Пелей. Міфологія Давньої Греції

Пелей. Міфологія Давньої Греції

Пелей (за грецькою міфологією) — син егінського царя Еака і Ендеїди, чоловік Антігони, батько Ахілла і Менестія, брат Теламона. За вбивство свого звідного брата Фока, який переміг Пелея в атлетичних вправах, він був вигнаний батьком і віддалився у Фтію до дядька Еврітіону, який зробив над ним обряд очищення і видав за Пелея свою доньку Антігону. Під час Калідонського полювання, Пелей ненавмисно вразив на смерть списом свого тестя і знову повинен був шукати очищення. Цього разу він знайшов його в Іолку у царя Акаста. Астідамія, дружина Акаста, загорілася пристрастю до Пелея, але була їм знехтувана, і тоді вона обмовила Пелея перед його дружиною і своїм чоловіком. Астідамія сповістила Антігону, ніби Пелей її спокусив і збирається з нею одружитися. Повіривши наклепу, Антігона наклала на себе руки. Акаст, не наважуючись підняти руку на гостя, запросив його взяти участь в полюванні на горі Пеліон. Тут він викрав у сплячого Пелея мисливський ніж, і Пелей був би вбитий Кентаврами, що населяли гору, якби його не врятував мудрий Кентавр Хірон (Аполлодор; Піндар).
Згодом Пелей за допомогою Діоскуров і Ясона помстився Акасту, завоювавши його місто і піддавши дружину Акаста болісній страті (Піндар; Аполлодор). Самому ж Пелею у винагороду за цнотливість Зевс дав у дружини морську Німфу Фетіду. Згідно іншим варіантам міфу, Фетіда була віддана Пелею або тому, що відмовилася поступитися наполяганням, що домагався її кохання Зевса, або тому, що від Зевса у неї повинен був народитися син сильніший за свого батька (у разі шлюбу Фетіди із Зевсом це загрожувало б його владі). Найбільш давньою версією є розповідь про насильницький для Фетіди шлюб із Пелеєм: охоплений пристрастю до прекрасної Нереїди, Пелей наздогнав її на морському березі і після тривалої боротьби, під час якої Фетіда перетворювалася на змію, лева, вогонь, воду, опанував її. Пізніше, одруження Пелея і Фетіди було перенесене в печеру Хірона на Пеліоні. Його вшанували своєю присутністю всі Боги і Богині Олімпу, і Аполлон співав весільний гімн (Піндар; Есхіл; Аполлодор). Хірон подарував Пелею спис, наконечник до якого викував Гефест, а держак полірувала Афіна. Боги піднесли йому позолочену зброю, а Посейдон — двох безсмертних коней, Балія і Ксанфа. Після Пелей зайняв трон Фтії. Фетіда народила Пелею Ахілла. Бажаючи надати синові безсмертя, Фетіда вдень вмощувала тіло його амброзією, а вночі піддавала тіло його дії вогню. Коли про це дізнався Пелей, між подружжям стався розрив.
Покинутий незабаром після народження Ахілла Фетідою, Пелей віддав сина на виховання Хірону. Пізніші оповіді зробили Пелея учасником у Поході аргонавтів і в боротьбі лапіфів із Кентаврами. У поході на Трою він не брав участь через старість. Коли Ахілл вирушав на Троянську війну, Пелей вручив синові божу зброю, спис і двох безсмертних коней. В кінці життя, вже після закінчення Троянської війни, Пелей був вигнаний із Фтії синами Акаста і помер під час морських мандрів, не дочекавшись зустрічі зі своїм онуком Неоптолемом (Аполлодор). Інакше ця версія викладена у трагедії Еврипіда, де Пелей приходить на допомогу Андромахі і її маленькому синові від Неоптолема, яким загрожує загибеллю Герміона (Еврипід). Він сховався на острові Кос і діждався на смертному одрі повернення свого онука Неоптолема, який вигнав синів Акаста. Згодом Фетіда понесла Пелея в морську пучину і дарувала йому безсмертя.

Пелей. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Геката — Богиня ночі, володарка мороку. Геката володарювала над усіма привидами і чудовиськами, нічними баченнями і чаклунством. Народилася в результаті шлюбного союзу Титану Перса і Астерії.

Гера (за грецькою міфологією) — цариця Богів, Богиня повітря, покровителька сім’ї і шлюбу.

Гермес — аркадський Бог пасовищ, виконавець волі Зевса. Гермес, великий винахідник, заступник промисловості, Бог доріг, путівник і провідник мертвих. У римській міфології йому відповідає Меркурій.

Герса — Богиня роси, а її свято називалося Аррефорій.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Фавн — римський Бог лісів, мисливців і пастухів, усієї природи. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Прозерпіна — римська Богиня родючості і царства мертвих. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Посейдон — римський Бог морів. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися