Пенфей. Міфологія Давньої Греції

Пенфей. Міфологія Давньої Греції

Пенфей (Пентей) (за грецькою міфологією) — фіванський цар, син Ефіона, одного із спартів (воїнів, народжених Геєю із зубів дракона), і Агави, доньки Кадма, владу якого у Фівах успадкував Пенфей (Павсаній). Одного дня Бог Діоніс, що встановив свій культ і містерії в Малій Азії, прибув до Фів, аби і тут ствердити свої таїнства. Мешканці Фів, звідки мати Діоніса Семела, відмовилися визнавати Діоніса, а сестри його матері стверджували, що Діоніс не божого походження і що Семела брехала, що зачала його від Зевса. За це Діоніс уразив фіванських жінок безумством, змусив їх покинути свої будинки і вдатися до вакхічних оргій на схилах гори Кіферон. Пенфей, нехтуючи застереженням віщуна Тіресія, став перешкоджати культу Діоніса, забороняючи жінкам вшановувати цього Бога.
Але Діоніс наслав і на Пенфея безумство. Пенфей в одязі Вакханки прослідував за жінками на гору Кіферон, щоб сховавшись, побачити своїми очима оргії Вакханок. Вакханки виявили Пенфея і, прийнявши його за дикого звіра, розтерзали. Першими накинулися на Пенфея його мати Агава і її сестри Іно і Автоноя (Овідій). Міф був розроблений Еврипідом в трагедії «Вакханки» і Есхілом у втраченій трагедії «Пенфей». У міфі про Пенфея відбито спокутування безчестя батька (Ефіона) через страждання сина, а також провини Кадма, що вбив дракона, присвяченого Аресу. Історія Пенфея пов’язана з міфами про встановлення культу екстатичного божества, що прийшло із Фракії і ворожо зустрінутого мешканцями Греції.

Пенфей. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Мінерва — в римській міфології Богиня мудрості, мистецтва, війни і міст, покровителька ремісників.

Мнемозіна — в грецькій міфотворчості Богиня пам’яті, донька Урану і Геї, Титаніда. Мати Муз, яких вона народила від Зевса. За числом дев’яти ночей, які Мнемозіна подарувала Зевсові, і Муз було дев’ять.

Мойри — богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів: Лахесіс («що дає долю»), Клото («що пряде») і Атропос («невідворотна»), доньки Нікти.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Зевс — грецький верховний Бог. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Зефір — грецький Бог бог західного вітру. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Кронос — грецький Бог часу. У римській міфології йому відповідає… дізнатися