Паламед. Міфологія Давньої Греції

Паламед. Міфологія Давньої Греції

Паламед (за грецькою міфологією) — син Навплія і Клімени, Герой післягомерівських троянських оповідей. За іншою версією Паламед був сином Гесіони або Філіри (Аполлодор). Йому приписується винахід дзеркального маяка, диска і деяких букв грецького алфавіту, введення чисел, мір довжини і ваги, також відліку часу за роками, місяцями і днями. Паламед навчив людей спостерігати за рухом небесних світил і визначати за ними курс кораблів, а також розподіляти щоденну їду на три рази. Паламед ввів триступінчатий поділ війська. Аби скрасити воїнам одноманітність табірного життя, також винайшов гру у шашки і кістки (Еврипід). Таким чином, Паламед зближується з такими грецькими Богами і культурними Героями, як Афіна, Діоніс, Гермес, Прометей, Кадм, яким приписували важливі винаходи для людей. Коли Паріс відвіз Єлену до Трої, Паламед знаходився на острові Крит. Дізнавшись про бажання Менелая повернути Єлену, він приєднався до походу і хитрістю залучив до нього Одіссея, який щоб не брати участь у війні, прикинувся божевільним. Паламед відправився разом із Агамемноном і негайно, після приїзду до Малої Азії був відправлений до Трої для переговорів про видачу Єлени. Під час Троянської війни Паламед допомагав Агамемнону у керівництві кампанією, кілька разів рятував ахейців від голоду.
Проте Одіссей заздрив Паламеду, його мудрості і прозорливості. Пізніше Діомед, Агамемнон і Одіссей, особливо останній, із ненависті до Паламеду вирішили згубити його. Для цього вони склали на ім’я Паламеда фальшивий лист із підписом Пріама і підкупивши раба Паламеда, веліли йому підсунути під ложе Паламеда цей лист із гаманцем золота. Влаштувавши це, вони звинуватили Паламеда в зраді, веліли обшукати його шатер і, знайшовши там гроші і лист, віддали Паламеда народові на побиття каменями (Аполлодор). За іншими варіантами міфу, Одіссей і Діомед, зробивши вигляд, що знайшли клад в глибокому колодязі, спустили Паламеда вниз на мотузці і закидали його каменями (Павсаній). Інші автори стверджують, що вони втопили його під час рибного лову. Трагічна доля Паламеда цікавила античних трагіків, які не раз виводили його образ у своїх п’єсах. Його змальовували як діяльного і чесного Героя і майстерного полководця. На малоазійському березі навпроти Мефімни знаходилося присвячене святилище Паламеду з його статуєю.

Паламед. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Агдістіс — жахлива двостатева істота. Фрігійський міф розповідає, що одного дня сім’я сплячого Зевса витекло на землю, запліднило її і народилася страшна нелюдська істота Агдістіс. Його руйнівна сила не влаштовувала богів.

Амазонки — жінки-воячки, що ведуть свій рід від бога війни Ареса і Наяди Гармонії. У битвах з амазонками брали участь Беллерофонт, Геракл і Тесей. Під час Троянської війни амазонки билися на стороні Трої.

Бореади — крилаті сини Бога північного вітру Борея і Оріфії, доньки афінського царя Ерехфея. Подібно до батька, Бореади втілювали вітри, їх дії були швидкі і стрімкі. Учасники Походу аргонавтів. Під час походу вони звільнили Фінея — мужа Клеопатри від гарпій, що терзали його.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Володар морів (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог багатства і достатку (за грецькою міфологією) — дізнатися

Вважалася Богинею, що дає життя всьому, що існує (за грецькою міфологією) — дізнатися