Пелій. Міфологія Давньої Греції

Пелій. Міфологія Давньої Греції

Пелій (за грецькою міфологією) — фессалійський Герой, син Посейдона і Тіро, доньки Салмонея, дружини царя Іолка Кретея. Коли Тіро полюбила річкового Бога Еніпея, Посейдон прийняв його подобу, і від нього вона народила близнят Пелія і Нелея (Гомер, «Одіссея»). Бажаючи зберегти свій союз із Посейдоном у таємниці, Тіро покинула дітей в долині біля річки. Пастухи у цей час переганяли табун, і молода кобила зачепила одного із близнят копитом, від чого на його обличчі залишилася темна пляма. Тому хлопчика назвали Пелієм (у перекладі з грецької Пелій — темний). Дітей виховали пастухи. Коли брати виросли, то прийшли на допомогу своїй матері, яку гнобила мачуха Сідеро, що її ненавиділа. Пелій заколов Сідеро у храмі Гери біля вівтаря Богині, чим накликав на себе її гнів (Аполлодор; Діодор). Міф про Пелія і Нелея є типовим варіантом міфу про близнят (легендарні близнята — Амфіон і Зеф, Ромул і Рем).
Згодом між братами почалися розбрати, і Нелей відправився у Мессенію, де став засновником Пілоса і родоначальником пілосських царів (Павсаній). Пелій захопив владу в Іолкі, усунувши свого брата (старшого сина Тіро від царя Кретея) Есона. Пелій тримав Есона полоненим в палаці, а згодом вбив його. Зацарювавши в Іолкі, Пелій одружився на Анаксібії, донці Біанта (за іншою версією на Філомахі, донці Амфіона) і став батьком Акаста і чотирьох доньок Алкестіди, Педопії, Пейсидіки і Гіппотої (Аполлодор). Побоюючись сина Есона Ясона і його претензій на престол царя Іолка, Пелій відправив його до Колхіди за золотим руном, пообіцявши повернути владу, якщо він здобуде руно. За час відсутності Ясона Пелій згубив його сім’ю. Коли ж Ясон повернувся із золотим руном, Пелій відмовився виконати обіцянку.
Дружина Ясона, чаклунка Медея вирішила покарати Пелія. По її намові доньки Пелія зарізали батька і зварили його у казані, повіривши Медеї, що їх батько після цього воскресне омолодженим (Овідій). Підступність Медеї і Ясона обурила народ і вони були вигнані з Іолка, а престол здобув син Пелія, Акаст (Аполлодор). Оповіді про Пелія і його жахливу смерть слугували сюжетом для трагедій Софокла («Пеліади» і «Тіро») і Еврипіда, що не дійшли до нас («Пелій»). Також із Пелієм пов’язаний міф про заміжжя його доньки Алкестіди. Пелій перешкоджав Алкестіді вийти заміж, вимагаючи, аби той, хто захоче стати її чоловіком, запряг у колісницю диких звірів — левів і вепрів. За допомогою Аполлона це зробив Адмет (Гігін).

Пелій. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гіпнос — Бог сну. За Гесіодом — породження Нікти. Живе в Тартар поряд із братом-близнюком Танатосом, але на відміну від нього, Гіпнос м’якосердий і доброзичливий.

Гібріс — Богиня, уособлення згубної самовпевненості, нахабства і непомірної гордині.

Гіменей — божество шлюбу, власне уособлений шлюбний гімн. Гіменей вважався сином Аполлона і однією із Муз. Розповіді про його походження і зв’язки з різними міфічними особами суперечливі.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Діана — римська Богиня місяця. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Фортуна — римська Богиня випадку і долі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Грації — римські Богині краси і витонченості. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися