Нестор. Міфологія Давньої Греції

Нестор. Міфологія Давньої Греції

Нестор (за грецькою міфологією) — цар Пілоса, володар Мессенії. Єдиний з дванадцяти синів Нелея, що залишився живим після війни пілосців з Гераклом. У джерелах це пояснюється переважно тим, що Нестор перебував у цей час далеко від батьківщини, в Геренії на північно-східному побережжі Мессенської затоки (Аполлодор). Тому аеди виробили в епосі прізвисько Нестора «Конник Геренський». У юності він брав участь в битві лапіфів з Кентаврами, в Калідонському полюванні, в Поході аргонавтів, в боротьбі з аркадцями. Гомер оповідає про те, що Нестор неодноразово очолював набіги на епеїв. Одного дня Авгій забрав колісницю Нелея і Нестор в помсту викрав його стада. У війні з Авгієм він вразив воєначальника Амарінкея і вбив сто чоловік. На похоронних іграх Моліоніди виграли у нього в змаганні колісниць, але в кулачному бою, в боротьбі, бігу і метанні списа переміг Нестор. Ще одним його подвигом була перемога над могутнім Героєм Еревфаліоном (Гомер, «Іліада»).
На Троянську війну він відправився тому, що син його Антілох був одним із женихів Єлени. У «Іліаді» Нестор зображується стариком, що славиться мудрістю і життєвим досвідом, у важкі моменти до нього звертаються за порадою найхоробріші вожді. Вирішивши відправитись під Трою, він схилив до того самого Ахілла і Патрокла. Нестор зіграв величезну роль у зборі ахейського війська для походу під Трою і сам з’явився на чолі дев’яноста бойових кораблів у супроводі синів Антілоха і Фрасімеда. Нестор був душею грецького війська, як в пораді, так і в бою, і користувався загальною пошаною та коханням. У міру своїх сил він вступає в бій і під час облоги Трої. Тут він піддався атаці з боку Мемнона і вцілів лише завдяки втручанню Антілоха (Піндар, Піфійські оди). Будучи вже стариком, він, проте, вирізнявся хоробрістю і невтомністю, вважався спритним правником коней. У всіх важких військових питаннях Нестор давав мудрі вказівки, перевершуючи усіх досвідченістю і кмітливістю. До цього приєднувався дар слова. У скрутні хвилини Агамемнон завжди звертався до нього за порадою.
Після війни Нестор серед небагатьох ахейських Героїв повернувся неушкодженим на батьківщину в Пілос (Гомер, «Одіссея»), де дожив до глибокої старості. Виходячи з гомерівських даних, Страбон ототожнив столицю царства Нестора з містом Пілос в Трифілії. Проте, як вказали розкопки першої половини ХХ століття, центром давньої мікенської держави був Пілос на узбережжі Мессенії. Тут було знайдено палацовий комплекс з фресковим живописом і архів глиняних табличок з написами на лінійному листі. Оскільки цей палац загинув від пожежі приблизно 1200 року до нашої ери, то, можливо, що спогади Гомера про багатий мессенський Пілос поєднались з місцезнаходженням скромнішого мікенського поселення в Трифілії. За твердженням Павсанія, палац Нестора показували в мессенському Пілосі у II столітті нашої ери.

Нестор. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Сцілла — донька Гекати (богиня ночі) чудовисько із шістьма головами, з трьома рядами зубів в кожній, з дванадцятьма ногами. Мешкала в Сіцілійській протоці навпроти іншого чудовиська Харібди. Прохід був надзвичайно небезпечний для мореплавців, оскільки Сцілла пожирала майже усіх мореплавців.

Тельхіни — вулканічні божества морської глибини, що почиталися на Родосі як супутники Посейдона. Тельхінів у древніх греків зображали собакоголовимі і ласторукими чаклунами.

Тифон — могутнє чудовисько, породжене Геєю, уособлення вогненних сил землі і її випарів, з їх руйнівними діями. Тифон був народжений Геєю і Тартар, зображувався як істота із сотнею драконівських голів, з людським тулубом, покритим пір’ям; замість ніг у чудовиська були зміїні кільця.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Страшні Богині прокльону, помсти і кари, що повставали проти злочинців і карали їх лише ради відновлення етичного порядку в світі (за грецькою міфологією) — дізнатися

Наймогутніший і вищий із Богів грецького народу, державний володар світу, батько Богів і людей (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня-покровителька породіль. У грецьких оповідях з’являється як рятівна, або як ворожа сила при народженні — дізнатися.