Грецьки Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Міфологія Давньої Греції

Грецьки Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Міфологія Давньої Греції

Музи (за старогрецькою міфологією) — Богині і покровительки мистецтв і наук. Музи вважалися доньками Зевса і Богині пам’яті Мнемосини. Слово «Муза» походить від грецького «муса» («мислячі»), їх ще називали аонідами, аонійськими сестрами, парнасидами, касталідами, пиєридами і іпокренідами. Усього було дев’ять сестер: Мельпомена — Муза трагедії, Талія — Муза комедії, Калліопа — Муза епічної поезії, Евтерпа — Муза лірики, Ерато — Муза любовних пісень, Терпсіхора — Муза танців, Кліо — Муза історії, Уранія — Муза астрономії і Полігімнія — Муза священних гімнів. Богині зазвичай виступали під егідою заступника мистецтв Аполлона, що отримав від Богів друге ім’я Мусагет.
Імена, окрім Уранії («небесної») і Кліо («що дарує славу»), пов’язані із співом, танцями, музикою, насолодою. Цим Богиням поклонялися вчені чоловіки і діячі мистецтва Давньої Греції. Спочатку головними місцями шанування Муз були беотійські міста Аскра і Феспії, на схилах Гелікона, де знаходилися і давні школи віщунів і співців. Таке поєднання школи з центром культу, ймовірно, існувало і в Пієрії, біля північного підніжжя Олімпу, на батьківщині шанування Муз, що називалися звідси Пієридами. Вважалося, що першими, хто приніс жертви Музам на Геліконі, були не поети і співці, а жахливі велетні алоади — От і Ефіальт. Саме вони ввели культ Муз і дали імена, вважаючи, що їх усього три: Мелета (Досвідченість), Мнема (Пам’ять), Айода (Пісня). Через деякий час число Муз було збільшене до дев’яти прибулим з Македонії ематийським царем Пієром, який і дав їм імена.
Олімпійські Музи сходять до архаїчних хтонічних істот. Про хтонічне минуле Муз свідчить також те потомство, яке Музи, будучи доньками землі Геї, народжували і від Зевса, і від Аполлона. Від Зевса і Калліопи народилися Корибанти (Страбон), за іншою версією, Курети народилися від Талії і Аполлона (Аполдлодор). Музи були жінками небесної краси, і це їх якість не залишилася непоміченою іншими Богами. Багато хто з Муз породжував потомство від Богів: наприклад, Талія народила від Зевса-шуліки сицилійських близнят — Паліків; Мельпомена і Бог Ахелой породили на світло жахливих істот Сирен, що залучають своїм співом подорожніх і що пожирають їх.
Олімпійські Музи класичної міфології — доньки Зевса, вони мешкають на Геліконі, оспівуючи всі покоління Богів — Геєві, Кроноса, Океана, Ніч, Геліоса, самого Зевса і його потомство, тобто вони зв’язують минуле і сьогодення. Їм відомо минуле, сьогодення і майбутнє. Вони заступники співців і музикантів, передають їм свій дар. Музи наставляють і утішають людей, наділяють їх переконливим словом, оспівують закони і славлять добрі вдачі Богів. Класичні Музи невіддільні від впорядкованості і гармонії олімпійського світу (Гесіод). У древніх римлян Богинями-покровительками поезії, що відповідали грецьким Музам, були Камени.

Грецьки Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Міфологія Давньої ГреціїТріумфуюча Муза і Купідон
(Музей Торвальдсена в Копенгагені, 1827 р.)

Грецьки Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Міфологія Давньої ГреціїТерпсіхора. Муза танців
(римська копія з грецького оригіналу
III—II ст. до н.е., Ермітаж)

Грецьки Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Міфологія Давньої ГреціїМельпомена. Муза трагедії
(римська копія з грецького оригіналу II ст.
до н. е., Ермітаж)

Грецьки Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Міфологія Давньої ГреціїМельпомена

Грецьки Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Менелай — цар Спарти, син Атрея і Аеропи, муж Єлени, молодший брат Агамемнона. Менелай, за допомогою Агамемнона, зібрав царів на Іліонський похід і сам надав шістдесят кораблів.

Мнемон — слуга знаменитого Героя Ахілла. Фетіда попередила сина, що якщо він уб’є дитя Аполлона, то сам помре від руки бога. Єдиним обов’язком Мнемона було нагадувати господареві про це.

Нарцис — надзвичайно красивий син беотійського річкового бога Кефісса і Німфи Ліріопи. Хлопець помер від любові до самого собі, споглядаючи свою особу.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Теллус — римська Богиня землі. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Церера — римська Богиня полів і родючості. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Бахус, Либер — римський Бог виноградарства і виноробства. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися