Метіда. Міфологія Давньої Греції

Метіда. Міфологія Давньої Греції

Метіда (думка) (за грецькою міфологією) — Океаніда, уособлення мудрості, донька Океана і Тефіди (Гесіод, мудра Богиня, перша дружина Зевса. Ще зовсім юний Зевс на Криті, де його приховували від Кроноса, запалав пристрастю до своєї виховательки Метіди. Та відносилась спочатку до нього з материнською турботою, але усвідомивши його серйозні наміри, стала уникати Зевса, приймаючи різні образи. Вона допомогла Зевсові вивести з утроби Кроноса проковтнутих ним своїх дітей — братів і сестер Зевса. Саме Метіда приготувала чарівне зілля, випивши яке, Кронос вивергнув спочатку камінь, а згодом і дітей (Аполлодор).
Поступившись наполегливості Зевса і ставши його дружиною, Метіда завагітніла. Коли Зевс, дізнавшись від Геї і Урану, що Метіда народить спочатку доньку, а згодом сина, якому долею призначена влада, Зевс проковтнув вагітну дружину, після чого з його голови народилася Афіна. З того часу Зевсові нічого вже було побоюватися Метіди, оскільки, прийнявши її в себе, він отримував від неї сповіщення добра і зла (Гесіод). У міфі про Метіду і Зевса відбилися уявлення про мудрість як поєднання стихійного жіночого і організуючого чоловічого початків. Афіна вже не донька безпосередньо Метіди, а переважно Зевса і саме вона поєднала мудрість матері і батька.

Метіда. Міфологія Давньої Греції

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Персефона — донька Зевса і Деметри (або Цецери), дружина Плутона (або Аїда), грізна повелителька тіней, що володарює над душами померлих і над чудовиськами пекла, слухає разом з Аїдом прокльони людей і виконує їх. У римській міфології їй відповідає Прозерпіна.

Піфо — Богиня переконання в сенсі схилення на яку-небудь справу.

Плутон — Бог підземного царства і смерті, що носив у греків також ім’я Аїд. За оповіддю, Плутон був братом Зевса і Посейдона.

Плутос — Бог багатства і достатку, син Деметри і Іасіона, що народився на Криті.


ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

Богиня ранішньої зорі. Давні греки іменували її рум’яною зорею, рожевоперстою богинею Еос (за римською міфологією) — дізнатися

Бог царства мертвих, а також само царство (за грецькою міфологією) — дізнатися

Бог-стріловержець, Бог передбачень і оракулів, світлоносний заступник мистецтв (за грецькою міфологією) — дізнатися