи. У Страбона вони перераховуються разом із напівпсами, великоголовими, гніздовухими, безвусими, безносими, одноокими і крюкопалими представниками міфічних народів античності. У Геродота, пігмеї — особливе плем’я, що мешкає в Африці у верхів’ях Ніла. Пігмеї тісно пов’язані з культом Бога родючості Ніла і ототожнюються з карликами піхіеями, в оточенні яких зображувався Ніл (Філострат Лемнійський). Звідси уявлення про пігмеїв як про землеробське плем’я (Філострат Лемнійський), волохатих і чорних чоловічків, що мешкають в родючому шарі землі. Найбільш поширені мотиви міфів про пігмеїв: гераномахія і геракломахія. Гераномахія — це війна пігмеїв із журавлями (по-грецьки geranos — журавель), яку пігмеї ведуть щороку верхи на куріпках, баранах або козлах (Пліній) з метою викрасти або розбити їх яйця (Гомер, «Іліада»). Деякі міфологи (Атеней) пояснюють ворожнечу між пігмеями і журавлями стародавнім перетворенням на журавля пігмейської дівчини, що ворогувала із плем’ям.
У пізнішому розвитку оповідь про пігмеїв входить до легенди Геракла. Коли останній переміг лівійського велетня Антея, сина землі, і відпочивав після боротьби, пігмеї, що жили, подібно до мурашок, в піску, повиповзали гуртом, в повному озброєнні, зі своїх нірок і напали на нього. Вони хотіли помститися за Антея, оскільки були, подібно до нього, дітьми землі. Геракл, прокинувшись, забрав їх всіх в свою левову шкіру і поніс з собою. Деякі дослідники намагалися пояснити оповідь про пігмеїв існуванням народів-карликів в тропічній Африці, вже відомих єгиптянам. Зображення пігмеїв, що доброзичливо оточують одних велетнів (Ніл, гіпопотами) і войовничо інших (Геракл, крокодили), зустрічаються на фресках у Помпеї і Геркуланумі. Грецьке мистецтво, особливо вазовий живопис, любило змальовувати комічну війну пігмеїв із журавлями.

Пігмеї. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Харібда — чудовисько, що мешкає у вузькій протоці під скелею, на якій зростає смоковниця. Чудовисько у вигляді страшного виру. Тричі в день Харібда заковтує чорну воду, а потім її викидає. З водою вона може ковтати і цілі кораблі разом з моряками.

Химера — трьохголове чудовисько, дитя Єхидни і Тифона. Це чудовисько мало три голови: одна була левова, друга — козина, зростала на спині, а третьою — зміїною — закінчувався хвіст істоти.

Цербер — дитя Єхидни. Трьохголовий пес, на шиї якого рухаються з шипінням змії, і замість хвоста у нього отруйна змія. Служить Аїду (богові Царства мертвих), стоїть і охороняє його вхід. Стежив за тим щоб ніхто не вийшов з підземного царства мертвих, адже з царства мертвих немає повернення.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Володар морів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог багатства і достатку (за грецькою міфологією) — дізнатися

Вважалася Богинею, що дає життя всьому, що існує (за грецькою міфологією) — дізнатися