Мілет. Міфологія Давньої Греції

Мілет. Міфологія Давньої Греції

Мілет (за грецькою міфологією) — син Аполлона і Акалли, доньки критського царя Міноса. Юна Акалла завагітніла від Аполлона. У страху перед своїм батьком Акалла заховала немовля у лісі, де його вигодовувала вовчиця і виховали пастухи. Мілета, що вирізнявся красою, любили Сарпедон, Мінос і Радаманф. Проте Мілет надав перевагу Сарпедону, за що Мінос вигнав їх обох з Криту. Мілет попрямував в Карій, де дав своє ім’я місту. Карійська царівна Ейдофея народила Мілету сина Кавна і донька Бібліду.

Мілет (у давнину) — наймогутніше і найбагатше із іонійських міст Малої Азії, знаходилось на Карійському узбережжі, на південному краю Латмійської затоки, на південь від гирла річки Меандр. За переказами, Мілет був заснований іонійськими вихідцями з Аттики, під керуванням Нелея у Х столітті до нашої ери. Згадується в «Іліаді» як місто карійців. Добре місцерозташування Мілета підійняло його торгівлю і судноплавство. Його торгівельні судна пересікали усе Середземне море, особливо ж ходили в Понт Євксинський (Чорне море), до гирла річки Танаїс (Дон). На берегах Понта Мілет, свого часу, мав близько 90 колоній, у тому числі Кізік, Синопе, Абідос, Томі, Ольвія та інші. Навіть у Єгипті була мілетська колонія (Навкратіс). Мілету доводилось не раз відстоювати свою незалежність і проти лідійських царів (наприклад, Креза), і проти персидських владик (наприклад, Кіра). VI століття до нашої ери було періодом вищого розквіту його культури. Його тирани підтримували дружні стосунки з персидськими царями. Коли один із них, Арістагор, повстав проти персів у 499 році до нашої ери і викликав загальне повстання іонійців, Мілет, після нерішучого опору, був взятий персами і зруйнований. Хоча греки незабаром знов оселилися тут, але до колишньої величі новому місту було дуже далеко. Значення його абсолютно впало з часу його вторинного руйнування Александром Македонським. На сьогодні на його місці бідне селище Палатія. У квітучий час Мілет складався з двох частин — зовнішнього і внутрішнього міста; останній мав особливу фортецю, хоча обидві частини були оточено однією стіною. Місто мало чотири гавані, які були захищені Трагасайськимі островами. Мілет був батьківщиною філософів Фалеса, Анаксимандра і Анаксимена, логографів Кадма, Гекатея і Діонісія і романіста Арістида. Збереглися розвалини давнього храму Аполлона Дідімея, який стояв на південь від Мілета, в містечку Дідіми. За переказами, він був збудований ще за Мілета. Пограбований Ксерксом, храм був відновлений з великою пишністю. Ім’я мілетців у давніх увійшло до прислів’я і вживалося для позначення щасливих і удачливих людей, так би мовити «помазаників долі».

Мілет. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Мнемозіна — в грецькій міфотворчості Богиня пам’яті, донька Урану і Геї, Титаніда. Мати Муз, яких вона народила від Зевса. За числом дев’яти ночей, які Мнемозіна подарувала Зевсові, і Муз було дев’ять.

Мойри — богині долі, природної необхідності, вічних і непорушних світових законів: Лахесіс («що дає долю»), Клото («що пряде») і Атропос («невідворотна»), доньки Нікти.

Mомос — божество лихослів’я, буркотливості, кепкування і осуду.

Музи — Богині і покровительки мистецтв і наук. Музи вважалися доньками Зевса і Богині пам’яті Мнемозіни.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня краси, щасливої любові і шлюбу, що перевершує усіх богинь красою і витонченістю (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня садів, краси і любові, покровителька нащадків Енея і усіх римлян (за римською міфологією) — дізнатися.

Бог Сонця. Знаходиться над усіма, високо в піднебессі, то бачить усі діяння людей і Богів (за грецькою міфологією) — дізнатися