Пенелопа. Міфологія Давньої Греції

Пенелопа. Міфологія Давньої Греції

Пенелопа (за грецькою міфологією) — донька Ікарія, уродженка Спарти, дружина Одіссея, мати Телемаху, прославлена за свою подружню вірність. Павсаний вважає, що Одіссей отримав руку Пенелопи як винагороду за перемогу у змаганнях з бігу. Аполлодор стверджує, що Тіндарей, якому Одіссей допоміг мудрою порадою, переконав Ікарія погодитися на шлюб Пенелопи з напівзлиденним царем маленькою Ітаки. Розлучившись з Одіссеєм, що відправився негайно після народження сина Телемаха під Трою, Пенелопа терпляче протягом двадцяти років чекала його повернення, то зневіряючись, то знову вірячи, що він повернеться. Аби позбавитися від нав’язливості женихів, вона сказала, що віддасть свою руку одному з них лише тоді, коли скінчить ткати своєму старезному батьку хітон. Виткане за день Пенелопа розпускала вночі, поки про це не довідались женихи. По навіюванню Афіни, Пенелопа обіцяла женихам вийти заміж за переможця у призначеному нею змаганні в стрілянині з лука Одіссея. Проте за допомогою цього лука женихів вбиває сам Одіссей, що таємно повернувся на Ітаку і спостерігав за всім, що відбувається в його будинку. Хоча Пенелопа встигає проникнутися симпатією до незнайомця, схожого на Одіссея, вона впізнає у ньому свого чоловіка лише після того, як переконується, що він володіє відомою лише їм двом таємницею (Гомер, «Одіссея»). Пенелопа і Одіссей мали ще одного сина — Птоліпорта.
За іншою версією, Пенелопа вийшла заміж за Одіссеєва сина від Цирцеї Телегона. Після вбивства женихів Одіссею знову довелося відправитися у мандри, щоб вмилостивити Посейдона. У його відсутність правити Ітакою випало Пенелопі, оскільки, коли оракул оголосив, що Одіссея вб’є його власний син, Телемах відправився у вигнання. За Аполлодором, пророцтво сталося — Одіссей, що повернувся, став випадковою жертвою Телегону, свого сина від чаклунки Цирцеї. Провівши покладений час у вигнанні, Телегон одружився на Пенелопі. Цирцея дарувала їм обом безсмертя, а Боги перенесли їх на острови блаженних (Аполлодор).
Ще за однією версією, Пенелопа зрадила чоловіку з Гермесом, який відвідав її в образі барана і від якого у неї був син Пан. Деякі автори стверджують, що Пенелопа не зберігала вірність Одіссею, а зійшлася з Амфіномом і іншими женихами, зачавши від сім’я усіх женихів Пана. Після повернення Одіссей з ганьбою прогнав її від себе, після чого вона віддалилася до Спарти, а звідти в Мантінею, де показували її могилу (Павсаній).

Пенелопа. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Манія — страшна Богиня підземного світу, персоніфікація безумства, яка насилається на людей, що переступили встановлені закони і звичаї.

Марс — в римській міфології бог війни, прадавнє божество Риму, яке входило в тріаду богів, що спочатку очолювали римський пантеон, — Юпітер, Марс і Квірін.

Меркурій — в римській міфології Бог торгівлі, прибутку і збагачення, заступник мандрівників, син Майї.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Гермес — грецький Бог торгівлі і спритності. У римській міфології йому відповідає… дізнатися

Гестія— грецька Богиня домівки. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Гефест — грецький Бог вогню і ковальського ремесла. У римській міфології йому відповідає… дізнатися