Палладіон. Міфологія Давньої Греції

Палладіон. Міфологія Давньої Греції

Палладіон — у давніх греків та римлян назва статуй Богині Паллади, що вважалися великими святинями, володіння якими складало заставу суспільної безпеки і благополуччя. Особливо знаменитий Палладіон, що зберігався у троянському кремлі. Він впав з піднебесся при Мулі, після заснування міста Іліона. За свідченням Аполлодора статуя, що змальовувала Богиню у шоломі і латах, була дерев’яна, висотою три ліктя, з прямими, притиснутими одна до іншої, ногами (як на всіх архаїчних статуях); у правій руці був піднятий спис, в лівій прядка. За іншим сказанням, Афіна зробила сама Палладіон, в спогад про смерть доньки Тритона, Паллади, що ненавмисно вбивається при погляді на зображення Горгони. Пізніше, коли Електра прийшла шукати порятунку в Палладіона, Афіна перенесла його до Трої, де його знайшов Іл, що побудував для священної знахідки особливий храм. Поки Палладіон був у Трої, місто залишалось цілим і неушкодженим. Знаючи силу цієї святині, Діомед з Одіссеєм винесли його потай з храму, завдяки зраді дружини Антенора Феано, після чого Троя була взята без подальших перешкод. Викравши Палладіон, Герої передали його на збереження Демофонту, а він переніс його до Афін. Пізніше багато міст сперечалися із-за честі володіння цією святинею. Зі свого боку, місто Аргос хвалилось, що справжній троянський Палладіон знаходиться у ньому, а не в Афінах. За іншою оповіддю, у Трої було два Палладіона, які Хріза ніби то принесла Дардану у придане. Один із них був викрадений Одіссеєм, а інший взятий Енеєм до Італії, щоб служити оплотом величі заснованого там нового міста. Таким чином, Рим володів своїм Палладіоном. Він зберігався спершу у храмі Вести недоступним для очей народу, а згодом був перенесений Геліогабалом у його храм Сонця. Зображення Палладіона було у вигляді статуї архаїчного характеру, здебільшого із списом і щитом в руках, часто зустрічається в античному мистецтві, переважно в живописі ваз і на різьблених каменях. В даний час, слово Палладіон вживається для позначення взагалі всякого предмету, перед яким благоговіють, як перед тим, що приносить могутність, славу і щастя.

Палладіон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Пелей — син егинського царя Еака і Ендеїди, чоловік Антігони. За вбивство свого звідного брата Фока, який переміг Пелея в атлетичних вправах, він був вигнаний батьком і віддалився у Фтію.

Пелоп — цар і національний Герой Фрігії, а потім і Пелопоннесу. Син Танталу і Німфи Евріанасси. Пелоп зростав на Олімпі в товаристві богів і був улюбленцем Посейдона.

Персей — син Зевса і Данаї, доньки аргосського царя Акрісія. Здолав медузу Горгону і врятував Андромеду від домагань дракона.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів даром пророцтва (за грецькою міфологією) — дізнатися

Грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня переконання в сенсі схилення на яку-небудь справу (за грецькою міфологією) — дізнатися