Пасіфая. Міфологія Давньої Греції

Пасіфая. Міфологія Давньої Греції

Пасіфая (за грецькою міфологією) — донька Геліоса і Персеїди, дружина царя Криту Міноса, мати Мінотавра, Андрогея, Аріадни, Главку, Девкаліона і Федри. Цар Мінос, затверджуючи свою владу на Криті, благав Бога Посейдона, аби той послав йому бика, якого він принесе у священну жертву. Бог послухав його прохання і з моря на берег Криту вийшов білосніжний бик. Вражений красою тварини, Мінос його пощадив і відправив пастися. Після того, як Мінос, всупереч своїй обіцянці, відмовився принести в жертву Богові бика, роздосадуваний Посейдон вселив Пасіфаї протиприродний потяг до тварини (Аполлодор). Пасіфая закохалася у бика і розповіла про свою пристрасть майстерному майстрові і винахіднику Дедалу. Той збудував порожню дерев’яну корову, обтягнув її шкірою і викотив на луг, де пасся бик. Всередину корови залізла Пасіфая і задовольнила свою пристрасть з биком Посейдона. Через деякий час у неї народився Мінотавр (чудовисько з головою бика).
За іншою версією, любов до бика виникла у Пасіфаї під впливом Афродіти, яка таким чином помстилася її батьку Геліосу за те, що він відкрив Гефесту зраду Афродіти з Аресом. Інші автори вважають, що сама Пасіфая декілька років поспіль не уласкавлювала Афродіту, яка і покарала її, викликавши настільки жахливу пристрасть. Пізніше бик здичавів і став спустошувати Крит, доки за словами Діодора Геракл не зловив його і не відвіз до Греції, де його вбив Тесей. За порадою оракула, Мінос, щоб приховати ганьбу Пасіфаї, звернувся до Дедала, і той збудував підземний лабіринт, де заховали напівбика-напівлюдину Мінотавра. Подружні зради Міноса одного дня настільки розсердили Пасіфаю, що вона зачарувала свого чоловіка: варто йому було лягти із жінкою, як вивергнуте ним сім’я перетворювалося на скопище отруйних змій і скорпіонів, які вбивали його партнерку. Від цієї напасти Міноса вилікувала Прокріда. Їй вдалося уціліти тому, що вона випила відвар з чарівних трав, виготовлений за рецептом Цирцеї, а Міноса вона вилікувала, змусивши його випустити скверну у сечовий міхур кози, а згодом і зійтися із Пасіфаєю.
У міфі про зв’язок Пасіфаї з биком знайшли віддзеркалення прадавні тотемістичні вірування, висхідні до шанування тварин, — родоначальників племен. На Сході і в південному Середзем’ї у ролі тотема-заступника часто виступав бик. Еротичний характер міфу про Пасіфаю відбився і в оповідях про її доньок — Аріадну і Федру.

Пасіфая. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Музи — богині і покровительки мистецтв і наук. Музи вважалися доньками Зевса і богині пам’яті Мнемозіни. Їх імена пов’язані із співом і танцями. Цим богиням поклонялися вчені мужі і діячі мистецтва Древньої Греції.

Немейський лев — породження Тифона і Єхидни, страхітливий хижак, який спустошував арголідську долину. Тіло було невразливе до будь-яких ударів. Він нападав на мешканців Арголіди і нищив їхні отари.

Німфи — божества природи, її цілющих і родючих сил в образі прекрасних дівчат. Розрізняють Німф водних (Нереїди, Наяди), озер і боліт (лімнади), гір (орестіади), гаїв (альсеїди), дерев (Дріади, Гамадріади) і так далі. Німфи — володарки древньої мудрості, таємниць життя і смерті, лікарки і пророки, від шлюбу з богами народжували Героїв і віщунів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Плутон — римський Бог царства мертвих. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Марс — римський Бог війни. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Діана — римська Богиня полювання. У грецькій міфології їй відповідає … дізнатися