Патрокл. Міфологія Давньої Греції

Патрокл. Міфологія Давньої Греції

Патрокл (за грецькою міфологією) — син одного із аргонавтів Менетія, родич і соратник Ахілла в Троянській війні. Будучи хлопчиком, він під час гри в кісті вбив свого товариша. За це, батько відправив його до Пелею у Фтію, де він був вихований разом із Ахіллом. З цього часу почалася їх дружба, що не припинялася до самої смерті Патрокла і продовжувалася в царстві Аїда (Гомер, «Іліада»). Мистецтво Патрокла в управлінні колісницями і його турбота про упряжку Ахілла (Гомер, «Іліада») дають підставу бачити у ньому спочатку візничого Пелея.
З огляду на те, що генеалогія діда Патрокла (Актора) була у міфологічній традиції не дуже стійкою, пов’язуючи Актора то з Фтією (Фессалія), то з Опунтом (Локрида), виникло прагнення ув’язати між собою ці два географічні пункти в біографії Патрокла. Так склалася версія, за якою Менетій спочатку переселився із Фессалії в Локриду, але з часом повинен був рятувати звідти свого сина (під час ігор Патрокл ненавмисно вбив одного зі своїх однолітків, і йому загрожувала помста рідних убитого). Тоді батько відвіз Патрокла у Фтію і віддав Пелею. Тут Патрокл виріс разом із Ахіллом. Щоб більше зблизити двох знаменитих Героїв, був використаний варіант міфу, згідно якому Німфа Егіна, народивши від Зевса Еака — батька Пелея, стала згодом дружиною Актора (Піндар, Олімпійські оди). У цьому випадку Егіна, подібно до Алкмени, дає початок одному роду божого походження (до нього належить Ахілл) та іншому — смертного (до нього відноситься Патрокл), а обидва Героя виявляються близькими родичами.
Хоча старогрецькі джерела називають Патрокла серед женихів Єлени (Аполлодор,; Павсаній), його присутність під Троєю пояснюється головним чином дружбою із Ахіллом. Під час походу на Трою Патрокл був супутником Ахілла і разом із ним перестав брати участь у битвах, коли Ахілл був ображений Агамемноном. Проте, коли становище греків стало скрутним, Патрокл, одягається у зброю Ахілла, виступив проти Трої, відтіснив їх від грецького табору, загасив пожежу на кораблях, вбив Сарпедона, Сфенела і бився з Гектором із-за тіла Сарпедона. Три рази нападав він на троянське військо біля стін міста, але при четвертій спробі був убитий Гектором, якому допоміг Аполлон. Смерть Патрокла глибоко вразила Ахілла, який, щоб помститися Трої, вирішив знову битися.
Опису подвигів і загибелі Патрокла присвячені в 16-й книзі «Іліади» пісні XVI, XVII і XXIII. У сутичці, що зав’язалася, над вбитим Патроклом, Гектору вдалося стягнути із нього обладунки і зброю Ахілла. Тіло Патрокла ахейці, очолювані Менелаєм і Аяксами, відбили і понесли у табір. Тут Ахілл влаштував Патроклу урочисті похорони: над похоронним вогнищем у жертву Героєві було принесено дванадцять полонених троянських хлопців. Згодом почалися похоронні ігри, у яких брали участь всі найбільш видатні ахейські вожді. Після загибелі Ахілла прах полеглих друзів був змішаний і покладений у виготовлену Гефестом золоту урну, яку греки схоронили на мисі Сигей. За одним із варіантів міфу (Павсаній), Боги дарували Патроклу безсмертя за його подвиги і він був перенесений до Ахілла на Острови блаженних.

Патрокл. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Орфей — знаменитий співець фракійців, син річкового бога Еагра і Музи Калліопи, чоловік Німфи Еврідіки, що приводив своїми піснями в рух дерева і скелі.

Пандора — жінка, створена Афіною і Гефестом за велінням Зевса, з метою помсти людям, для яких Прометей викрав вогонь. Зевс вручив їй запечатану скриньку, в якій були усі нещастя і лиха.

Патрокл — син одного з аргонавтів Менетія, родич і соратник Ахілла в Троянській війні. Будучи хлопчиком, він під час гри вбив свого товариша. За це батько відправив його до Пелея у Фтію, де він був вихований разом з Ахіллом.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Аквілон — римський Бог північного вітра. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Ювента — римська Богиня юності. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Юнона — римська цариця Богів. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися