Піфон. Міфологія Давньої Греції

Піфон. Міфологія Давньої Греції

Піфон (за грецькою міфологією) — жахливий змій, породження Геї і Тартар. Піфон спустошував околиці Дельф і вартував прорицалище Геї і Феміди у Дельфах (Павсаній). Гера доручила Піфону виховання жахливого Тифона. Аполлон вбив Піфона своїми стрілами і повинен був за те вісім років залишатися у вигнанні для умилостивлення гніву Землі. Це згадувалося у Дельфах різними священними обрядами і процесіями. Самі Дельфи називаються в «Іліаді» Піфо. Навпаки, Піфон називається інколи Дельфінієм. За Каллімахом, Піфон був вбитий Аполлоном за те, що по намові Гери переслідував його матір Лето. Аполлон, вбивши Піфона, заснував на місці давнього прорицалища храм і заснував Піфійські ігри. У цьому міфі отримала віддзеркалення зміна хтонічного архаїзму новим, олімпійським божеством.

Піфон (у античності) — один із охоронців Олександра Великого. Після смерті останнього він запропонував Пердікка і Леоната в опікуни сина Роксани, що очікувався, а Антіпатра і Кратера — в правителі Македонії. При розподілі сатрапій в 323 році до нашої ери йому дісталася Мала Мідія. Коли греки Малої Азії повстали проти сатрапів, Піфон став на чолі заколоту, але був утихомирений Пердіккою. Разом із останнім він відправився до Єгипту проти Птолемея, але при переправі через Ніл підняв бунт серед офіцерів проти Пердікки, який і був вбитий. Призначений згодом регентом разом із Аррідеєм, Піфон в 321 році до нашої ери відмовився від регентства і повернувся в Мідію, придбав землі, що лежали на північ від її, і задумав привести у виконання колишній задум — звільнення греків. Піфон рушив у Парфію і, вбивши її намісника Пилипа, передав управління нею своєму братові Евдаму. Останні сатрапи верхніх областей склали проти нього союз: у 318 році до нашої ери загони Піфона була розбиті і він втік до Вавилона до Селевку. Останній вступив із ним в союз і незабаром залучив до союзу і Антігона, але після невдалої битви з Евменом, Піфон з Антігоном відступили в Мідію. У 316 році Евмен був переможений, але Піфон, побачивши, що Антігон один має намір скористатися плодами перемоги, вирішив розірвати з ним союз. Антігон, дізнавшись про це, заманив Піфона в Екбатани, де він був приведений на військовий суд і страчений в 316 році до нашої ери.

Піфон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Посейдон — володар морів. Син Кроноса (або Сатурну) і Реї, брат Зевса. Після перемоги над Титанами, при розділі панування над світом, став володарем морів. У римській міфології йому відповідає Нептун.

Прозерпіна — в давньоримській міфології Богиня підземного царства, що відповідає старогрецькій Персефоні, донька Юпітера і Церери, племінниця і дружина Плутона.

Рея — в античній міфології грецька Богиня, одна із Титанід, донька Урану і Геї, дружина Кроноса. Культ Реї вважався одним із древніх, але був мало поширений у Греції.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богині і покровительки мистецтв і наук (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня помсти (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог підводного царства, вважався владикою Морів і океанів (за римською міфологією) — дізнатися