Мідас. Міфологія Давньої Греції

Мідас. Міфологія Давньої Греції

Мідас (за грецькою міфологією) — ім’я багатьох фрігійських царів. Перший Мідас був сином Гордія і Кібели, царем Фрігії, що славився своїм багатством (Геродот). Коли Мідас був ще дитиною, йому мурашки тягали пшеничні зерна, сповіщаючи про майбутнє багатство (Цицерон). Коли до Мідасу привели зв’язаного Силена, який загубив дорогу під час ходи Діоніса, цар привітно його прийняв, розмовляв з ним і через десять днів повернув Діонісу (Еліан, «Історія варварів»). За іншою версією, Мідас сам зловив Силена, додавши вино у джерело, з якого той пив (Павсаній; Ксенофонт). У винагороду за звільнення Силена Діоніс запропонував Мідасу виконати будь-яке його бажання. Мідас забажав, аби все, до чого він доторкнеться, перетворювалось на золото. Але на золото стала перетворюватися і їжа, що загрожувало Мідасу голодною смертю, і він взявся благати Бога, аби той зняв чари. Діоніс наказав йому викупатися в джерелі Пактол, чому джерело стало золотоносним, а Мідас позбавився свого дару.
Мідас був суддею на музичному змаганні між Аполлоном і Марсієм (Гігін) і визнав Аполлона переможеним. За іншими джерелами суддею був Тмол і Музи, які присудили першість Аполлону, а Мідас висловив вголос свою думку, що переміг Марсій. За це Аполлон наділив Мідаса вухами віслюка, які цареві доводилося ховати під фрігійським капелюхом. Цирульник Мідаса, побачивши вуха, і не маючи можливості нікому про це розповісти, вирив ямку в землі біля річки і шепнув туди: «У царя Мідаса вуха віслюка!». На цьому місці виріс очерет, який прошелестів про таємницю всьому світу (Овідій). Можливо, Мідас почитався спочатку як супутник Діоніса або Кібели (Діодор), і міф про вуха віслюка пов’язаний із пережитками тотемізму. Варіант міфу про багатство Мідаса відображає уявлення греків про золоті скарби Малої Азії.

Мідас. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Немезида — Богиня помсти. У обов’язки Богині входило покарання за злочини, спостереження за чесним і рівним розподілом благ серед смертних. Немезида була народжена Ніктою в покарання Кроносу.

Нептун — древній бог римського пантеону. Його ототожнювали з Богом грецької міфології Посейдоном.

Ніке — крилата Богиня перемоги, персоніфікація перемоги, донька Океаніди Стікс і Палланта, сина Титана Крія.

Пан — польовий і лісовий Бог, заступник тих, що пасуться в лісі і в полі стад, володів дарма пророцтва, вважався сином вісника Гермеса і онуком Кроноса (Сатурну). У римлян йому відповідає Фавн.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Бог війни, син Зевса і Гери (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня полювання, сестра Аполлона. Вона дає світло і життя, вона богиня пологів і богиня-годувальниця (за грецькою міфологією) — дізнатися

Богиня розуму, війни, наук і мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися