Пеплос. Міфологія Давньої Греції

Пеплос. Міфологія Давньої Греції

Пеплос (за грецькою міфологією) — старогрецький одяг. У Гомера термін «пеплос» відображає довгу, сягаючий землі одяг, що надівався на тіло і залишав один бік відкритим. Руки також були відкритими, внаслідок цього епітетом гречанок стало слово білорукі. Тканина пеплоса була зазвичай кольорова: згадується шафрановий, яскраво-червоний і змішані кольори. Інколи пеплос прикрашався вишивками. Необхідним елементом пеплоса був пояс.
Знятий пеплос слугував підстилкою на сидіннях і на колісницях. У пурпурний пеплос була загорнута золота урна із прахом Гектора. У післягомерівську епоху пеплос продовжував існувати, але прикрашався східною розкішшю, проти якої інколи були протести з боку законотворців. Радикальна зміна моди сталася, за Геродотом, у середині VI століття до нашої ери, коли увійшли до вживання іонійські фасони. Свідчення Геродота підтверджується даними кераміки: на вазах з чорними фігурами (архаїчний стиль) пеплос — звичайний одяг, на вазах з перехідної епохи (середина VI століття до нашої ери) архаїчний одяг зустрічається у поєднанні з іонійським, на вазах із червоними фігурами архаїчний пеплос вже не зустрічається.
У нову епоху (з V століття до нашої ери) слово пеплос втратило своє первинне значення і стало вживатися у невизначеному значенні одягу взагалі — лише у сенсі одягу Героїв, Богів і співців на сцені, а також Богині Афіни збереглося архаїчне значення слова. Пеплос Богині Афіни щорік в урочистій процесії провозився по всьому місту в храм Богині під час панафіней. Подібно вітрилам, він закріплювався до щогл священного корабля і виставлявся напоказ усьому народові. Над його виготовленням працювали під керівництвом жриць Богині особливі ткалі, протягом цілого року прикрашаючи одяг візерунковим малюнком, що змальовував битву Богів з Гігантами де брала участь сама Богиня. У римлян пеплосу відповідала палла.

Пеплос. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Астерія — донька Титана Коя і Феби, яка рятуючись від переслідувань Зевса, обернулася на перепелицю. За іншим переказом, кинулася в Егейське море й перетворилася на острів Делос.

Астрей (зоряний) — божество зоряного піднебесся. Гесіод вважав Астрея Титаном другого покоління, сином Крія і Еврібеї, чоловіком Еос, батьком вітрів Борея, Нота, Зефіру і Евра.

АтлантТитанід, син Титану Япета і Океаніди Клімени. Він підтримував небесне зведення поблизу саду Гесперід в покарання за участь у битві із Зевсом на стороні Титанів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Мойри — грецькі Богині людської долі. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Музи — грецькі покровительки наук, поезії і мистецтв. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Ніка (Ніке) — грецька Богиня перемоги. У римській міфології їй відповідає… дізнатися