Орфічні гімни і література орфіків. Міфологія Давньої Греції

Орфічні гімни і література орфіків. Міфологія Давньої Греції

Орфічні гімни і література орфіків. Зміст орфічної космогонії і феогонії є наступним. Праначало світу породило із себе Хаос і Ефір, від яких сталося світове срібне яйце. Коли це яйце лопнуло, із нього з’явився первонароджений Бог, що містив сім’я усіх Богів. З половинок яйця утворились Земля і Піднебесся. Першонароджений Бог був гермафродитом і мав голови і атрибути різних тварин. Від нього сталася Єхидна або Ніч, а від неї — Уран і Гея. Подальша феогонія йде вже за Гесіодом аж до Зевса. Література орфіків набула особливого поширення в III—IV століттях нашої ери, коли язичництво, борючись із християнством, черпало в ній для себе натхнення і докази своєї сили.
До нашого часу дійшла збірка орфічних поем до якої увійшли:
1) міфологічна епопея, що відноситься до пізнішого часу грецької літератури;
2) теургічний епос в 768 віршах, у якому Орфей розповідає Пріаміду Феїодаму про дивну силу каменів;
3) літургійні вірші, звернені до різних божеств і втілених сил природи. Останні вигадування орфіків дійшли до нас лише в уривках. Заголовки деяких з них мають особливе значення. Так, наприклад, вірш «чаша» має таку назву для висловлювання думки, що різноманітність речей у єдності світу подібно суміші у чаші, куди наливають воду і вино. У алегоричному сенсі є також назви одяг, сітка. Орфічні поеми читались публічно на рапсодичних змаганнях, поряд із творами Гомера і Гесіода. Деякі вірші вживали як молитву на містеріях у Фліунті і Елевсіні. Продовжувачами орфеєвої поезії у Фракії вважали Філаммона, Фаміріда, Евмолпа і Музея. Поет Ономакріт, що жив у Афінах при Пісістраті, вважався автором орфічних віршів (релігійні таїнства). Водночас з ним працювали Орфей Кротонський і Зопір Гераклейський.

Орфічні гімни і література орфіків. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Трофоній — первинне хтонічне божество, тотожне із Зевсом Підземним. За поширеним віруванням, Трофоній був сином Аполлона або Зевса, братом Агамеда, вихованцем богині землі — Деметри.

Фаетон — син Геліоса і Океаніди Клімени, звернувся до батька з проханням надати йому на один день керування сонячною колісницею. Але слабкий хлопець не впорався з безсмертними кіньми, внаслідок чого всесвіт трохи був охоплений пожежею.

Фороней — засновник Аргосської держави, син річкового бога Інаха і Гамадріади Мелії. Він шанувався як національний Герой.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Харити — грецькі Богині краси і витонченості. У римській міфології їм відповідають… дізнатися

Еос — грецька Богиня ранішньої зорі. У римській міфології їй відповідає… дізнатися

Еринії — грецькі Богині помсти. У римській міфології їм відповідають… дізнатися