Пеласги. Міфологія Давньої Греції

Пеласги. Міфологія Давньої Греції

Пеласги (за грецькою міфологією) — у давнину доісторичний народ, що населяв еллінську територію. Про пеласгів є уривчасті згадки в гомерівському епосі. За викладом Гомера, пеласги були серед союзників Трої («Іліада»). Пеласгічний Зевс — головне божество Додони, до якого звертається з благанням Ахілл, відправляючи Патрокла на битву з троянцями («Іліада»). Фессалійський Аргос, Гомер називає пеласгічним («Іліада»). Одіссей, розповідаючи Пенелопі про острів Крит, згадує пеласгів серед племен, з яких кожне говорить на своїй мові («Одіссея»). Це свідчить, що плем’я пеласгів мешкало в Епірі, Фессалії, на Криті і, мабуть, в Малій Азії, а із згадок про нього лише мимохідь слід укласти, що воно не грало видатної ролі і поступалося у своєму культурному значенні іншим грецьким народам. Від зниклого народу пеласгів залишилась лише назва області північної Греції — Пеласгіотіди та ім’я його міфічного епоніма, який був зведений до родоначальників грецької раси. Гесіод переніс пеласгів в Аркадію лише тому, що аркадці славились як відвічні мешканці Пелопоннесу і довше за інші грецькі племена зберегли первісну простоту і малокультурність.
Автор епосу Данаїд переніс пеласгів в пелопоннеський Аргос і вигадав другого Пеласга, сина Палайхтона. Гекатей пов’язав ім’я пеласгів із назвою давньої афінської стіни довкола акрополя і стверджував, що народ іноземців на ім’я пеласги прийшов до Афін і збудував стіну Акрополя, за що афіняни надали йому для місця проживання Гімет. Але пізніше цьому народові довелося віддалитися з Аттики на Лемнос і Імброс, де він існував під ім’ям пеласгів ще в V столітті до нашої ери. За Гекатеєм, пеласги були варварами. Геродот вважав пеласгів, навпаки, еллінами, стверджуючи, що у той час, коли афіняни вважалися вже еллінами, в їх країні оселилися пеласги, які з того часу також стали називатися еллінами. Пізніше вони були витиснені афінянами з Аттики і оселилися на острові Лемносі, в Плакії і Скілакі.
До пеласгічних племен Геродот відносить іонійців, афінян, еолійців, аркадців, аргосців та ін. Гелланік вважав пеласгів окремим народом, що жив в Аргосі. Коли утворився новий народ данаїв, пеласги під керівництвом царя Пеласга переселилися у Фессалію і існували там до того часу, доки не народився новий народ — елліни. При Девкаліоні фтіотійські елліни витіснили пеласгів з Фессалії, змусивши їх перебратися за море до Італії, де вони утворили етруський народ. За Гелланіком, пеласги були варварами, Фукідід і Есхіл вважали пеласгів предками еллінів: Фукідід стверджував, що до троянських воєн Греція не мала загальної назви, а була окремими племенами, і серед них пеласгічне плем’я. Ефор, підтримуючи Гелланіка, вважав батьківщиною пеласгів Аркадію і вважав, що весь півострів називався Пеласгією. На його думку, пеласги були войовничим народом і робили походи на Епір, Фессалію і Крит, залишаючи скрізь свій елемент. З новітніх істориків одні вбачають в пеласгах загальну назву народу, що населяв доісторичну Грецію, без жодного відбитку еллінської національності; інші визнають у них окремий народ, але без особливих ознак національності; треті визначають пеласгів етнографічно, приймаючи їх то за еллінів, то за варварів.

Пеласги. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Гіперіон (дуже високий) — Титан, син Урану і Геї, чоловік своєї сестри Тейї, батько Геліоса, Селени і Еос. Гіперіон — «сяючий» бог, що буквально «йде вгорі», тобто, по піднебессю.

Іапет (Япет)Титан, син Урану і Геї, чоловік Океаніди Клімени (або Океаніди Асії), яка народила йому Атланта, Менетія, Прометея і Епіметея. Іапет — учасник Титаномахії; був скинутий Зевсом в Тартар, поділивши долю братів. Є прародителем людського роду.

КойТитан, син Урану і Геї, брат і муж Титаніди Феби, що народила Лето і Астерію. Брав участь в Титаномахії і був разом з братами скинутий Зевсом в Тартар.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Парки — римські Богині людської долі. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Камени — римські покровительки наук, поезії і мистецтв. У грецькій міфології їм відповідають … дізнатися

Вікторія — римська Богиня перемоги. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися