Грецькі богині Мойри — Богині долі. Міфологія Давньої Греції

Грецькі богині Мойри — Богині долі. Міфологія Давньої Греції

Мойри («доля») (за грецькою міфологією) — Богині долі. В уявленнях греків Мойра-доля кожного, втілюється у деякому матеріальному предметі — фетиші, носієві життєвих сил. Так, Мойра Героя Мелеагра, учасника Походу аргонавтів, була в головешці, що залишилася від жертовної костриці і була захована його матір’ю. Бажаючи згубити сина, мати кинула головешку у вогонь, де та згоріла, викликавши болісну смерть Мелеагра. З часом Мойри розуміються як доля («те, що приречене») і доля («те, що призначене»). Це темна сила, яка не має виразної подоби. Найбільш поширений міф — це міф про трьох сестер-Мойр, доньок Ночі, що породила також Смерть, Гіпноса, Немезиду, Еріду і Гесперід. Їх імена — Лахесіс («що дає долю»), Клото («що пряде») і Атропос («невідворотна»). Вважалося, що Лахесіс призначає долю ще до народження людини, Клото пряде нитку його життя, а Атропос неухильно наближає майбутнє, ножицями відрізуючи нитку життя. Мойри причетні до Зевса — інколи він іменується Морієм. Зевс і Аполлон називаються також Мойр-рагетами («водіями Мойр»). Епітет Зевса «вершитель доль» (напис на жертовнику в Олімпії) означає, що верховний Бог знає людські справи і все те, що зумовлювали Мойри, і все, в чому вони відмовили. У римській міфології їм відповідають парки. Парки — римські Богині долі, при народженні дитя визначали його долю у вигляді нитки, яку вони пряли, відмірювали і відрізували. На відміну від грецьких Мойр, сумних, занурених у роботу дів, римські парки — злісні людиноненависниці. Зазвичай вони мають образ жахливих і злих старих. На офорті Франсисько Гойі, Децима (зліва) тримає веретено у вигляді безпорадного немовля, Норта дивиться через збільшувальне скло, а Морта (крайня справа) клацає ножицями. Четверта фігура можливо символізує загальний напрям долі.

Грецькі богині Мойри — Богині долі. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Фріна — знаменита грецька гетера; прославилася тим, що була натурницею знаменитих художників Праксителя і Апеллесу.

ХіронКентавр, син Кроноса і Океаніди Філіри. Хірон народився напівконем-напівлюдиною, оскільки Кронос, захоплений в любовному союзі із Філірою своєю дружиною Реєю, набрав вигляду коня.

Цирцея — могутня чаклунка, донька бога сонця Геліоса і Персеїди. Отруївши свого чоловіка, царя сарматів, вона оселилася на чарівному острові Ея. Лише Одіссей зміг зруйнувати її злі чари через рік після прибуття на острів.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Меркурій — римський Бог торгівлі і спритності. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися

Веста — римська Богиня домівки. У грецькій міфології їй відповідає… дізнатися

Вулкан — римський Бог вогню і ковальського ремесла. У грецькій міфології йому відповідає … дізнатися