Персей. Міфологія Давньої Греції

Персей. Міфологія Давньої Греції

Персей (за грецькою міфологією) — предок Геракла, син Зевса і Данаї, доньки аргосського царя Акрісія. У надії перешкодити виконанню пророцтва про загибель Акрісія від руки онука, Данаю заточили у мідний терем, але всемогутній Зевс проник туди, обернувшись золотим дощем, і зачав Персея. Зляканий Акрісій посадив матір із дитям в дерев’яний ящик і скинув його у море. Проте Зевс допоміг Данаї і сину дістатися до острова Серіф. Змужнілий Персей був посланий місцевим правителем Полідектом, що покохав Данаю, на розшуки горгони Медузи, яка поглядом перетворювала все живе на камінь. На щастя для Героя, Афіна ненавиділа Медузу і, згідно одному з міфів, із ревнощів нагородила колись прекрасну горгону смертоносною красою. Афіна навчила Персея, як вчинити. Спочатку хлопець, слідуючи порадам Богині, відправився до старих-граїв, у яких на трьох було одне око і один зуб. Хитрістю оволодівши оком і зубом, Персей повернув їх граям в обмін на вказівка дороги до Німф, які подарували йому шапку-невидимку, крилаті сандалі і сумку для голови Медузи. Персей прилетів на західний край світу, до печеру горгони, і, дивлячись на віддзеркалення смертної Медузи у своєму мідному щиті, відрубав їй голову. Поклавши її в сумку, він помчав у шапці-невидимці, непомічений змієволосими сестрами чудовиська. Дорогою додому Персей врятував від морського чудовиська красуню Андромеду і одружився з нею. Згодом Герой попрямував до Аргосу, але Акрісій, дізнавшись про прибуття онука, втік в Ларису. І все-таки він не минув долі — під час свят в Ларисі, приймаючи участь у змаганнях, Персей метнув важкий бронзовий диск, влучив в голову Акрісія і вразив його на смерть. Вбитий горем невтішний Герой не побажав правити в Аргосі і перебрався в Тиринф. Після смерті Персея і Андромеди Богиня Афіна вознесла подружжя на піднебіння, перетворивши їх на сузір’я.

Персей Македонський (у давнину) — старший із трьох синів Філіппа III Македонського, народився у 212 році до нашої ери. Поступаючись батьку в енергії і військових здібностях, він успадкував від нього ненависть до римлян, в боротьбі з якими минуло усе його царювання. Честолюбний, малодушний, скупий і жорстокий, він ще до вступу на престол згубив свого брата Димитрія, який, як улюбленець македонян мав змогу отримати престол. Скориставшись тим, що римляни дружньо відносилися до Димитрія, Персей наговорив Філіппу, що Димитрій — зрадник, і змусив батька погодитися на вбивство сина у 181 році.
Отримавши престол після смерті Філіппа в 179 році до нашої ери, Персей відправив посольство до Риму для відновлення союзу, а сам тим часом став створювати союз для війни з Римом. Одружився на донці Селевка IV Філопатора і видав свою сестру заміж за фіванського царя Прузія. Родосці, греки, одрізи, іллірійці, карфагенянці — усі, кого об’єднували загальна ворожнеча до Риму, пообіцяли Персею свою допомогу. Римляни зрозуміли задум Персея, особливо коли Евмен II Пергамський, союзу з яким добивався Персей, відкрив сенату плани македонського царя. Рим оголосив війну Македонії. Персей Македонський не зумів скористатися настроєм союзників і втратив найкращий момент для початку військових дій. Доки він зволікав і збирався почати переговори з римлянами, останні переправили до Іллірію свої легіони. Персей чекав їх у Фессалії. У першій битві при Сикурії македоняни утримали за собою позицію і розладнали ряди римського війська. Але Персей не скористався перемогою.
У 170 році до нашої ери наступник Лукреція по консульству, Гортензій, зазнав поразки при Ореї, біля північного берега Евбеї, але у 169 році консул Квінтілій Марцій Філіпп вторгся до Македонії і обложив міста Гераклейон і Діон, тоді як римський флот блокував Фермейську затоку. Переляканий Персей втік із Пелли у Підну, але незабаром знову розпочав військові дії проти римлян, які тягнулися мляво і не мали результату до 168 року, доки главою римських військ не було призначено Павло Емілія. Він відновив дисципліну і негайно рушив до Підни, де сталася рішуча битва. Емілій Павло розбив при Підні Персея і його союзника Котіса. Переможений Персей Македонський після марних спроб укласти мир з римлянами втік з частиною скарбів, дружиною і дітьми у храм Діоскурів на Самофракію, але, втративши надію потрапити звідти до Фракії і покинутий усіма, здався начальникові римського флоту Октавію. Наступного року Персей йшов в ланцюгах за колісницею тріумфатора, після чого був кинутий в підземну темницю. Отримавши свободу, він перебував під строгим наглядом і помер в 146 році своєю смертю. Молодший син, Олександр, що пережив його, перебував в Альбі на службі на посаді писаря. Персей Македонський був останнім царем Македонії, яка була обернена на Римську провінцію.

Персей. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Піфон — жахливий змій, породження Геї і Тартар. Піфон спустошував околиці Дельф і вартував древньо прорицалище Геї і Феміди в Дельфах. Аполлон, вбивши Піфона, заснував на місці древнього прорицалища храм і заснував Піфійські ігри.

Плеяди — сім доньок Титана Атланта і Океаніди Плейони. Найбільш яскраві з них носять імена Атлантид, подруг Артеміди: Алкіона, Келено, Майя, Меропа, Стеропа, Тайгета, Електра.

Поліфем — син Посейдона і морської Німфи Тооси. Одноокий велетень-Циклоп жив на Сицилії. Відомий міф про любов Поліфема до Німфи Галатеї, а також міф про пригоди супутників Одіссея в гостях в Поліфема.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог сну (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині (за грецькою міфологією) — дізнатися

Божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн (за грецькою міфологією) — дізнатися