Оріон. Міфологія Давньої Греції

Оріон. Міфологія Давньої Греції

Оріон (за грецькою міфологією) — божество, син Посейдона і Океаніди Евріали, доньки Міноса. За іншою оповіддю, він вийшов із заплідненої бичачої шкіри, заритої на дев’ять місяців у землю царем Гіріеєм, якого Зевс, Посейдон і Гермес обіцяли нагородити сином за привітну гостинність. Його шанували, головним чином, мешканці морського узбережжя і островів, які вже з давніх часів розуміли небесні явища і населили небесну сферу божествами. Сузір’я Оріон було видно на піднебінні у літній час. Його можна було побачити у дні літнього сонцестояння і на початку зими зникало з небосхилу. Його представляли могутнім велетнем, в блискучому озброєнні, з мечем і мідною непохитною дубиною. У супроводі небесного пса Сиріуса він переслідує зірки, що бліднуть при його сходженні, і спонукає до втечі Плеяд.
За грецькими оповідями, Оріон був величезним велетнем і славився як мисливець. Коли він ходив по морському дну, його плечі підносилися над водою. При цьому він був дуже красивий. Одного дня Оріон закохався у Меропу і відправився на Хіос до її батька Енопіона просити її руки. Енопіон пообіцяв йому доньку, якщо Оріон звільнить острів від диких звірів. Оріон виконав умову, але мав відмову. Напившись з горя, Оріон увірвався до спальні Меропи і силоміць опанував її. Енопіон звернувся із благанням про помсту до свого батька Діонісу. Бог прислав до Оріону Сатирів, що напоїли його так, що він міцно заснув на морському березі, а Енопіон виколов йому очі. Оракул сказав, що Оріон матиме зір, якщо відправиться далеко на схід і оберне порожні очні ямки до висхідного Геліоса. Велетень відправився у дорогу. На Лемносі він взяв поводирем Кидалія, учня коваля Гефеста. Досягнувши найдальшого берега Океану, Оріон повернув собі зір.
Коли ранішня зоря приносить світло на землю і перед її блиском гаснуть зірки, то сам Оріон підкоряється волі Еос, яку віддання зробило полюбленою Оріону: вона відносить його на своїй колісниці. Оріон мислився прекрасним, він був викрадений Богинею Еос, що закохалася в нього. Загинув Оріон від стріл Артеміди, за одним із віддань, через те, що зробив насильство над гіперборейською дівою Опіс (Аполлодор; Гомер, «Одіссея»). За іншою версією, Оріон убитий стрілою Артеміди, яка, по одній оповіді, вбила його на Ортігії за те, що він наважився викликати її на змагання у метанні диска, а за іншою — Артеміда вбила Оріона, не знаючи, що це він, внаслідок неприхильності до нього Аполлона. Існує також міф що, велетенський мисливець загинув від скорпіона, якого викликала із землі Артеміда за те, що Оріон під час полювання доторкнувся до її пеплоса. Ця остання версія виникла із спостереження, що коли сонце знаходиться в Скорпіоні, сузір’я Оріон зникає. Свої заняття полюванням Оріон продовжує і в підземному царстві: він полює там на тварин, вбитих їм на землі. У міфах про Оріон знайшли віддзеркалення мотиви зіткнення догрецького хтонічного велетня з олімпійським світом, елементи фетишистської магії і пізніх античних легенд.

Оріон. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Арес — Бог війни, син Зевса і Гери. У ранніх міфах народження Ареса сталося без участі батька від дотику Гери до чарівної квітки. У пізніших міфах Арес виступав як син Зевса.

Артеміда — Богиня полювання. Донька Зевса і Лети, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця; супроводжувана лісовими Німфами, полює по лісах і горах, охороняє стада і дичину. Вона ніколи не підкорялася силі коханя, і, як Аполлон, не знає шлюбу. У римській міфології їй відповідає Діана.

Асклепій (за грецькою міфологією) — Бог лікування, син Аполлона і Німфи Короніди (за іншою версією — Арсіної, доньки Левкіппа), яку Аполлон вбив за зраду.

Афіна — Богиня розуму, війни, наук і мистецтв. Донька Зевса, що не мала матері. Гефест розітнув сокирою голову Зевса, і з голови вискочила Афіна у повному озброєнні. Вона є уособленням розсудливості Зевса. У римській міфології їй відповідає Мінерва.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі (за грецькою міфологією) — дізнатися

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.