Неоптолем. Міфологія Давньої Греції

Неоптолем. Міфологія Давньої Греції

Неоптолем (за грецькою міфологією) — син Ахілла, народжений Деїдамією, донькою Лікомеда, царя острова Скірос. Коли ахейцям стало відомо від віщуна, що однією з умов їх перемоги над Троєю є участь Неоптолема у війні на стороні ахейців, Одіссей і Фенікс відправились на острів Скірос і привезли Неоптолема під Трою (Аполлодор). Одіссей поступився Неоптолему зброєю Ахілла. Неоптолем володів даром слова, поступаючись лише Одіссею і Нестору, і був мужнім бійцем. Від його руки помер Евріпіл, син Телефа, прибувший з мізійцями на допомогу Пріаму. Вбивши Евріпіла, він на радощах, вигадав особливий вигляд танцю, названий його ім’ям. Неоптолем був серед добірних ахейських воїнів, що сховались в дерев’яному коні (Гомер, «Одіссея»). У ніч взяття Трої він вирізнився особливою жорстокістю: вбив старого Пріама, що шукав порятунку в священній огорожі у вівтаря Зевса (Вергілій, «Енеїда»). Коли греки отримали пророцтво, що для благополучного повернення на батьківщину необхідно вмилостивити тінь Ахілла кров’ю Поліксени, Неоптолем зробив це жертвоприношення (Еврипід). При розподілі полонених, Неоптолем отримав наложницею вдову Гектора Андромаху, від якої мав згодом чотирьох синів. Втративши під час троянської війни батьківське царство, Неоптолем попрямував до Епір, підкорив місцевих жителів молоссів і став царювати над ними. Мешканці Епіра після цього стали називатися його другим ім’ям пірридами або епіротами (Аполлодор). Незабаром після цього Неоптолем зробив подорож у Дельфи, де і був вбитий.
Відправившись у Дельфи, Неоптолем зажадав задоволення від Аполлона за вбивство свого батька, а коли Піфія відхилила його вимогу, він спалив святилище. Згодом він відправився до Спарти і зажадав руки Герміони. Не дивлячись на протести Ореста, за словами Гомера, Менелай влаштував це весілля. Пізніше Неоптолем знову повернувся в Дельфи, аби запитати, чому у Герміони немає дітей. Йому веліли принести спокутні жертви, що він і зробив. Неоптолем не знав, що у Дельфах м’ясо жертовних тварин дістається храмовим слугам, і вирішив перешкодити жерцям, що відносять туші биків. Терпець Піфії увірвався, і за її наказом, один із жерців вбив Неоптолема жертовним ножем (Гомер, «Одіссея»). У цьому греки побачили відплату за беззаконний вчинок Неоптолема, який при взятті Трої вбив Пріама біля вівтаря Зевса. Є версія, що вбивство Неоптолема було влаштовано Орестом, що зненавидів сина Ахілла за те, що Менелай видав за нього заміж Герміону, колись обіцяну у дружини Оресту (Аполлодор). За третьою версією, вбивство Неоптолема сталось через те, що він викликав обурення дельфійських жерців своїми докорами Аполлону, який під Троєю допоміг Парісу вбити Ахілла.
Могилу Неоптолема показували в священній ділянці Дельф аж до пізньої античності (Павсаній), хоча культ Неоптолема виник не раніше VІ століття до нашої ери. Ім’я Неоптолем, утворене від слів neos (новий) і ptolemos (війна), що означає «учасник нової війни» і вказує, що образ Неоптолема — відносно пізній у героїчному епосі. Первинним ім’ям Неоптолема було Пірр — чоловічий варіант жіночого імені Пірра («рудоволоса»), під яким ховався на Скиросі переодягнутий дівчиною Ахілл. Ім’я Пірр засвідчено вже в «Кіпріях», але широкого вжитку отримує лише під час еллінізму. Від традиційного образу Неоптолема — лютого воїна — істотно відрізняється його зображення в трагедії Софокла «Філоктет». Тут Неоптолем виглядає благородним хлопцем, не здібним до брехні і удавання.

Неоптолем. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Музи — богині і покровительки мистецтв і наук. Музи вважалися доньками Зевса і богині пам’яті Мнемозіни. Їх імена пов’язані із співом і танцями. Цим богиням поклонялися вчені мужі і діячі мистецтва Древньої Греції.

Немейський лев — породження Тифона і Єхидни, страхітливий хижак, який спустошував арголідську долину. Тіло було невразливе до будь-яких ударів. Він нападав на мешканців Арголіди і нищив їхні отари.

Німфи — божества природи, її цілющих і родючих сил в образі прекрасних дівчат. Розрізняють Німф водних (Нереїди, Наяди), озер і боліт (лімнади), гір (орестіади), гаїв (альсеїди), дерев (Дріади, Гамадріади) і так далі. Німфи — володарки древньої мудрості, таємниць життя і смерті, лікарки і пророки, від шлюбу з богами народжували Героїв і віщунів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Гея — грецька Богиня землі. У римській міфології їй відповідає…

Деметра — грецька Богиня полів і родючості. У римській міфології їй відповідає…

Діоніс (Вакх) — грецький Бог виноградарства і виноробства. У римській міфології йому відповідає…